Автор Тема: Автомобилът на Chobi  (Прочетена 432864 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #615 -: Април 13, 2020, 11:20:16 pm »
epwpixieq-1 не си уцелил човека пред който да си клатиш тотемите - ако твърдиш друго обоснови се.
Да имам грешка - но сутрин докато включа е така - но тая грешка не е в твоя полза ;)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #616 -: Април 14, 2020, 12:05:14 am »
epwpixieq-1 не си уцелил човека пред който да си клатиш тотемите - ако твърдиш друго обоснови се.
Да имам грешка - но сутрин докато включа е така - но тая грешка не е в твоя полза ;)
лошо montanar лошо  :), щом като и това трябва да обосноваваме, че те са 2 изчисления накръст, и разбиране на това каква е дефиницията на изразходване на 1 Joule за 1 секудна. Ще изчакам, някой от по-отговорните колеги които не пропускат да ме критикуват (даже и когато допусна запетайка) да излезе и, при положение че вижда грешка в резултата ми, да покаже правилните изчисления. А за вас, ви го оставям като домашна работа ( за 33 секунди :) ) , понеже най-малкото това трябва да се разбере за да се води някакъв смислена дискусия за разход на енергия, която между другото вече е водена сигурно поне 100-пъти в различни теми на този форум.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #617 -: Април 14, 2020, 12:22:38 am »
epwpixieq-1, намерих въпроса ти:
Цитат
Вземете 2250 kg ( маса, за по-лесни изчисления ) и приложете към нея 225 J ВСЯКА СЕКУНДА, в едно и също векторно направление, като условно, за елементарност на динамиката, ще приемем че нямаме триене и флуидно съпротивление ( от движещата се маса във флуидната среда).
Та сега въпроса е, след колко време, тази маса, при поставените (идеализирани) условия, ще е придобила скорост 33 m/s?
И ще му отвогоря след като получа отговор първо на моя въпрос, понеже го зададох преди твоя, но ти продължаваш да го игнорираш.

За четвърти път питам и настоявам да получа отговор - на тази графика в бяло се вижда, че необходимата мощност да се движи един електромобил със 120 км/ч е над 17 киловата.

И въпроса ми е: как реално с 450V/0.5A=225 вата този електромобил ще се движи със 120 км/ч и ще я поддържа, след като при тази скорост загубите от въздушно съпротивление + триене на гумите са толкова големи, че за да ги преодолее му трябват минимум 17 киловата?

И тук вече настоявам админа да вземе отношение, понеже спор се води чрез отговаряне на конкретни въпроси, а не като ги избягваш!
И понеже съм на ръба да не напиша едни много лоши думи спрямо опонента...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #618 -: Април 14, 2020, 12:37:56 am »
epwpixieq-1, за трети път питам - какъв точно е въпроса, който "не мога да реша", задай го точно и ясно??
Ами четете Altium, четете:
https://mazeto.net/index.php/topic,9337.msg112146.html#msg112146
И за да няма допълнителни недоразумения, четете внимателно какво се пише иначе си дискутирате това което ви е в главата (между другото това не е само ваш проблем) или това което "цитирате" от графиките които показвате ( и все пак при положение че не е ясно, вече дадох отговор на въпроса си).

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #619 -: Април 14, 2020, 01:00:16 am »
Аз по-горе цитирах въпроса ти, не виждаш ли?
И ти отговарям, че той е супер елементарен за решаване и знам отговора и ще го развия както си му е редът.

Но ако го реша ти обещаваш ли да ми отговориш на моя въпрос в червено, понеже за пореден път го прескачаш?
И аз съответно нямам гаранции, че дори да ти отговоря ти пак няма да го игнорираш.


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #620 -: Април 14, 2020, 01:58:28 am »
Аз по-горе цитирах въпроса ти, не виждаш ли?
И ти отговарям, че той е супер елементарен за решаване и знам отговора и ще го развия както си му е редът.
Но ако го реша ти обещаваш ли да ми отговориш на моя въпрос в червено, понеже за пореден път го прескачаш?
И аз съответно нямам гаранции, че дори да ти отговоря ти пак няма да го игнорираш.
Хайде моля няма нужда, както се казва след дъжд качулка, та нали вече дадох решението, а вие може би и това не сте видели. Вие сте цитирали въпроса, след като аз вече дадох отговора: https://mazeto.net/index.php/topic,9337.msg112250.html#msg112250 Браво  на вас, заслужавате похвала пред строя :)

Относно вашия, въпрос, ами да бяхте прочели дискусията от самото начало, и да видите коментарите като например на juliang: https://mazeto.net/index.php/topic,9337.msg67221.html#msg67221 (които подхожда правилно към анализа), аз никога не съм дискутирал въздушното съпротивление понеже то е комплексна функция, и зависи драстично от фронталната проекция на движещия се обект, да не говорим изобщо за вихровите проблем които се появяват, и точно затова поставих изрично  идеализираните условия за мисловния експеримент, но вие си пеете вашата песен и хвърляте цифри които изобщо не разбирате.

И понеже съм на ръба да не напиша едни много лоши думи спрямо опонента...
Altium, още от началото ви казах, при положение че хвърляте камъни по главите на другите и пишете силни думи, и явно не можете да критикувате интелигентно и аргументирано, не се захващайте с такива спорове . В крайна сметка, аргументираната дискусия е изкуство и някои я могат а други не. Щом като мислите че с "лоши думи спрямо опонента" правотата ще премине на ваша страна, може би трябва да преосмислите разбирането си за това какво означава да изразите мнението си така че да покажете на четящите колеги вашата аргументирана гледна точка, а не само да хвърляте "лоши думи". И това го погледнете като добро пожелание, а не като критика.
« Последна редакция: Април 14, 2020, 02:16:32 am от epwpixieq-1 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #621 -: Април 14, 2020, 10:44:40 am »
С нежелание, но ще го направя. Обикновено очаквам хората които мислят (и претендират) че разбират, и особено поправят другите да осъзнаят грешката си, но щом като така лесно се отказвате да се задълбавате в проблема добре (въпреки че началните условия и масата бяха специално избрани за лесни изчисления, а и то вече е ясно че Altium не може да реши този въпрос): 330 секунди, за да се достигне от 0 m/s до скорост 33 m/s.
epwpixieq-1 ма мноооооого си в грешка. Какви са изходните условия на задачата: тяло с маса 2250 кг получава всяка секунда по 225 W мощност след колко време (в секунди) то ще достигне скорост 33 m/sec при положение че няма абсолютно никакво триене. Всички (с някои малки изключения) знаем че енергията на едно движещо се тяло е равна на масата по скоростта на квадрат разделена на две - Е = (m . V2 )/2. Когато тука заместим масата m=2250 kg и скоростта V=33 m/sec ще се получи енергия на тялото Е=1 225 125 J. От друга страна енергията е равна на интеграл (или сумата за някои англоговорящи) на мощността във функция от времето - Е=P.dt. Или при константна мощност Р=225W тялото ще събере тази енергия за време t=5445 sec.
Хайде сега, въпреки че вашето виждане е коренно различно, да видим дали можете да разберете защо е така.
Предполагам че сега всички разбраха на какво се дължи Вашето нежелание да направите сметките отново - абсолютното непознаване на теорията.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #622 -: Април 14, 2020, 10:56:40 am »
Според мен сметката Bat_Vanko е абсолютно верна :)
Време е Пикси да разтръска шаманския тотем и да стане за смях  :P

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #623 -: Април 14, 2020, 11:20:34 am »
Оставете го epwpixieq-1 да се научи, та той все още не знае защо във формулата Е = (m . V2 )/2, се дели на две.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #624 -: Април 14, 2020, 12:56:47 pm »


.....

И въпроса ми е: как реално с 450V/0.5A=225 вата този електромобил ще се движи със 120 км/ч и ще я поддържа, след като при тази скорост загубите от въздушно съпротивление + триене на гумите са толкова големи, че за да ги преодолее му трябват минимум 17 киловата?

......



А ако искаш сериозен отговор ще си позволя да изложа моето разбиране на лаик :

Бай Чоби, позволявам си да го наричам така защото се познаваме, казва, че тези начални ватове са само за стартиране на определен процес.
В колата са използвани чтири / 4 / ел. двигателя по осем / 8 / киловата или общо 32 киловата.
Ти си грамотен, смятай нататък с 32 киловата каква скорост може да развие.
Може би сега ще ме попиташ, а от къде взема тези 32 киловта?
Ето това е правилния въпрос.  ;)
Отговора на този въпрос  е за един милиард в каквато валута се сетиш. :P
/ проф. Стефан Найденов 25.02.1991г . https://www.youtube.com/watch?v=CTffCk9n8es /

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #625 -: Април 14, 2020, 01:14:18 pm »
Цитат
казва, че тези начални ватове са само за стартиране на определен процес.
  :o
Аз пък казвам че Снежанка е с 2 ... и 3 ..... :)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #626 -: Април 14, 2020, 06:35:00 pm »
Абе, вие сте големи скептици бе! Да не кажа черногледци!
Хората тука антигравитации и оргон въртят, теравати енергия от вакуума вадят, вие подлагате на съмнение практическите им постижения, че една кола може да се ускори с пръдня до светлинна скорост!
Засрамете се! Какви са тия глупави сметки?
Не знаете ли, че можете да сложите само една пирамидка, но произведена от конкретен посветен човек, и със специална хиперквазистационарна форма, и да излетите без грижи в космоса?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #627 -: Април 14, 2020, 07:06:46 pm »
madsatbg много добре си спомням, че Чоби те покани в сервиза. Сигурен съм, че ти е казал и как става...
 Затова съм съгласен с твойто мнение.
 А и Чоби не е тръгнал да лъже. Той май и за това те покани.

 
 

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #628 -: Април 14, 2020, 07:27:56 pm »
epwpixieq-1 ма мноооооого си в грешка. Какви са изходните условия на задачата: тяло с маса 2250 кг получава всяка секунда по 225 W мощност след колко време (в секунди) то ще достигне скорост 33 m/sec при положение че няма абсолютно никакво триене. Всички (с някои малки изключения) знаем че енергията на едно движещо се тяло е равна на масата по скоростта на квадрат разделена на две - Е = (m . V2 )/2. Когато тука заместим масата m=2250 kg и скоростта V=33 m/sec ще се получи енергия на тялото Е=1 225 125 J. От друга страна енергията е равна на интеграл (или сумата за някои англоговорящи) на мощността във функция от времето - Е=P.dt. Или при константна мощност Р=225W тялото ще събере тази енергия за време t=5445 sec. Предполагам че сега всички разбраха на какво се дължи Вашето нежелание да направите сметките отново - абсолютното непознаване на теорията.
Bat_Vanko, оставете формулите, като предлагам че повечето във форума могат да заместват в нея, но мисля че и повечето хора тук не са заради прилагането на формулите а заради разбиране на процеса. Вижте как се дефинира 1 Joule:
Цитат
The Giorgi system was approved by the International Committee for Weights and Measures in 1946. The joule was now no longer defined based on electromagnetic unit, but instead as the unit of work performed by one unit of force (at the time not yet named newton) over the distance of 1 metre
(източник: https://en.wikipedia.org/wiki/Joule )
Тоест ние имаме 1 Joule за ускорението на 1 kg до скорост 1 m/s, за 1 секунда (от където се получава и секундата на квадрат), или J = N*m (дефиницията за Нютон: https://en.wikipedia.org/wiki/Newton_(unit)). Това е по дефиниция на Joule ( Ако виждате някаква грешка тук я покажете ). Във следващата секунда, прилагаме още 1 Joule, кето ни дава допълнително ускорение, на вече придобитата скорост, отново 1 m/s2 върху същата маса ( вече имаща скорост от 1 m/s ), и така след 2-рата секунда, този 1 kg има скорост от 2 m/s (при положение че има натрупване на грешка тя е възможно да е тук). След 33 секунди, 1 kg, следвайки тази логика ще има скорост 33 m/s. За 10 пъти по голяма маса, времето за достигне на тази скорост ще е 10 пъти по-голямо, при същата подадена енергия, и еквивалентно ако енергията е 10 пъти по-малка (1/10 J), за достигане на същата скорост, ще е необходимо 10-пъти повече време.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #629 -: Април 14, 2020, 07:46:22 pm »
Пикси - за никакво ускорение не става дума мойто момче :)
Цитат
1 J е работата, извършена от сила 1 N при преместване на тяло на разстояние 1 m по направление на силата,
Тука някъде да виждаш ускорение а?!?!?!