Автор Тема: Автомобилът на Chobi  (Прочетена 429496 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #570 -: Април 24, 2015, 12:14:04 pm »
lz1jer
Според мен имаш проблем със захранването на драйвера. Лично аз не съм го пускал в такъв режим. Но си мисля (както е в статията във файла), че не може да ти се зареди захранващия кондензатор на дайвера защото няма кой переодично да го замасява. В статията има някакво решение.
Според мен е вариант и да си включиш и долния транзистор към ключа. Естествено може да е някакъв маломощен високоволтов само заради заряда на кондензатора. Така или иначе имаш сложени диоди.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #571 -: Април 24, 2015, 01:41:12 pm »
   Здравей, valex!
   Прав си, бутстрап кондензатора се зарежда винаги, когато товарните се разредят и схемата работи нормално, т.е
когато има ниско напрежение от единия му край (отгоре винаги е "+ захранване"). Направи ми впечатление, че половината напрежение се губи след ключа. Установих, че единия ключ "подпира" бутстрап кондензатора на другия (понеже са в противотакт), в мига, когато се очаква ниско напрежение и не успява да се зареди докрай. Слагайки диодите се реши този проблем. Сега заряда се прехвърля напълно, единствено с някакъв минимален пад върху транзисторите и диодите. Ако се погледне концепцията като цяло, истинският товар остава невидим за източника, скрит зад кондензаторите.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #572 -: Април 24, 2015, 05:20:01 pm »
Гейтовите съпротивления 10к трябва да са между гейта и сорса. Иначе сорса-гейт обратното напрежение става  голямо. Става по-бавно разреждането на гейтовия капацитет при включване.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #573 -: Април 24, 2015, 06:14:30 pm »
   Много точно пипаш. В момента съм без тези резистори, понеже усетих, че има нещо гнило и ги откачих от единия край. На снимката се вижда, че са леко накриво. Затова съм ги сложил със звездичка на схемата, да се внимава, понеже не бях сигурен. Схемата работи стабилно засега. Стигнах до 10kHz комутация, съответно - 20kHz на товара. В момента за КПД още не може да се говори, 5.8W на входа, 3.8W на изхода е най-доброто постижение. На входа ползвам цифров анализатор на мощност (има го на старите снимки), на изхода тарирана крушка с мини-фотоволтаична клетка от "градинска лампа". Измерването на входа ме притеснява, понеже уреда е по-точен при голяма мощност, почва да показва от 100mA нагоре, при 15V, това е от 1.5W нагоре.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #574 -: Април 24, 2015, 06:51:56 pm »
 lz1jer , 10k резисторите са ти напълно излишни в случая даже пречат, както си ги  дал към "маса". IR2101 е слабичък драйвер. Много е важно формата на управляващия сигнал да се доближава максимално до правоъгълната форма, за което е добре да използваш по-добър драйвер в случая. Аз използвам предимно IR2110, Io+/- 2A, за разлика от IR2101 Io+/- 130 mA . Този драйвер не ти управлява добре мосфетите и от там имаш загряване на същите, загуби и закъснение в реакцията на ключовете. Виж със осцилоскоп формата на сигнала между гейт-а и сорс-а на транзистора. Формата трябва да няма никакви заоблености.  Поздрави.

П.П. не видях последния ти коментар. :) За тези малки мощности, драйвера е без значение.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #575 -: Май 18, 2015, 04:39:06 pm »
Кво стана с тоя Чоби? Лъжец ли излезе или баш лъжец? Дойде Май, производство няма.

elektros

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #576 -: Юни 30, 2015, 11:29:28 am »
Поредния  "откривател", недооценен и подиграван..... :D Иначе сайт-трепач.... Току виж пък се вози на някой остров с малка 50 метрова яхтичка, платена от голям петролен мастодонт за да не си разпространява "изобретението"...... ;)

kvant08

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #577 -: Юли 13, 2015, 10:44:28 am »
Хм, 39 страници и в един момент - нищо. Уж май месец(сега сме юли), уж всеки да има, а на края тишина. Очаквах поне една изцяло оформена подробна статия. Или поне още някой да повтори системата. А то само догадки. Дали се движи автомобила или не - какво значение има. Всеки знае че около нас е пълно с енергия, ама всеки месец плащаме на енергото.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #578 -: Юли 13, 2015, 11:55:32 am »
Здравейте,
Бай Чоби си има нова "играчка".
Преобразува два нови автомобила в електромобили.
Ще ходи на есенен панаир.
Много е зает и не му е до "ефектори".
поздрави


Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #579 -: Юли 14, 2015, 10:08:31 pm »
Здравейте,
ето едно "нагледно" обяснение, на това, как работи  "ефектора" на бай Чоби.

https://www.youtube.com/watch?v=XpxMp8fw7j0
« Последна редакция: Юли 14, 2015, 10:13:41 pm от dymelsoft »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #580 -: Юли 15, 2015, 12:33:51 am »
Що тогаз храни цялата история дет консумира 5 вата (2.5 волта 2 ампера) с тоя огромен туч? Да върже 3-те лампи към една батерийка за мобилен телефон - 3.7 волта 2000 мАч - тя ще дава 2 ампера в продължение на час. Тогава да показва разни неща...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #581 -: Юли 15, 2015, 08:05:10 am »
Интересно измерване :
тока от акумулатора * ефективното напрежение НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ ИМПУЛСИ = входна мощност :):):)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #582 -: Юли 15, 2015, 08:31:10 am »
valex, ма какво ти разбира главата на тебе  ;) от сметки а ?
Човека ти каза слагаш тази черна кутия и караш 500 km и се кефиш  ;D ;D ;D.
А ти сега пак критики   ;D ;D.

П.П. никога не съм се смял толкова.  ;D ;D ;D ;D
Направо не мога да се спра.  ;D ;D ;D ;D
Не знаех че имало и видео-вицове, досега само съм чел вицове ама това "изби рибата", честно.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #583 -: Юли 15, 2015, 08:57:25 am »
madsatbg, ама ти сериозно ли, бе човек  ??? ??? ???
Първо - на видеото е г-н Валери Иванов с т.н. ИНКОМП, което няма нищо общо с Чоби. Вземи погледни темата, де.
Второ - тая бандура съм я виждал лично, писано е, и същите смешки съм ги слушал.
Трето - за меренето, да, има проблем човека с импулсните мощности. Има си начини да се направи енергиен баланс на чудесията, но г-на едно си знае, едно си бае 10г. вече.
Четвърто - общото между посочените двама юнаци е умението да баламосват хората с приказки от 1001 нощ и евентуално да смъкнат някой лев/евро/долар от балъците.
Да добавя и Пето - импулс 0.7мс с период 33мс, измерено ефективно значение на входния ток около 2.2а. А сега сметнете колко ще е пиковия ток в импулса...и как ще го осигурят тия пършиви акумулаторчета плюс проводниците към тях.
Та, dymelsoft е прав да се смее, макар че е тъжно и жалко, мда. Като четеш и слушаш обясненията на подобни хора се питаш как е възможно да сътворят подобно нещо, след като явно се вижда ораничената им техническа грамотност, да не кажа нещо по-силно.
И...стига вече с тия ефектори, вечни фенери и прочие небивалици, щото поне аз нямам особено желание да падам до нивото на подобни "изобретатели".

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #584 -: Юли 15, 2015, 10:50:10 am »
madsatbg, ама ти сериозно ли, бе човек  ??? ??? ???

И...стига вече с тия ефектори, вечни фенери и прочие небивалици, щото поне аз нямам особено желание да падам до нивото на подобни "изобретатели".

Да, съвсем сериозно, чети запетайките.
И това ми звучи като последна инстанция: "стига вече..."