Автор Тема: Автомобилът на Chobi  (Прочетена 429566 пъти)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #540 -: Март 22, 2015, 09:39:02 am »
Здравейте,
Виждам, че тук търсите решение за бърз електронен ключ с изолирано управление.
Можете да използвате следния оптрон : VO3120 който е с вграден драйвер за управление на MOSFET или IGBT транзистор с управляващ ток до 2.5 А . Във "Фарнел" това струва под 2 лева и срок на доставка 2-3 дни.
http://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Search/?keywords=VO3120#eyJpcHAiOiIxMCIsImsiOiJWTzMxMjAifQ%3D%3D
Ето и какво представлява това : http://www.vishay.com/docs/81314/vo3120.pdf
Скоростта на превключване на оптрона е 200ns като на повечето мощни MOSFET-и. По-късно ще драсна и схемичка на самия електронен ключ. Поздрави.
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:56:08 pm от nizo »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #541 -: Март 22, 2015, 10:34:47 am »
 :)

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #542 -: Март 22, 2015, 10:42:06 am »
 :)

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #543 -: Март 22, 2015, 10:47:00 am »
Здравейте колеги. Качвам ви моята схема която работи. При захранване 16 волта и 1.8 ампера на изхода захранвам 220 волта 40 вата лампа. На изхода има 180 волта и лампата свети почти като на 220. Аз съм любител и затова ви моля без подигравки. Премам всякакви съвети.
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:57:00 pm от nizo »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #544 -: Март 22, 2015, 11:30:10 am »
За оптоизолирани оптрони ползвам HCPL3120. 800KHz си държат.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #545 -: Март 22, 2015, 12:19:01 pm »
Здравейте колеги.Качвам ви моята схема която работи.При захранване 16 волта и 1.8 ампера на изхода захрнвам 220 волта 40 вата лампа.На изхода има 180 волта и лампата свети почити като на 220.Аз съм любител и затова ви моля без подигравки.Премам всякакви съвети.
16 x 1.8 = 28.8 вата. Нормално е лампата да свети почти като 40 вата, при подадени 30 вата.
Но все пак ... браво, имаш си повишаващ импулсен преобразувател. Работещ при това.
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:58:45 pm от nizo »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #546 -: Март 22, 2015, 04:29:05 pm »
VALEX това HCPL3120 е два пъти по-скъпо от VO3120 и на всичкото отгоре два пъти по-бавно :)  ;)
Иначе си е ОК щом ти върши работа.   ;)
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:59:38 pm от nizo »

ful

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #547 -: Март 22, 2015, 06:28:28 pm »
       Chobi: Прочетох изложението ти за ел.мобила и коментарите. Направих и някои сметки.
 От тях излиза, че получаваната ел.енергия от (общото) у-во е 200W-225W. Приемам , че подавате тази енергия на 4-те ел.двигателя( всеки по 8Квт) или общо това е 900W. Не разбирам как с такава малка по стойност енергия достигате 150км/час. Н.Тесла захранва асихронен ел.двигател 80к.с=58880W( двуфазен) за да достигне 150км/час му подава 400в променливо напрежение и през намотката на статора тока е 140-150А. 60Hz.(USA стандарт от 1931г)  Значи той е създал почти автономен променливотоков генератор даващ такава или по-голяма енергия. И при него има начален пусков импулс и допълнителна зах.енергия за постоянно функциониране на у-то, което започва и генирира след това много по-голяма по стойност от нужната му за да започне да работи. По време на генерация, непрекъснато връща (зарежда) изразходваната в началото пускова и друга за фун. на генератора.

« Последна редакция: Март 22, 2015, 09:01:42 pm от nizo »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #548 -: Март 22, 2015, 08:02:19 pm »
   Браво, rokssi2! Истината е някъде там. По-напред коментирахме, че общо взето транзисторите си водят собствен живот в концепцията на г-н Чобанов. Имам предвид, че се включват в точно определен момент на базата информация от няколко обратни връзки. Зарежда се една двойка кондензатори и когато е готова се разрежда в товара. През това време се зарежда другата двойка и т.н. Ключът КЛ. работи на една честота, К1 и К2 на друга, а К3 на трета. Идеята е, че може би става някаква магия когато кондензаторите са развързани от източника на захранване и се разреждат върху товара, който най-вероятно трябва да има индуктивен характер за по-интересно. Аз комутирам "КЛ" с една честота, а К1 и К2 синхронно с друга. К3 не съм го пуснал още нарочно. Искам да определя времето за заряд на кондензаторите и после за разряд, но се натъкнах на проблема, който описах малко по-нагоре, къде от недоглеждане, къде от липса на знания. Ако е възможно преименувай основните компоненти, така както ги е написал г-н Чобанов, за да можем да си говорим директно по схемата. Аз съм на етап изграждане на силовата част и ми е рано за логиката и компараторите.
« Последна редакция: Март 22, 2015, 09:02:03 pm от nizo »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #549 -: Март 22, 2015, 08:28:58 pm »
ful, не е такава работата, както си я описал. Chobi каза, че това което дава е един от модулите в колата. По негови думи, този модул вади над 100% КПД, като в колата има много повече такива модули.
За съжаление много неща не се изясниха. Сякаш конструкцията е по-ефективна от гледна точка на това, че не губи 1/2 от енергията при заряд на кондензатор, а по-малко. Същевременно Chobi твърди, че на изхода има повече енергия от вложената. После пък каза, че СЕ нямало, имало ефективност. Не се изясни и това, дали колата се зарежда периодично или се самозарежда. Пробега написан на вратата е явно общия пробег откакто колата е електричка, а не пробег постигнат с един заряд. Има вариант пък, колата наистина да не се зарежда и това да е пробег с един заряд, но това така и не се потвърди от Чобанов.
Нежеланието на Чобанов да обяснява, поне на мен ми говори, че това е просто една самоделна кола електричка, която има по-добро КПД от останалите електрички. Явно Чобанов търси популярност за да си намери инвеститор с който да произвеждат такива коли.
Аз лично съм експериментирал с нещо подобно. Моята идея беше да имаме вързан товар (лампа), а след нея един кондензатор. Този кондензатор пък се явява захранване на DC/DC увеличаващ конвертор, който пък да връща енергията на кондензатора в захранващия акумулатор. Може да се заблуди човек, че има СЕ, защото и товара захранен и 50% от енергията отива обратно в акумулатора, но всъщност и само 50% от енергията захранва товара. 50% върху товара, 50% обратно към батерията ... печалба никаква, но кой знае, може и да има някакъв Bedini ефект и да има малко в плюс, но пък и ако приемем, че имаме загуби, то просто няма смисъл да се занимаваме с такива неща.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #550 -: Март 23, 2015, 01:24:22 am »
Здравейте,
Две страници избор на транзистор. Изборът на транзистор не води автоматично до СЕ.
За мен има генерална грешка, не се отчита времето и от тук честотата.
Хубавото на схемата е логиката да се развърже товара, може би товара да черпи реактивна енергия!!! При това положение имаме индуктивна реактивна енергия, токът изпреварва напрежението, или капацитивна реактивна енергия, напрежението изпреварва тока.
Ако това е основната идея, то тази импулсна техника, може се замени с резонансна  къде къде по-проста.
Да припомня кондензатор не може да се зареди моментно, имаме времеконстанта на веригата т=R.C, ток в индуктивност не може се спре мигновено имаме времеконстанта на веригата т=L/R. Тези факти са световно известни и при импулсни схеми са неприятни.
Възможно е при определена честота на следване да се елиминират тези проблеми, но това са сложни настройки.
Успех на занимаващите се и творящите!
« Последна редакция: Март 23, 2015, 02:04:32 am от atos »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #551 -: Март 25, 2015, 05:53:48 pm »
lz1jer моля те кажи с какви честоти работят ключовете ти и какъв ферит ползваш.
« Последна редакция: Март 25, 2015, 10:03:35 pm от atos »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #552 -: Март 25, 2015, 08:11:46 pm »
   Здравей, rokssi2!
   Ферита е М2000НМ1-Б, външен диаметър 28мм, височина - 9мм. Ключът "Кл" по схемата на Chobi го запускам от външен генератор от 0 до 3MHz, колкото реша за момента. При 300-400 килохерца е ОК. К1 и К2 също от външен генератор през CD4011. Идеята ми е всеки ключ да се управлява самостоятелно и да подбирам честотата експериментално. При положителен резултат ще направя генератор и някаква логика за управлението.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #553 -: Март 26, 2015, 12:29:54 pm »
Малко напредък...   
   IR2101 заработиха с IRF830 без да изгорят. (К1 и К2)
   ТС4468 остана да работи за К3 и ''Кл" (също IRF830)
   Ключът К3 още не е свързан, товарът са две крушки по 25W свързани директно на С1 и С1' съответно. Качвам схема на постановката. "Кл" работи на около 120kHz, a K1 и К2 на около 200Hz. Товарните кондензатори са по 1 микрофарад всеки. Не е нищо особено, но се реши проблема с прехвърлянето на енергия през ключовете К1 и К2, благодарение помощта на колегите valex и dymelsoft. Ключовете са "ледено" студени, само "Кл" е леко затоплен (на пипане е около 40 градуса).

  Снимката с уреда е на входа, т.е измерва общата консумация.
« Последна редакция: Март 26, 2015, 09:36:52 pm от atos »

GMG

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #554 -: Март 26, 2015, 01:58:29 pm »
Поздравления lz1jer!
Щом са студени ключовете, пробвай да вдигнеш цетата от 1 на 4 или 10uF
Консумацията едва ли ще се вдигне много, но пък товара ще прогледне
Т.е. да се намери оптималния вариант м/у греене и светене :)