Автор Тема: Автомобилът на Chobi  (Прочетена 429430 пъти)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #525 -: Март 21, 2015, 05:55:53 pm »
Цитат
Някои полеваци не държат гейтово както пишеш 18-20V, а хубавите имат вградени ценери ;)
За това си има даташийт ;)
GMG за да бъдеш наистина полезен дай конкретен пример за транзистор. Аз лично в целия каталог на Фарнел не открих транзистор с вграден защитен ценер, явно там няма от "хубавите"  :P както казваш. Между другото от всичките близо 500 транзистора с мощност от 100W до 800W само 2 са с напрежение Vgs max = 14V всички останали Vgs max=20V като има около 140 транзистора с Vgs max=30V. Болшинството от транзисторите, с много малки изключения са с напрежение на отпушване 4V. За почти всички транзистори Rds(on) Test Voltage Vgs = 10V. Остава ти да дадеш някакъв транзистор който да е от "ХУБАВИТЕ" и да има това за което говориш  ;). Аз лично бих препоръчал IRFP460 - сравнително евтин и добър транзистор за целите на експеримента. Един сериозен транзистор (ама не от "хубавите" :) ) е да кажем IXFH 44N50P и е само 25 лв.  ;D. Иначе може и този  IXFN 55N50  ;D

lz1jer , между другото IR2125 е драйвера който става и около 5 лева бройката.
http://store.comet.bg/download-file.php?id=1528

http://kvazer.com/integrated-circuits/45860-ir2125pbf.html 
« Последна редакция: Март 22, 2015, 01:25:51 am от atos »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #526 -: Март 21, 2015, 07:19:47 pm »
   Сложна работа се очертава. Тези драйвери са новост за мен. Ето нещо с IR2101. Това ли е идеята?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #527 -: Март 21, 2015, 07:57:51 pm »
Предлагам да ползвате следните бюджетни транзистори: http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet2/9/0ofis9h4ghr8x0p4ac10l25yyupy.pdf

Транзистора е за 47А и 650V, а този IXFN 55N50 е 55А и 500V.

SPW47N60C3 са в пъти по-добри от IXFN 55N5, като цена и параметри. Цената им е само 2 лв. Не е важно какъв ток пропуска транзистора, а е по-важно какъв е падът на напрежение върху него в отпушено състояние. Това определя колко ще грее, т.е. колко е свестен, като ключ. От даташийта - изходната характеристика е видно /фиг. 5/, че SPW47N60C3 при 40А има пад на дрейн-сорса 2V, което значи че ще отделя топлина 80W. При IXFN 55N5 положението е по-различно: от даташийта фиг. 2 - изходната характеристика е видно, че при 40А падатъ на напрежение дрейн-сорс е от 4-6V в зависимост от температурата. Т.е. топлината при него ще съставлява от 160W до 240W. Разликата е фрапираща. Т.е. IXFN 55N5 ще хаби най-малко два пъти повече енергия на вятъра. С дадения пример най-малко 80W повече.

IXFN 55N5: http://datasheet.octopart.com/IXFN50N50-IXYS-datasheet-11781236.pdf

Ето как скъпото се явява по-калпаво от евтиното.....Та не е важно в крайна сметка какъв ток издържа транзистора.

Скоро си купих от тук SPW47N60C3  10 бр.: http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-10PCS-SPW47N60C3-47N60-47N60C3/916522876.html

Вярно е, от Китай са, имам резерви, но като ги пробвам, ще разбера. Но за тази цена от 2лв./бр. са направо мечта...

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #528 -: Март 21, 2015, 07:59:57 pm »
lz1jer , да точно това имам предвид с тази разлика че IR2125 е само HIGH SIDE DRIVER и е с по голям изходен ток от IR2101, иначе схемата е същата просто нямаш LO. IR2125 има и вграден компаратор за прекратяване на отпушващия импулс ако дрейновият ток е над определени граници които зависят от резистор поставен между изводи CS и VS. В твоя случай няма нужда от това. Ето и схемичка на такъв електронен ключ с драйвера.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #529 -: Март 21, 2015, 08:11:41 pm »
Цитат
Но за тази цена от 2лв./бр. са направо мечта...
И аз така си мислех, като купувах ментета, ама като ми думнаха няколко устройства, реших да видя червата на транзисторите. За целта двата извода във фазата и нулата, следва гръм и виждаш, колко силиций да спестили китайците. На 17 амперов транзистор, точно 4 пъти по-малко силиций. Та нещо за 2 лева, върши работа, точно за 2 лева, а често и за по-малко. 

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #530 -: Март 21, 2015, 08:13:22 pm »
   Да, наистина IR2125 е по-добрият избор. Големият изходен ток дава повече варианти при избора на транзистор.


Като стана въпрос за ментета ... http://www.telemaster.ru/fuflo/
« Последна редакция: Март 21, 2015, 08:20:48 pm от lz1jer »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #531 -: Март 21, 2015, 08:44:03 pm »
EDM electronics , така е. Един от най-важните параметри е съпротивлението на прехода при отпушен транзистор като при SPW47N60C3 е 0.07 ома докато при IXFN 55N50 0.08 ома. При това положение при ток 40А при първия транзистор падът на напрежение DS е 2.8V докато при втория ще бъде 3.2 V. По принцип наистина 55N50 е с по лоши параметри от 47N60, но не чак толкова колкото казваш :) иначе си прав че ценовата разлика е голяма. Тъй като въпросните транзистори работят в импулсен режим, ако допуснем че транзисторите работят с импулси 50/50 то тогава при ток от 40А ...47N60 ще разсейва 56 W  топлина, а 55N50 - 64W. 
Между другото в комета  SPW47N60C3 е 17 лева. Ако го имаш на 2 лева прати ми 20 бройки веднага. Пиши на лични.
По принцип аз имам IXFK98N50P3 2бр. той е с 0.05 ома и при 40А падът ще бъде 2 волта.
С единия от тези транзистори съм си направил импулсно захранване на електролизна серийна клетка (64 клетки) и без проблем я захранвам като при 800W входна мощност получавам 5.5 литра газ /мин. При този транзистор загубите ми за цялата схема ми са едва 15-20 W. Измерено на входа и на изхода.
Поздрави.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #532 -: Март 21, 2015, 10:02:55 pm »
dymelsoft,
Аз когато изчислявам пада на напрежение на транзистори, никога не вземам за база дадената рекламна стойност, обикновено при температура 25 гр. в логото на даташийта, а го смятам от динамичната характеристика - изходната характеристика, за определена температура, предвид токът който ще тече през транзистора. Та съпротивлението на прехода е динамично, в зависимост от условията. За някой тези малки числа и разлики не са важни, но когато става въпрос за сериозни мощности загубите стават доста сериозни с тези мини разлики в параметрите.

Много често един транзистор със супер извънземни параметри се оказва съгласно динамичните характеристики, че не струва колкото един от средно ниво, доказано добър транзистор - той е с много по-малки загуби, нищо че държи по-малък ток.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #533 -: Март 21, 2015, 11:11:33 pm »
EDM electronics, да така е, но малко издребняваме в случая. Данните които давам естествено са за 25 градуса работна температура. Естествено че при по-висока температура Rds се увеличава и за различните транзистори динамичната характеристика е различна. Също така е въпрос на елементарна аритметика, да се разбере, че при големи токове и най-малкото увеличаване на Rds в следствие на увеличаване на работната температура неминуемо води до голямо нарастване на загубите и разсейваната мощност от там пък имаме още нарастване на температурата и увеличаване на Rds и т.н. Затова се избират транзистори с голям резерв на параметрите, като работните им режими са поне на 60% от максималните за дадения транзистор. Има и друг много важен параметър за въпросните транзистори и това е скоростта на нарастване на напрежението DS и други, но в крайна сметка е излишно да коментираме чак толкова нещата, особено на любителско ниво.

П.П. Кажи от къде да си купя това SPW47N60C3 за 2 лева и да не е менте разбира се :), защото ментета колкото искаш  >:(. Честно казано съм ама много скептичен, че за тези 2 лева ще получиш въпросния транзистор - дано да греша.
 
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:52:31 pm от nizo »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #534 -: Март 22, 2015, 12:04:43 am »
П.П. Кажи от къде да си купя това SPW47N60C3 за 2 лева и да не е менте разбира се :), защото ментета колкото искаш  >:(. Честно казано съм ама много скептичен, че за тези 2 лева ще получиш въпросния транзистор - дано да греша.

Хем искаш за 2 лв., хем да не е менте  ;D. То хубаво нещо за малко пари няма. Такова е само подаръкът. Естествено, че за 2 лв. ще е менте. Но аз купувам ментетата с презумпцията, че парамерите им се отклоняват малко от действителните. По принцип китайците правят ментета на почти всички полупроводници. Все още не могат да ги издокарат, като оригиналите, но от година на година се доближават, докато един ден те ще са оригиналът, а другото ще е менте. Например НАСА бачкат много с китайски ментета, затова им падат и спътниците. Скоро падна и един руски спътник, защото полупроводниците били китайски, а те не можели да работят при повишена радиация в космоса. Патроните за американската армия също са ментета, правят ги и тях в Китай. На всеки 10 бр. един засича, ама ги купуват, защото са евтини. Повечето от електронните компоненти във военната промишленост на САЩ са китайски. Ония са им турили шапката за години напред.  :D

Колко това менте SPW47N60C3 струва 2 лв. ще разбера, когато изпробвам транзистора. Само скоростта на нарастване няма да мога да измеря, но за ниски честоти ще работи със сигурност. Така че само пробата и грешката ще покажат. Иначе: http://mazeto.net/index.php?action=post;quote=70251;topic=9337.540;last_msg=70251  :D

Аз съм доволен от ментетата. Често пазарувам полупроводници от Китай, но не ги пробвам в контакта на променливо напрежение. Вероятно затова при мен работят нещата  :D. Аз работя с постоянни напрежения...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #535 -: Март 22, 2015, 08:07:13 am »
madsatbg
SSR релетата обикновенно им дават към 10mS време на комутация и не стават. Тиристорите и те са бавни и имат към 2V пад.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #536 -: Март 22, 2015, 08:45:08 am »

SSR релетата обикновенно им дават към 10mS време на комутация...

На SSR 25D му дават максимална честота  на превключване 2 килохерца. Което е напълно достатъчно, но...голямия проблем е цената.
За това ще опитам да имитирам вътрешната схема с дискретен оптрон и мосфет.

поздрави
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:53:13 pm от nizo »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #537 -: Март 22, 2015, 09:05:43 am »
<10мS
Трябва опитно да се определи точно колко е. Първо трябва бърз и мощен симистор.
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:53:37 pm от nizo »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #538 -: Март 22, 2015, 09:32:55 am »
<10мS
Трябва опитно да се определи точно колко е. Първо трябва бърз и мощен семистор.
Да, прав си, това се отнася до китайските ментета.
По нагоре се обсъждаше точно китайската електронна продукция.
Аз имам предвид наше, родно, производство.
ISOMATIC -Пловдив

http://store.comet.bg/download-file.php?id=2755


Maximum switching frequency: 2 kHz

поздрави

п.с. Все едно, цената е непосилна.
Нужни са ми четири подобни ключа.
« Последна редакция: Март 22, 2015, 08:55:21 pm от nizo »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #539 -: Март 22, 2015, 09:38:23 am »
Цитат
Често пазарувам полупроводници от Китай, но не ги пробвам в контакта на променливо напрежение. Вероятно затова при мен работят нещата  :D. Аз работя с постоянни напрежения...

Не става дума за проба, а за умишлен взрив на корпуса, на вече изгорели транзистори. Иначе няма как да видиш, какво са ти пробутали.