Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Автомобилът на Chobi

<< < (76/141) > >>

juliang:

--- Цитат на: Радико в Януари 15, 2015, 04:14:42 pm ---...Трансформатора не е консуматор на енергия "като изключим загубите" само когато работи на променлив СИНУСОИДАЛЕН ток.
--- Край на цитат ---
Погледнато в рамките на микро- и наносекунди дори и това не е вярно. В първия момент, когато синусоидата се вдига и магнитното поле се изгражда, трансформатора ще изконсумира някаква енергия. При падане на синусоидата част от тази енергия ще се върне. Колко ще се върне - зависи от конструкцията на трансофрматора, но най-вече от товара, закачен на вторичната намотка.
Нека ви кажа как аз си представям нещата: Представете си магнитното поле, което се увеличава с увеличаване на напрежението. Като балон, който расте. Всъщност ... като луковица - слой след слой, която се увеличава. Ако в пространството където тази луковица се увеличава няма нищо, тя ще се оформи в идеална сфера. В такта на свиване ще се прибере точно по същия път, и ще отдаде енергията си обратно.
Обаче ... сега си представете жичките на вторичната намотка. При пресичането си с магнитното поле в тях се индуцира ток, който също създава магнитно поле, насочено обаче обратно на първото. Луковицата вече няма да е идеална сфера, а нещо изчанчено, криво, деформирано от натиска на полето генерирано от тока във вторичната намотка. Колкото по-голям ток протича във вторичната намотка, толкова тези сили на съпротивление ще са по-големи, толкова по смачкана ще е тая фигура, и толкова по-малко енергия ще можем да си възстановим като я прибираме. Толкова повече сила (ток) ще ни трябва и да я разпънем до желаните размери, за да може да обхване цялата сърцевина на трансформатора.
Още един пример - представете си вертикална тръба, пълна с вода, и на ДЪНОТО й има балон. Той е смачкан от налягането. Почваме да го надуваме, влагайки енергия. Нивото на водата в тръбата се повдига. Но ние може да си приберем цялата енергия, която сме вложили, ако почнем да изпускаме въздуха, защото върху балона ще натиска точно това количество вода.
Обаче ако тръбата е пълна до горния си ръб и почнем да надуваме балона, част от водата ще почне да прелива. Тая вода ние можем да я ползваме - да си въртим турбинка примерно, или да вадим по някакъв друг начин енергия от това, че тя е на високо. И тая енергия ще е част от енергията, дето сме я вложили докато надуваме балона. Обаче ... като тръгнем да си прибираме енергията от въздуха в балона докато го изпускаме... върху него вече няма да натиска същото количество вода (щото нали ... ние си отсипахме малко за да си свършим една работа с нея). Съответно ще можем да си върнем по-малко енергия. Точно толкова по-малко, колкото сме изкарали от водата, дет си отсипахме "в първия такт".

Аtos:
 "Като балон, който расте. Всъщност ... като луковица - слой след слой, която се увеличава. Ако в пространството където тази луковица се увеличава няма нищо, тя ще се оформи в идеална сфера. В такта на свиване ще се прибере точно по същия път, и ще отдаде енергията си обратно."
Това важи ако се свива бавно!


А имаме ли ефект на "магнитна имплозия" ?
При рязко прекъсване на изкуствено създадено магнитно поле, противодействащата среда има ли "инерционен" момент?
В примера с балон, ако го спукаме с игла, резултатът от рязката имплозия е гръм, а тук?

juliang:
Имплозията и експлозията са ... много относителни понятия. Експлозията на свръхнова звезда трае векове. Експлозията на граната заснета със свръхскоростна камера е точно толкова бърза, колкото растежа на цвете заснета със свръхбавна камера. Всичко зависи от гледната точка.
Какво би представлявала имплозия във вакуум? Аз лично не мога да си представя. По същия начин не мога да кажа дали има реакция на средата, тъй като нямам никаква идея каква е средата за разпространение на магнитните ... вълни или там каквото представляват.

mi68:
Здравейте,
Намерих този опит, където в трансформатора се получава еластична връзка, с хидравлична аналогия. Вижда се   опитно потвърждаване на сгъстяването на магнитното поле-имплозия

Зелен Калчо:
@EDMelectronics,
 мисля че в схемата ти има резон. Блъскаш импулс в първичната и във вторичната възбуждаш затихващи хармонични колебания. Ако махнеш диода във вторичната получаваш паралелен трептящ кръг! Трафа може да е всякакъв но с малко загуби. Очаквам да дадеш схема за сваляне на енергия от първичната, в следствие колебанията на Тр.К. :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия