Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили
Автомобилът на Chobi
Bat_Vanko:
EDM Electronics, принципа който Чоби дава всъщност може да се раздели на два отделни:
1. Първият етап, преди насищането на сърцевината на трансформатора. Тогава имаме нормален импулсен трансформатор и прехвърлянето на енергия от първичната към вторичната намотка става само докато има промяна на индукциятата, т.е. докато сърцевината се насити. КПД на тези трансформатори е от порядъка на 70 - 80 %. След достигане на насищането ключа трябва да се изключи, и този етап условно може да се обозначи с време Т1.
2. Вторият етап, е след насищане на сърцевината и изключване на ключа. Този етап се описва от теорията за магнитни усилватели, или по-точно "магнитни генератори на импулси". В средата на миналият век подобни генератори са се използвали за компресиране на енергия и получаване на мощни единични импулси. КПД на тези генератори варира в широки граници в зависимост от броя стъпала, но отново не надхвърля 90 %. Този втори етап ще обозначим условно с време Т2.
В крайна сметка се сумират два процеса, които протичат в две последователни времена - общо Т1 + Т2. Няма как да се говори за сумиране на ефективността на двата процеса, защото те са последователни във времето. Така заредените кондензатори могат да разредят своята енергия за много кратко време, но тука вече говорим за компресиране и получаване на мощни импулси.
И накрая да изкажа едно мое лично мнение: целта на Чоби с всички тези публикации е само да си направи реклама, отлично осъзнавайки, че така предложената схема и принцип на действие не излиза от рамките на общо приетата теория. Нейното КПД не може да надхвърли 100 %.
EDM electronics:
Bat_Vanko, второто време Т2 зарежда кондензатора с напрежение по-високо от захранващото. Съгласно формулите в първия пост, които дава г-н Чобанов, енергията на кондензатор зареден с два пъти по-голямо напрежение е с 50% по-голяма. Там той казва, че времето за заряд е без значение. Все едно пълним един съд с вода, дали ще е за 1 час или 2 не е от значение, важното е, че в случая с 1 литър вода, зареждаме един друг съд с 1,5 литра. Аз така го разбрах,без да съм разсъждавал задълбочено.
Утре ще съставя цялостна принципна схема по описанието и ще я пусна във форума. Ще дискутираме тогава.
Иначе, ако се окажеш прав, това ще ми разбие всичките надежди, не щото просто някой е решил да излъже, а защото и хората на възраст у нас са ......"напреднали". Това е по-допустимо някак за по-млад човек, по-глуповат и безотговорен. Дано не се окажеш прав...
h2motor:
Vril - само голи приказки.
juliang:
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 09, 2015, 07:57:26 pm ---... Все едно пълним един съд с вода, дали ще е за 1 час или 2 не е от значение, важното е, че в случая с 1 литър вода, зареждаме един друг съд с 1,5 литра.
--- Край на цитат ---
За целта трябва да имаш съд с 1.5 литра вода в него. Не можеш от съд 1 литър да пълниш съд 1.5 литра до горе.
И още - ако пълниш съд 1 литър от съд 1.5 литра, и после върнеш тоя 1 литър в по-големия съд, в него ще имаш точно 1.5 литра - нито капка повече. Ако ще да пълниш 1 шише от 1 литър, или 100 чашки по 10 милилитра, ако щеш ги пълни за 1 час, ако щеш за 1 секунда, ако щеш ги пълни една след друга или всичките едновременно чрез някакъв душ ... накрая ще разполагаш сумарно със 1.5 литра общо във всички съдове. Няма как да станат 2 литра, освен ако по време на преливането не вземеш отнякъде извън системата вода.
Bat_Vanko:
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 09, 2015, 07:57:26 pm ---Bat_Vanko, второто време Т2 зарежда кондензатора с напрежение по-високо от захранващото. Съгласно формулите в първия пост, които дава г-н Чобанов, енергията на кондензатор зареден с два пъти по-голямо напрежение е с 50% по-голяма.
--- Край на цитат ---
Съгласен с теб, че кондензаторите се зареждат с по-високо напрежение от входното. Сумарното напрежение на двата кондензатора е около 3 пъти по-високо от входното. Но същият резултат може да се постигне и с обикновен повишаващ трансформатор - означава ли това имаме КПД 150 или 300 %, не разбира се. Енергията остава почти същата (имаме загуби), повишава се напрежението и намалява тока.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия