Автор Тема: Пумпал задвижван от магнити  (Прочетена 37495 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #45 -: Декември 14, 2014, 03:29:07 pm »
Обаче от другия клип ми хрумна странна идея...искам мнението на Хипарх по въпроса?
1.Когато пуснем магнит да пада през медна тръба, пада бавно.
2.Когато пуснем магнит да пада през алуминиева тръба, пада бавно.
3.Когато пуснем магнит паралелепипед да падне свободно върху алуминиева плоскост, на няколко милиметра от нея става рязко забавяне, подобно на ефекта "въздушна възглавница", но знаем, че не е това причината.
4.На този клип се вижда преместване на немагнитна плоскост със значителна маса при бързо движение на магнита над нея.

Какви са изводите? Много съвременни физици дават "обяснения" с появата на разни токове в немагнитния материал и дъра-бъра...
Хрумвало ли му е на някой, че в подобна постановка може да се променя самата МАСА на магнита или немагнитния материал? Правейки го по този начин "различно плътен" за земната гравитация? Дали е установявано някога от някого?
При тела с малко тегло - хайде, минава номерът с разни "токове" в немагнитния материал...но в посочения клип виждаме доста масивна плочка!
Единственото логично обяснение за мен е, че тя си губи част от масата в този момент, по този начин и част от инертността!
Тъй като единствения начин на Земята да измерим маса на обект е да го претеглим (доколкото ми е известно), всяко измерване в този момент ще е НЕОБЕКТИВНО!
Някой има ли идеи, или нещо, което не ми е известно?

Интересна идея, но аз си мисля, че масата не се променя. Не знам дали си опитвал тези неща, аз съм си играл с различни по сила нео-магнити, медни и алуминиеви плочки и тръби. Например като пуснеш магнита да пада през тръбата, ти усещаш как неговото тегло (или поне една голяма част от него) се добавя към това на тръбата, дори и двете да не се докосват. При масивната алуминиева плочка е същото - трябва да приложиш допълнителна сила, с която да я отместиш. Получава се нещо като "сключване" на предметите и техните маси. При достатъчна масивност на магнита и диамагнетика или висока скорост на взаимодействие между тях, сключването става силно и могат да станат като един предмет.
Става някаква реакция с етерния поток на магнита и частиците на диамагнетика, но там все още не съм разчоплил достатъчно дълбоко :) Трябва да се разучи атомарната структурата на диамагнетиците - по какъв начин влияе броят електрони, протони и т.н. за взаимодействието с магнитни полета и да се направи опит за изясняване.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #46 -: Декември 14, 2014, 04:19:18 pm »
Именно това имах в предвид, макар, че се изразявам объркано-може би защото ми е малък хаос в главата по тези съждения! Ако не го мисля толкова много, може да се нареди пак от само себе си?
Опити съм правил, но с малки размери - Ф6, ф8 и магнити по 3-4 грама, там не мога да засека има ли промяна в теглото без кухненско кантарче например (а нямам такова).
Промяна в масата не в абсолютния смисъл, а именно една спрямо друга материя?
въпросното "сключване" дали е поява на вид гравитация между обектите?
И дали тази скорост на движение при която се наблюдават тези промени е с фиксиран праг или е определима от маса, въздушна междина и форма?
Говоря за СКОРОСТТА, не за силата?
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 04:24:21 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #47 -: Декември 14, 2014, 05:11:59 pm »
Сега ми хрумна нещо... Все пак във вихровите токове в диамагнетици може и да има нещо вярно. Идеята ми дойде от ефекта на кухинните структури на Гребенников. Теорията там е, че във всяка кухина/клетка, се проявява циркулационно движение на електроните, което автоматично формира вихрово магнитно поле и съответно гравитационен вектор, перпендикулярен на електрическия и магнитния. Оттук започва и излъчването на репулсивните "вълни на дьо Бройл".
Да вземем за пример обикновено привличане на феромагнетик (например желязо) от магнит. При попадане на желязото в полето на магнита, в неговите атоми се генерират подредени циркулационни електронни движения + магнитни такива. В желязото се образуват милиарди "кухини", излъчващи вълни на дьо Бройл, насочени противоположно на магнита (защото иначе ще го отблъснат). Възниква гравитационна сила, която прилепя желязото до магнита.
При диамагнетици пък трябва да имаме противоположния процес - грав. векторите на медта/алуминия да сочат към магнита, но са сравнително слаби. Силните се проявява при пиролизният въглен, бисмутът или свръхпроводниците.
Докарахме магнитното поле до гравитационно :D Само че постигнато по по-различен начин, което го отличава от това на масивните космически тела до някаква степен.
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 05:15:06 pm от hyparh »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #48 -: Декември 14, 2014, 06:49:27 pm »
... Все пак във вихровите токове в диамагнетици може и да има нещо вярно.
..........................

При диамагнетици пък трябва да имаме противоположния процес - грав. векторите на медта/алуминия да сочат към магнита, но са сравнително слаби. Силните се проявява при пиролизният въглен, бисмутът или свръхпроводниците.
Докарахме магнитното поле до гравитационно :D Само че постигнато по по-различен начин, което го отличава от това на масивните космически тела до някаква степен.
Разбира се, че има "нещо вярно", но не е достатъчно според мен? По-скоро ми прилича на следствие, отколкото на причина...може и да греша.

Остава само да се намери аналогът на "анти-магнит" ...:)

Все пак, коя ли е причината при развъртане на диск с (много) хиляди обороти той да променя интензитета на времето под и над себе си и в един момент преодолява гравитацията? Което при още по-голямо нарастване на оборотите го кара да се самоускорява и да излита нагоре?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #49 -: Декември 14, 2014, 07:56:19 pm »
О да, тези ми нахвърляния са само бегъл опит за разбиране на процеса поне донякъде. В действителност механизмите са много по-дълбоки - на етеронно ниво.
Аналогът на анти-магнит е гравитет - мое ментално творение :D Бях драскал преди време за такава опция някъде из темите.
Иначе въртящ се диск принципно формира гравитационна долина в центъра си и хълм по периферията (според разпределението и концентрирането на +/- частици). Затова като се завърти течност в съд се получава идеална парабола.
« Последна редакция: Декември 15, 2014, 08:35:01 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #50 -: Декември 14, 2014, 08:29:20 pm »
При въртене в контакт с флуид е ясно-създава се  от центробежната сила  по-високо флуидно налягане по периферията и затова се оформя парабола...във вакуум как е?

paparosko

  • Гост
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #51 -: Декември 14, 2014, 08:44:11 pm »
Забавянето на магнита, падащ през медна или алуминиева тръба може би се дължи на ефект, който бих нарекъл "магнитно триене".
Това ми хрумна в първия момент.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #52 -: Декември 14, 2014, 08:59:45 pm »
Във вакуум трябва да е същото, а ако визираш в безтегловност - там мисля, че ще се получи дъмбелоподобна форма, ако направим напречен разрез на въртящия флуид. Двустранна парабола.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #53 -: Декември 14, 2014, 09:09:39 pm »
Не, ако визирам "безтегловност" щях да го кажа:)
Пиша за вакуум-без флуид и в условията на земна гравитация-все нещо трябва да се преодолява...
Говоря не за флуид и формата му, а за силата, която вдига и изстрелва диска нагоре.
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 09:15:02 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #54 -: Декември 14, 2014, 09:32:54 pm »
Да ти кажа не съм чувал за такъв ефект при бързовъртящи дискове. Кой експеримент/експерименти по-точно визираш?

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #55 -: Декември 14, 2014, 10:19:48 pm »
Здравейте, гледам тук темата доста се измести. Това което смятам към момента е да забравите за тази играчка, измама е със сигурност. Преди няколко поста се бях заблудил, че силата на Ленц възникваща неминуемо в алуминиевото фолио с което е облечен ротора спомага преодоляването на мъртвата точка, но като размислих тя е в обратна посока на въртенето, с което действа по скоро като спирачка. За тези колеги които търсят обяснение, кое е това животно което спира/задържа магнит падащ в медна, алуминиева и ще добавя сребърна и мн. др. тръба или плоскост е същата тази сила която всички много мразим :) и се мъчим да премахнем - закона на Ленц. Обърнете внимание на факта че ефекта се наблюдава най вече с неодимови магнити, за които знаем че са най-силните постоянни магнити. Друго характерно за тези магнити е малката маса и размери спрямо вътрешната коерцитивност на същите. От тук идват и забележителните свойства на същите. Не си губете времето с тези неща.
Със здраве!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #56 -: Декември 15, 2014, 12:16:30 am »
Да ти кажа не съм чувал за такъв ефект при бързовъртящи дискове. Кой експеримент/експерименти по-точно визираш?
Като започнеш от "вертушката", та да стигнеш до...В момента ровя, за да намеря материала, не знам къде съм го забутал...доста по-конкретно е от тези:
http://chitanka.info/text/15909/8
http://kotev25.wordpress.com/2013/01/26/the-flying-disk-the-biggest-secret-of-third-reich/

Извинявай, голямо ровене падна, не мога да го намеря сега...но е точно по този въпрос, като го намеря ще ти го постна.
« Последна редакция: Декември 15, 2014, 02:03:40 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #57 -: Декември 15, 2014, 05:51:58 pm »
Грешка dymelsoft ! Това не е реакция на Ленц ! Както виждаш, посоката на празният диск, е едно-посочна с въртенето на диска с магнитите !
P.S. ако е тръба да, закона на Ленц е, ако не е, е това което виждате
« Последна редакция: Декември 15, 2014, 05:55:35 pm от Михаил Кузмов »

Неактивен wendala

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #58 -: Февруари 26, 2015, 02:13:31 pm »
И това ли е фейк?

https://www.youtube.com/watch?v=p6TJd1WEA14

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #59 -: Февруари 26, 2015, 02:59:00 pm »
Абсолютен "фейк", като махне и основата на установката и я разколачи и нея, а и покаже какво има и под основата тогава ще говорим :). Магнита се използва като усилвател на въртящото магнитното поле създадено с намотки скрити в основата прилежно скрита с някаква червена хартия. Чупенето на молива си беше направо театър. Хахаха... :). Не си губете времето с такива, които се чудят как да правят кинти от "тубата" ловейки шаранчета.