Автор Тема: Топене на желязо  (Прочетена 97167 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #60 -: Март 07, 2018, 11:40:29 am »
Гипса не става, защото и той издържа 1-2 леенета и се наранява. Този материал, който посочих издържа на изключително висока температура, става нещо подобно на керамика. Оловото се топи на ниска температура около 200 гр., малко по-висока от тази на калая, става на газов котлон в тенджера  :D. Имам го течния камък, ще го пробвам. Поръчах го скоро по ЕКОНТ от линка. Но исках все пак да попитам някой, ако има опит, да не откривам топлата вода.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Топене на желязо
« Отговор #61 -: Март 07, 2018, 11:45:46 am »
Направи си от топлоустойчива стомана, или чугун, ще издържи много време.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #62 -: Март 07, 2018, 11:53:42 am »
Виждал съм калъпи и от алуминий, може би най-добрите за олово, но как да си го направя, не мога да лея метали в домашни условия, освен калай или олово. Затова калъпа трябва да не е от метал, все пак съм любител.

Мога да го поръчам да ми го направят някъде професионално, но тогава с тоя калъп ще трябва да осигуря едномесечната заплата на някой и то си губи смисъла. Няма да вадя пари с този калъп, не бих могъл да избия една такава неразумна инвестиция.

Има колеги една специална смес-гел на високотемпературна течна гума, специално за калъпи, но се съмнявам, че ще издържи теглото на леярската заготовка без деформации, освен да ползвам и някаква дървена кутия, да одържа калъпа?

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Топене на желязо
« Отговор #63 -: Март 07, 2018, 12:09:51 pm »
Допитай се и до зъботехници, те са в час с модерните материали и техники (въпреки че твоят детаил е големичък).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Топене на желязо
« Отговор #64 -: Март 07, 2018, 12:57:20 pm »
EDM electronics, калаят и оловото се топят на 232 и 327 градуса, съответно. Сплавта им (тинол) е вече около 200.
Лесно се стопяват, да.
Трябва да се изливат възможно по-бързо след стопяването си (махането от котлона), понеже и застиват бързо!
Калъп от алуминий, макар и с гладкост, няма да ти даде добра точност, понеже температурното разширение/свиване при алуминия е голяма, а може и да ти "заклини" изделието в калъпа след изстиване.
Важно е, че сподели каква е формата на детайла, понеже е от голямо значение за изработка на калъп.

Не ти трябва течна гума, трябва ти огнеупорна глина!
"Дървена/метална кутия" (казва се леярска каса) е задължителна, може да се направи от сандъче или от две големи тоалетни кутия (в казармата ги ползвахме), а може и друго, което ти хрумне, стига да са без дъна!
Най-важното е да разделиш макета с линия по симетрията(линия на сечение), за да прецениш докъде може да се извади, след като направиш калъпа, отбелязваш го с някаква линия!
Мажеш едната му половина с фина мазнина, после нанасяш огнеупорна глина на няколко пъти (всеки следващ слой след полузасъхване на предходния), докато слоят стане с дебелина около 2 см. След полузасъхване на целия слой, много внимателно с макетен нож изрязваш излишното по равнината на сечението!
Важно е да е преди окончателно втвърдяване на глината, реже се като сапун.
Чакаш до пълно изсъхване на глината, после го слагаш в едната каса с глината надолу и вече можеш да излееш около него въпросният "течен камък" до нивото на глината, чакаш да се втвърди и той.
Вторият етап е:
Слагаш отгоре втората каса (да се фиксира с щифтове).
Слагаш един слой стреч фолио върху повърхността на формата, като пак изрязваш с макетен нож плътно около макета.
 Мажеш отново макета и ръбовете на долната (вече твърда) глина с мазнина, после отново слоеве глина върху макета и след изсъхването - заливаш там с течния камък до горе.
След достатъчно втвърдяване, почукваш отвсякъде горната каса (с твърд, но лек предмет) и пробваш да я надигнеш внимателно.
Махаш стреч фолиото.
Много внимателно с почукване (по калъпа) вадиш калъпа от долната форма!
Ако всичко дотук е добре, имаш вече форма.
Изрязваш/изчегъртваш  канали за метала, откъдето ще пълни отливката, пробиваш отвор за наливане в горната каса, който е свързан с този канал, а от горе го оформяш като конус/фуния.
Следващият етап е да навлажниш отвътре формата фино с пулверизатор (прави се за двете части на формата) и я посипваш обилно с фин кварцов пясък, добре е да го минеш през сито, почти до прах. Изсипваш излишния и остава само полепналия по стената и. После с малка горелка минаваш пясъка, до леко стопяване, образува се огледална глеч като при някои керамични съдове.
Тази операция е прецизна и изисква търпение!
След застиване, проверяваш дали формите прилепват плътно една към друга и ако има някъде подпиране - изшкурваш го (както зъболекарите смъкват пломба, ако ти подпира) и...си готов!
След всяка отливка формата става все по- изпечена.
Може да се ползва и сива, грънчарска глина (даже е по-добре) ако се лее само калай и олово!

Изглежда ангажиращо и сложно, но това е начинът за МНОГОКРАТНА форма!

П.П.За стопяване на такъв обем олово можеш да прежалиш един стар чушкопек :D
« Последна редакция: Март 07, 2018, 01:13:28 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #65 -: Март 07, 2018, 01:46:42 pm »
Мерси за съветите, колеги,
но тази глина, кварцов пясък и т.н., много сложно...ще си пробвам с моята импровизация - течния камък, той става като стъкло и издържа на няколко хиляди градуса температура и е абсолютен термоизолатор, демек няма да се влияе калъпа от околната среда и температурата на оловото. Мисля, че това с течния камък е най-доброто решение, но все пак исках да чуя и друго мнение.

Проучвал съм го въпроса с леенето на оловото и ще ви кажа от чуждия опит, от тези които леят олово с комерсиална цел, най-добри калъпи с най-перфектни форми и качество, бързина на направа на калъпа, с най-голяма детайлност, с най-спорна работа и т.н. всичко най-най, се постига с високотемпературна гума за калъпи, специално създадена за калъпи. Обработва се лесно, реже се с макетен нож, не е нужно да се омаслява калъпа, лесно се сваля, също, като силиконова форма за кекс - въобще работата е като в оная песен за "снощи правих кекс". ;D

Ако не стане с течното стъкло, ще направя калъп от тая течна гума, ама да видим откъде ще намеря по-малко количество до 1 л, че продават цели баки, като латекса. Просто трябва да се направи кутия от МДФ или ламинат за калъпа, за да не поддава. Ламината е много хубав универсален материал, ползвам го често за щяло и нещяло.  :D

Като направя пробите и открия топлата вода, ща покажа нагледно.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=353&v=FS5Rvw0Z-vU - виж към 5:40 мин.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Топене на желязо
« Отговор #66 -: Март 08, 2018, 08:11:37 am »
Ок, пробвай директно с "течния камък" и пиши после за резултата?

А, от тези гуми(силикони) за калъпи, хал хабер си нямам, признавам си...нормално е да има нови технологии, казвай, ако пробваш и се получи...

ORZ

  • Гост
Re: Топене на желязо
« Отговор #67 -: Март 08, 2018, 08:31:09 pm »
EDM electronics, за многократни отливки действително е най-добре калъпът ти да е от метал, както казаха кокилна форма от чугун или стомана ще ти осигури хиляди отливки. Материали като камък, цимент или графит се изронват доволно бързо. А тоя течният камък доколкото видях се ползва само за калъпи за формички, никъде не видях да го прилагат за отливане на метали. Алуминиев калъп можеш да си направиш в природни условия. Пробиваш две дупки в земята близо една до друга и ги свързваш с тунел. Първата запълваш с идеално сухи клони, и върху нея поставяш ламаринена кофичка пълна с алуминиеви парчета, предполагам, че и консервена кутия ще свърши работа еднократно. Запалваш клоните. А в другата дупка вкарваш работещ вентилатор за усилване на мощността на огъна. До половин час трябва да се стопи като кашкавал. Алуминият се разтапя на мораво червено. Мисля, че ще е най-лесно да залееш със стопеният алуминий оригиналното ти изделие до половината. После като се втвърди метала, можеш да шлифоваш повърхността на алуминият, без да вадиш изделието от него, заливаш останалата му част. Така ще се получи приполвен на две, отварящ се калъп. А за оловото за най-сполучливи отливки от него е най-добре калъпът да е нагрят преди изливането. И предполагам си запознат с токсичността на оловото. Дължината и ширината на изделието предполагам си имал в предвид милиметри, а не сантиметри. Защото оловно тяло 55Х18 см. няма как да тежи 3.4 кг, а ще е направо за кранова интервенция.
 
Иначе, по моят въпрос, феросилиций от къде мога да намеря? Търсих в интернет, но никъде не се предлага в България. В леярните дали продават?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Топене на желязо
« Отговор #68 -: Март 09, 2018, 01:26:02 am »
ORZ, а ако "оригиналното му изделие" е от дърво или полимер, какво правим?
Казах ви вече, че алуминият не дава точност на размера, а и не е удачно да се ползва материал, който е с разлика по-малко от 500 градуса t на топене!
Сега видях точно писаните размери от EDM, но по презумпция приех, че е имал в предвид диаметър 5,5 см. тъй като L му e 18 см. Нека той да каже кое е вярно?


EDM, този път изгледах целия клип за течния камък от самото начало.
Виж какво ми хрумна, адски просто е:
1.Вземаш пвц бутилка от сода от 2-3 литра, тя е с абсолютно гладки стени.
2.Изрязваш я до цилиндър (махаш горната част), да останат около 25-30 см. от дъното нагоре.
3.Наливаш малко разтвор "течен камък" около 4-5 см. да покрие дъното.
4.Като стегне малко (колкото да издържи тежестта на калъпа), поставяш калъпа-торпедо вътре с дебелата част надолу, а горе я фиксираш с нещо да е в центъра на бутилката, с тънък маркер бележиш върху бутилката хоризонтална линия, съвпадаща с най-широкия диаметър на калъпа.
5. Изливаш останалата част от течния камък докато се напълни, ако трябва на два пъти, за да покрие всичко (поне над 2-3 см.) след като махнеш фиксирането.
6.След втвърдяването, вадиш всичко (право нагоре) и поставяш "творението" до бутилката.
7.Бележиш мястото на среза на "камъка" с тънкописен маркер - фиксираш маркера и въртиш отливката по него на масата.
8. Срязваш прецизно отливката и я разделяш, за да извадиш калъпа. Няма да е проблем, защото казват, че може да се обработва лесно в първите ден-два след стягане.
9. В горната част на калъпа пробиваш отвор за наливане на оловото.
10.Честито! Вече имаш формата ;D

П.П. Добре е преди среза на "камъка" да удариш по него и една вертикална линия, за да съвпадаш точно частите после по нея! При ползването, разбира се, поставяш частите в пвц бутилката, в която си ги излял, за да ги фиксира добре. Кофти е, че се чака около 15 дена за да стане с максимална якост.
Дано съм ти помогнал... ;)


Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Топене на желязо
« Отговор #69 -: Март 09, 2018, 02:26:05 am »
atos хубава технология но не става така. Метала когато охлажда се свива затова трябва да се предвиди и това свиване. Калъпите за леене на метал се правят с  форма на куб  защото се изработва един конусен водач от материала на калъпа, или се поставят минимум 2 метални на самите сандъчета.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #70 -: Март 09, 2018, 08:42:29 am »
Колеги металурзи ;),
да, размерите на торпедото са Ф5,5 см Х L18 см. във формата на удължена капка, като Ф5,5 см се запазва към средата в дължина около 4-5 см. Теглото на заготовката е около 2,5 кг. По изчисления със специфичната плътност на оловото трябва да се получи 3,4 кг.

На тази заготовка обаче трябва да й добавя в опашката една триъгълна перка от неръждавейка, ще стане формата, като на шпатола. Целта е да бъде хидродинамична и да стабилизира посоката.

Калъпа трябва да се изготви по хоризонтала, а не по вертикала, защото при леенето перката от неръждавейката ще се добавя в калъпа и оловото трябва да я капсулова. Ако той е вертикален, няма да може да се извади детайла.

Иначе знам как се прави калъп: първо се излива до средата в направено кафезче от ламинат /да речем/, после малко преди да е "изстинал" калъпа се поставят в четирите му ъгъла по една удължена шестограмна гайка - затапена, да се получи вдлъбнатина. Когато се залее втората горна част, вече ще има стабилна фиксация против изместване.

Аз нямам никакво съмнение, че с течния камък ще се получи идеален калъп и за многократна употреба. Многократна имам предвид, не да лея метал, като в Кремиковци, а примерно когато си загубя "торпедото"  :D, да мога да си го отлея, а съм заложил евентуални загуби от 1-2 бр. /год.   ;). Та тя моята не е чак толкова с големи изисквания. Проблема ми се струва евентуално ще дойде от температурните разлики на калъпа, да не вземе там нещо вътре да кипи и да ври  и да стане на шупли. Малки дефекти съм предвидил, но тях ще ги оправя с кит за естетеичен вид, а после "торпедото" отива на прахово боядисване.

Такива топузи продават и готови - маркови струват около 80-100 лв. броя, но не отговарят на моите завишени изисквания по принцип. Затова формата която съм избрал е най-доброто което може да се направи. Иначе въобще не бих си губил времето, давам си 100-тяхто лева и не се занимавам с глупости. Но аз по принцип си губя времето само с неща, които не мога да си купя и да си шетам на акъла - все нещо трябва да се прави  ;).

На торпедото в предната част съм направил един конус, пак от метал, който ще оформи калъпа, като фуния и той има шийка около 8 мм, като след отливката ще му се отреже "шията".

Като пробвам, ще ви покажа какъв е резултата.
Иначе да, знам, че оловото трябва да се лее навън, на проветриво и със затаяване на дъха, и без това не трябва да се прекъсва струята, иначе става на шупли.

Благодаря Ви за съветите! :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Топене на желязо
« Отговор #71 -: Март 09, 2018, 07:48:18 pm »
Ок, тогава правиш формата както ти казах, но отворена отгоре и след като излееш оловото, преди да застине, просто бодваш перката в него, да стърчи извън калъпа.
Срезът трябва да ти вертикален, вместо хоризонтален.

П.П.   lda_has, тук става дума за бутиково изпълнение и милиметър свиваемост няма да пречи.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Топене на желязо
« Отговор #72 -: Март 09, 2018, 09:11:13 pm »
Мисля че ЕДМ има предвид нещо подобно.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Топене на желязо
« Отговор #73 -: Март 09, 2018, 09:50:53 pm »
Но с по-елегантен профил от този тук.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #74 -: Март 10, 2018, 09:02:16 pm »
tobo1, като баба Ванга си, направил си го 1:1.  :D 
Само перката ще е малко по-голяма.
Ето я заготовката, но най-напред ще я поизпиля с флекса и китосам, за да премахна следите от стругарския нож, да стане идеално гладко.