Автор Тема: Вечно фенерче  (Прочетена 81639 пъти)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Вечно фенерче
« -: Ноември 08, 2014, 10:30:25 pm »
тъй-като напоследък (покрай търсенията в посока СЕ) нашумя концепцията за вечното фенерче, то тук е мястото където могат да се публикуват материали насочени във това направление

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Вечно фенерче
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2014, 04:47:23 pm »
.... тук е мястото където могат да се публикуват материали ...
Къде са твоите наработки по посочената тема?
Защо откриваш тема без да имаш готовност за обсъждане?

И защо трябва да се държиш като ментор, тази тема тук онази там...
Всеки автор има правото да преценява какво, как и къде  да го показва.

....ако не възнамеряваш да споделяш повече инфо си вземай това нещо и си го ...
« Последна редакция: Ноември 09, 2014, 05:00:33 pm от madsatbg »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Вечно фенерче
« Отговор #2 -: Ноември 09, 2014, 06:07:49 pm »
колега мадсат, мисля че сте спал накриво (не сте разбрал правилно замисъла) Отварянето на темата е продиктувано от това да не се мешат нещата (за всяко нещо да си има отделна тема, за да могат хората да се ориентират по добре), независимо дали имам или нямам какво да покажа. Погрешно е становището ви че всеки автор трябва да преценява какво да покаже или не, тъй-като по този начин се губи смисъла за откритостта и т.н. (много лесно е и аз да излезна, да се изплезя пред всички и да покажа някакво устройство, а след това да се скрия и останалите да останат със пръст в уста), хем искате да покажа нещо, хем твърдите че автора трябва сам да прецени дали да покаже нещото или не. Майстора сам намекна за принципа на отворения код, който трябва да важи и тук (за съжаление аз конкретно нямам какво да покажа, но други вероятно имат и затова е създадена темата, а не за детски заяждания (ни най малко съм си го и помислял онова за което ме изкарахте че съм бил като ментор)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Вечно фенерче
« Отговор #3 -: Ноември 10, 2014, 02:34:05 am »
Ето го вечното фенерче на LaserSaber (youtube).

http://laserhacker.com/?p=420

Прикачвам и схемата за да си остане като копие на нашия сървър.


Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: SJR V.3 Lasersaber
« Отговор #4 -: Юни 29, 2015, 09:22:26 pm »
 Фенерче по схемата на Lasersaber. С кондензатор 4700uF свети около 30 минути преди да изгасне напълно, с 10 000uF фенерчето свети около 50 минути. Използван е неизвестен ферит, намотките са както при автора на схемата 20+40, ф0.5mm. За запускане се използва външен източник на напрежение - 9V DC. Поради липса на MPSA18 е използван BC413b с hfe=420. Резистора в базата е подбран опитно и е 30 Мегаома! Началото и края на намотките са отбелязани на прикачената схема. При включване, светодиодите не светят с пълната си яркост за сметка на продължителността. Ако се постави резистор 10Мегаома напр., светят ярко, но за по-кратко време. Предстоят експерименти с цел оптимизиране яркостта и продължителността на светене.

http://laserhacker.com/

https://www.youtube.com/watch?v=vbXJJZrzuhs
« Последна редакция: Септември 13, 2015, 09:21:06 pm от GreenHulk »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Вечно фенерче
« Отговор #5 -: Септември 13, 2015, 09:21:50 pm »
Добавен е pdf и линк към клипчето.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Вечно фенерче
« Отговор #6 -: Април 18, 2016, 08:59:52 am »
Малко скептицизъм или реализъм:
Схемата е един блокинг-генератор с един транзистор и за захранване ползва кондензатор с голям капацитет.
Щом схемата гасне след известно време, което ЗАБЕЛЕЖЕТЕ-зависи от капацитета на кондензатора, толкова проста схема има и толкова просто обяснение. Диодите светят до изчерпване на енергията на кондензатора, която предварително сме вкарали в него изведнъж. Ако свържем директно диодите в кондензатора, те ще светят по-малко. Защо? Блокинг-генератора играе ролята на светодиоден драйвер и поддържа постоянно напрежението върху тях, независимо от спада му на кондензатора, благодарение на автоматично поддържащия се резонанс и положителна обратна връзка, така че светодиодите да светят до пълния разряд на кондензатора, което иначе при директно свързване на кондензатора с диодите е невъзможно. При директно свързване на диодите първо ще трябва схема за намаляване на тока през тях, което значи загуби и при спадане на напрежението на кондензатора под определена стойност, светодиодите ще угаснат, защото те имат праг на запалване. Схемата е един вид импулсен стабилизатор на ток - резонансен и то, за още по-малки загуби.

Предполагам фенерчето на руснаците е с голям йонистор и не вярвам да използва магнитното поле на Земята, както твърдят - то е твърде слабо и е постоянно - демек за ток не става. Старият феритен магнит от старото шкафче на баба ми има по-силна енергия от магнитното поле на Земята, защото ми отклонява стрелката на компаса по-силно и по-рязко.  ;D

ckopax

  • Гост
Re: Вечно фенерче
« Отговор #7 -: Април 18, 2016, 04:39:22 pm »
Предполагам фенерчето на руснаците е с голям йонистор и не вярвам да използва магнитното поле на Земята, както твърдят - то е твърде слабо и е постоянно - демек за ток не става. Старият феритен магнит от старото шкафче на баба ми има по-силна енергия от магнитното поле на Земята, защото ми отклонява стрелката на компаса по-силно и по-рязко.  ;D
С батерии е тяхното гледай следващия клип или този: https://www.youtube.com/watch?v=YBfiijmOB6I

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Вечно фенерче
« Отговор #8 -: Април 18, 2016, 09:11:40 pm »
Такааааммм, липсата на коментари в такава "интересна" тема показва, че не им се иска на колегите това да не е вярно. Когато вярата не оправдае очакванията е все едно ислямист да разбере, че алах не съществува. Това е нещо страшно за психиката.

Поредната измама колеги, това е, да се престраша аз да го кажа....
Още като видях помпозния сайт и реклама, си викам, абе то това представяне е като американската совалка в Холивуд. После вика единия от "голямата руска фирма" то магнитното поле на Земята било източника на СЕ. Другия негов колега в другия клип пък, не запомнил какво е казал предния, вика енергията идвала от ВиФи-то, антените и даже от светкавиците, чак намеси и честотата на Шуман и т.н. - ееее, нали трябва да вкара някакво понятие за по-посветени, като за тия от форумите за СЕ, те били малко грамотни.

Най-интересно обаче беше обяснението КАК се преобразува тази СЕ, която няма нищо общо с етера. За етер нищо не казаха. Разглоби тънките тенекийки и вика, ей това тук е резонатор. Веднага ми мина през ум за обемен резонатор, но пък той работи при СВЧ и има тунелен диод, а както знаем в характеристиката на тунелния диод има участък с отрицателно съпротивление, но в крайна сметка не генерира СЕ. Резонатор означава да вибрира на определена честота, само една. Той обаче обяснява, че приемало ВиФи, теле сигнали, сигнала от електропреносната мрежа, абе бахти резонатора е тоя, обхваща целия честотен спектър и то само с две алуминиеви тръбички, пък ръката на човека била като усилваща антена   ;D  :D  ;D.

Бреййййй, бахти наглите изманици. Впрочем аз досега в интернет не съм видял някой, който твърди че има СЕ да не е такъв. Ако греша може някой да ме поправи.  :D

Та съжалявам, но колегите които не могат да спят от търсене на СЕ под дърво и камък, ще останат отново разочаровани. Ейййй, то песимизъм, песимизъм, ама така е, като не сме давали обещания да говорим розови неща.... :D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вечно фенерче
« Отговор #9 -: Април 18, 2016, 10:53:59 pm »
Такааааммм, липсата на коментари в такава "интересна" тема показва, че не им се иска на колегите това да не е вярно.
Ами...EDM, не е точно така :D
По-скоро, безсмислено е да се коментира!
Ако беше вярно, то щеше да е истинско СЕ - дай ми един миливолт фрий на един милиампер, останалото е въпрос на мащаб!
В тази връзка, единственото СЕ, което съм реализирал е добрият стар детекторен радиоприемник, който работи без батерии и ползва естествения космически радиофон...и за който тия, младите, не знам дали са чували, камо ли да са го сглобявали...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Вечно фенерче
« Отговор #10 -: Април 18, 2016, 11:22:07 pm »
Може, може, аз не ги разбирам тези неща, то си и личи, но се надявах някой, който е на "ти" с вечното фенерче, някой, който го е правил /дал Господ такива във форума :D/ и знае принципът му, модулациите, ключовете от бараките и пр., да вземе някакво отношение, да ми обори аргументите и предположенията, но уви, всичко живо се покри, макар че темата се следи острани.  :D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Вечно фенерче
« Отговор #11 -: Април 19, 2016, 08:50:03 am »
Все пак, за да няма съмнения за този който може да мисли, не за оня който иска да вярва:

1. https://www.youtube.com/watch?v=KJP9iC0_qc8

2. https://www.youtube.com/watch?v=xO6YghleF-0

 :D  ;D  :D

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Вечно фенерче
« Отговор #12 -: Април 19, 2016, 07:14:52 pm »
Здравй, locco.
 Забелязвам в последно време активното качване от ваша страна на линкове и препратки към разни статии и прочее информация, която многократно е обсъждана и дискутирана в този форум. Подобно поведение не е добра практика от страна на член от форума, особено липсата на каквото и да било ваше лично мнение или споделяне на ваш личен опит.
 Моля, преди да качите каквито и да било статии или препратки да потърсите във форума дали тази информация вече не присъства в него.

П.П. схемата на въпросния "Фонарик" я има на много места във форума, например в темата "Феро-резонансно Вечно Фенерче от akula0083" и други.

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
Re: Вечно фенерче
« Отговор #13 -: Април 24, 2016, 06:36:27 pm »
Здравейте колеги !!!
Имам вечно фенерче което свети вече  няколко месеца .. :)
В основата му е елемент, който създадох в моята лаборатория .Това е елемент със свойствата на кондензатор който се самозарежда ..
Точно така ! !!
Самозареждащ се кондензатор или Генериращ кондензатор ....
Една клетка се състои от няколко такива кондензатора, които са ВЪЗДУШНИ ..
Когато клетката се шунтира (даде се  на късо ) просто спира да генерира напрежение ..след отваряне на веригата кондензаторите се самозареждат и част от енергията може да се отнеме ....Клетката се нуждае само от въздух за работа..

На скоро светна  втори прототип с три светодиода :) той е на две седмици ...

След тестовете и подбренията ще се създаде малка централа от клетки със генериращи кондензатори ,които ще складират енергията в батерии.

Извличането на енергията ще става по аналогия на фото-волтаичните системи ,с тази разлика че клетките генерират 24 h ...
Както казва atos всичко е въпрос на мащаб ...
Поздрави..

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вечно фенерче
« Отговор #14 -: Април 24, 2016, 07:00:34 pm »
Владо, значи ли това, че елементите са нещо като батерии, които ползват за "електролит" въздуха (казано най-общо и фигуративно) ?
Разчита ли се на електростатика (обиране на статично напрежение от въздуха) или си се самосъздава между електродите?