Справочници, схемотехника, теория > Химия за начинаещи

Химията с прости думи - въпроси и отговори

<< < (3/8) > >>

edin:
Щом е частица, значи нещо си, се явява бездънен извор на частици. Вярваш ли, че това е възможно? Не е възможно!!! Обаче става възможно, ако приемем,  че фотонът е вълна  ;)

Maistora52:
Това не е вече Химия, а Физика, момчета.
Да отварям ли тема по Физика, след като тези последните се обсъждат поне на три места из темите тук?
Моля, бъдете по-ларж, и не изнервяйте обстановката с излишни емоционални забележки"!
...
Относно "същите":

PyroVeso се държи съвсем естествено. И е прав на всичко отгоре! - все пак разни там научни небивалици трябва да се опровергават от раз. И тонът му е съвсем приемлив.
Atos, не се пристрастявай към писане, заради самото писане! - свестен си, дръж се "над нещата"!
...
Edin, ти ще ме усетиш какво ;) ;) ;) мисля : - Аз Частица ли съм или съм Вълна? - а че и всичко останало дето мърда, диша, храни се, размножава се и пр? Дали на някакво друго "ниво" на организация на материята - в посока "суб" - черното космическо небе не заблестява от светлина? - не говоря за инфра, ултра, рентгенови, радио и други снимки. Или всъщност точно там е отговора?
Този неразрешен въпрос има място тук, защото той - според мен - е разковниче към СЕ.

edin:
Разбира се, че този въпрос е разковниче. Тесла не е говорил за частици, а за енергия, вълни и честоти.




sabaka808:
Забележете откритията винаги стават на границата между науките!

PyroVeso:
ЙОНИЗАЦИОНЕН ПОТЕНЦИАЛ

Йонизационният потенциал представлява най-малката енергия, необходима за отнемане на електрон от електронната обвивка на атома. Означава се с латинската буква I.
Ако от неутрален атом се отдели един електрон, говори се за първи йонизационен потенциал I1. Произведението от заряда на електрона е и йонизационния потенциал I дава величината йонизационна енергия: Е = е.I, която се измерва в електронволтове (eV).

На фигурата е изобразена кривата на зависимостта на йонизационните потенциали I на атомите на различните химични елементи от Z заряда на ядрата. Тази крива има ясно изразен периодичен характер, което е още едно потвърждение на периодичния закон. Най-големи стойности на I отговарят на атомите на инертните газове, най-малки на атомите на алкалните метали, при които външният валентен електрон сравнително слабо се задържа от ядрото. И обратно: в атомите на инертните газове външният електронен слой силно се привлича от ядрото. От всички елементи най-голяма стойност на I (24,586) има хелият, най-малка (3,83) цезият.

Йонизационният потенциал е най-важната количествена характеристика за атома на един елемент; тя определя много от химичните му свойства. Така алкалните метали, които имат минимални стойности на I, проявяват най-висока химична активност. Понятието йонизационен потенциал е въведено през 1915 г. от английските учени Дж. Макленан и Дж. Хендерсън.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия