Автор Тема: Огледалото на Козирев-директен преход към медитативно състояние на съзнанието ?  (Прочетена 75107 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Проблемът е, че човешкото съзнание е ограничено или селективно. Да разгледаме следния пример. Имам една изкопана дупка и пръст до нея. Гледам в дупката няма нищо, но се оказва, че е пълна с въздух. В дупката няма пръст но има въздух, В купчината пръст има пръст но няма въздух. Ако засипя дупката с пръстта, то пръстта ще измести въздуха. В практиката за преместване на въздуха не се плаща, но има атмосферно налягане и се върши безполезна работа. Вижда се, че човек вижда еднопосочно, ако дупката се напълни с дим се вижда излизането му от дупката при засипване с пръст и очевидната работа. Трудно е да се види тези противоположни или кръговратни явления. Кръговрата може да се описва с 0 или окръжност, елипса, даже права или 8 двойна нула 00, примерно при стоящи вълни. При кръговратни явления има периодичност, логическа свързаност. В зависимост от посоката на въртене в кръговрата имаме бъдеще или минало.
« Последна редакция: Ноември 30, 2014, 07:56:05 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Atos, това за което говориш е фрагментирането. То е обратното на идеята, че всичко е едно цяло, включая идеята, че минало, сегашно и бъдеще също. Аз съм аз, ти си ти, другите са си други. Това идва от егото и ума. Идеята за цялостност им е чужда.
Ако задълбочиш разсъжденията, ще видиш, че въпросното фрагментиране не е функция, отричаща съществуването на всичко в едно цяло, а е способност на ума да отдели момента.
 ДЕФРАГМЕНТИРАНЕТО вече е продукт на мозъка, чрез който подрежда въпросните фрагменти в свой ред и оттам - в хронология и чрез който възприема събитията! То е вид "наслагване" (сглобяване) на съставните, изграждащи всеки процес!
Фрагментирането (доста съфорумци не са схванали точната ти идея), е отделянето на даден/и МОМЕНТ/И от определен ПРОЦЕС и съзерцанието на точно тази отделна част. Нормално е мозъкът, разглеждайки само тази част да изгуби представа за ЦЯЛОТО, но това е само функция на МОЗЪКА, съзнанието е освободено в този миг от нуждата да ДЕФРАГМЕНТИРА  (подрежда) нещата - медитация!
Докато мозъкът, за да обработва информация, той трябва един вид да ДЕФРАГМЕНТИРА тези части в представата си за една НЕПРЕКЪСНАТОСТ.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
След новата поредица блестящи обяснения, в мен възникна въпроса: Кое кара мисловността ни да фрагментира?
Веднага се сещам за първата причина - ДУМИТЕ. Сами по себе си, отделени една от друга те са фрагменти.
Днес езиците разполагат общо с милиони Думи. Отделните езици с десетки и стотици хиляди. А всички те са започнали с Вой и Ръмжене.
Кое е интересното тук? - че ако се съсредоточим върху САМО една дума, и започнем да си я повтаряме НА ГЛАС, папагалски - без да се замисляме какво Означава, почти на мига ще усетим нейното пълно БЕЗ-С-Мислие.
Излиза, че Фрагментът от Природата, назован с тази дума, изведен и изваден от Цялото, което всъщност наблюдаваме, е напълно без-полезен, без-смислен, без-причинен... просто някаква инертна "точка"... ами всяка буква извадена от думата е същото нещо...
И така, мисловността ни, след като Първоначално е Фрагментирала нещата до възможно най-дребни съставни части, Започва да ги Сглобява и Съединява, да ги интегрира по вече един Абстрактен начин. И се получават всевъзможни нови комбинации...
Например Камъни някакви извадени от скалата ги смиламе на прах, печем ги, смесваме ги с вода и хоп - станало нещо случайно - виждаме че тази смес се втвърдява и вкаменява и даже става по-здрава от първоначалния "камък" - получили сме Цимент!
Това прави Мозъкът! - първо фрагментира (анализира), после свързва (синтезира).
Ако възпитаме добре този процес - може да стане и Чудо. Реализиралият Чудото, го награждават с Нобелов медал и много "мъни".
В Йога-системата това е предмет на обучение и възпитание на всичките нейни 8+1 Нива. Затова съвсем правилно наричат Йога - Наука.
Йога означава да се Свържеш СЪС - - - ЧРЕЗ!
И... ами давайте да се Свързваме!!! - тъй като всеки един от нас всъщност е сам по себе си Фрагмент.
 ;D ;D ;D
 8) 8) 8)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
    Хора, ние сме на земята за да творим и работим, а не да философстваме. Като умрем всички ще имаме трансцедентни усещания. Лошото на всичко е, че знанията за манипулиране и контрол на психиката се използват най-вече от мързел. Просто има едни хора, които ги мързи да копаят картофи, да берат ябълки и да доят крави за да хранят семействата си и затова предпочитат да манипулират и контролират себеподобните си за постигане на тази си цел. Всичко опира в крайна сметка до прехраната, хайде нека всички политици, журналисти, военни, полицаи, психиатри, философи, попове и други хора с подобни професии сами да се захванат поне една година от живота си със селскостопанска работа поне за да се научат на уважение към този вид труд. То иначе е много лесно да си агресивен, нахален и манипулативно-контролиращ с крайна цел да се наядеш с първо, второ и трето - "питателно". Да си мързелив и агресивен, това е най-лошата комбинация, която в историята е довела до множество войни и кръвопролития. А мързелив става човек, когато често преяжда с храна и власт.
   А на PyroVeso ще кажа, че съм имал доста преживявания, но повечето са били предизвикани именно от по-горе споменатите "мързеливи съзнания", които са видяли мого "хляб" в мен и това е възбудило техния прословут апетит към чуждото.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Момчета, достойни сте (и я че се бутам у групата!) - за Пулицър!
И понеже Квантовата теория според Макс Планк (май той беше, но може и да бъркам името с друго) - не може да се опише само с формули, (перифразирам) "Квантовата Механика най-добре биха описали поетите!"...
Затова ние като достолепни Търсачи на СЕ и в квантовия и в отвъдния свят, не само тук, мисля да отворя тема в Кофата за "Актуална поезия от Изобретатели", и там ще поставя всички тези последни постове със стихове.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Майсторе, стига бе...чак и тема си отворил? Имали сме там някога някакви младежки пориви (че кой не е имал), понатряскали сме по някой и друг стих, какво толкова, няма нужда от прехласване, добре, че си поразчистил тук, че взехме да газим в...поезия:)

paparosko

  • Гост
Re: Огледалото на Козирев!
« Отговор #66 -: Декември 01, 2014, 10:10:01 pm »
Според мен изследванията на Козирев са изключително интересни.
По този повод може би:

"...Най-странната и най-удивителната част от работата на Козирев е откритието, че мислите ни действително са в състояние да променят потока на времето ( = скоростта на извършващите се Процеси). Същото е и заключението на учените от проекта "Глобално съзнание". Щом човешкият мозък действително може да ускорява или забавя хода на времето ( = Процесите), то какво да кажем тогава за особено надарените сред нас? Възможно ли е те наистина да правят неща, доста по-необичайни и драматични и от откритията на Козирев?

В книгата си "Парапсихичните гении на Китай" Пол Донг разказва за деца, които вършат чудеса, "свръхнадарените". През 1992 година в Китай се провежда официална среща на водещи изпълнителни директори на различни американски нефтени компании, по време на която домакините канят гостите в Института за изучаване на човешкото тяло в Тянджин. Това се счита за висока чест, тъй като на гостите им се позволява да видят нещо, което изключително малко западняци са зървали. Пред редица напъпили цветя, на които им остават дни, дори седмици до окончателното разцъфтяване, сяда младо момиче на име Яо Дзен. Официалните лица имат възможността да я наблюдават при ярко осветление, от няколко различни ъгли. След като се моли петнадесет минути, момичето успява да ускори времето ( = Процесите на Съзряване) на пъпките и те внезапно разцъфтяват пред очите на всички. Друго дете, седящо до нея, успява да телепортира хапчета от запечатана стъклена бутилка, без дори да я отвори и без нито една част от тялото му да се доближава на по-малко от две стъпки от бутилката.

По-нататък Пол Донг разказва:
В Китай има много хора със способността да карат цветята да разцъфват, а Яо Дзен е само един пример. Има и други още по-силни от нея. Вечерта на 1 април 1994 година в актовата зала на Свързочните войски в Пекин полковник Фу Соншан успява да отвори всички цветни пъпки в ръцете на аудитория от над хиляда души само за тридесет минути... Но Фу Соншан пак не е най-добрият. Има една мистериозна жена, която, изправена пред стотици и хиляди цветни пъпки, може да ги накара да разцъфнат моментално само с думите "Искам да се отворите" и с помахване на ръката си..."

А ето, че времето ( =скоростта на Процесите) може да бъде забавено почти до нула:

"...Тара Бей - индийски йога, който забавя времето ( =скоростта на процесите) в собственото си тяло почти до нулата. Помощниците му покриват очите, ушите, носа и устата му, за да не позволят в тях да влязат насекоми, а когато възнамерява да направи това за седмици или повече, йогата дава инструкции на помощниците си да запечатат тялото му с восък. Да, точно така - той нито веднъж не си поема дъх. Ето как обяснява йогата този феномен пред Пол Бъртън:

Изправени пред феномена, който владея, хората го мислят или за някакъв фокус, или за нещо свръхестествено. Но и в двата случая грешат. Те като че ли не схващат факта, че тези неща са си изцяло научни , подчинени на самите закони на природата. Вярно, използвам физични закони, които не са много добре познати, но въпреки това са си закони. Нищо от онова, което правя, не е случайно, свръхестествено или против физическите закони..."

Кои са тези не много добре познати физични закони?
Предполагам - всичко е взаимосвързано, което е аналогично на всичко е енергия.
А умът, съзнанието, е енергия, чрез която успяваме да управляваме обкръжаващите ни енергийни обекти потопени във всеобщото вездесъщо енергийно поле.

 :)
« Последна редакция: Декември 02, 2014, 08:42:15 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
С извинение за намесата ми и пояснителните добавки в скоби (с цвят пурпур) в горния текст представен от paparosko държа да кажа за пореден път мнението си за понятието "време"...
Голяма част от думите в езиците на човечеството имат най-малко Три Нива на знаковост, смисъл, съдържание и свързани аспекти.
Когато става въпрос за ВРЕМЕ, и с използването на тази дума "наляво и надясно" извън контекста й в метеорологията - настъпва истинска Научна Каша. Още повече, че тази научна каша води началото си още с апориите на Зенон отпреди повече от 2000 години.
Не мога да се съглася с този понятийно-словесен наивитет, особено когато става въпрос за обяснение на Явления и Взаимодействия от областите на Химията и Физиката, вкл. Ядрената, Квантовата и Космическата, Механиката, Оптиката, и всички съпътстващи ги теории.
Горния приложен цитат, е показателен. На Физиците от световен ранг, вероятно е известно какво е съдържанието на това понятие извън метеорологията и тик-такането на часовниците, но на ниво ежедневен читател и любител-изобретател в по-голямата си част - Не!
Крайно време (!!??) е всички да разберат, че "времето" в неговия Физичен аспект изразява само и единствено Процеси, Процесуалност = поредица от Процеси, и в крайна сметка олицетворява някакво "количество", "брой" от извършени взаимодействия.
Много добре разбирам тезите и на Atos по-горе, защото има верен смисъл в тях, но като цяло продължаваме да си говорим и използваме понятието "време" по инерция, по традиция, и то в крайно противоречиви аспекти.
Не налагам никому своите теоретични постановки относно това понятие, но е факт, че използването му без пояснения от съответните автори води читателите до заблуждение.
"Времето" във ФИЗИЧЕСКИ смисъл е само и единствено Мисловна Фикция, Абстракция, или просто СЪКРАТЕНО НАЗВАНИЕ на цял куп понятия отнасящи се в крайна сметка до ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ = ПРОЦЕСИ.
Отделно, усложняването на свързаните аспекти на понятието "време" като брой или количество Взаимодействия с някаква хронология, часовници и броене, води до още по-голяма заблуда. Защото броенето като такова, хронологиите като такива, че и ИЗМЕРВАНИЯТА с разни часовници са същите фикции и абстракции, и съществуват Иреално само в нашите мозъци ...
Знам, че колегата Atos отново ще скочи "на нож", че нямало друг начин да се обяснят нещата, но не бих се съгласил с това - ИМА НАЧИН!... или че нямало друг начин да се Разберат! - има разбира се!
Понятия като "скорост" и ""за единица време" също са Фикции. Скоростта е - ПРЕМЕСТВАНЕ в Пространството, или Количество Взаимодействия "за единица време".
"Единицата време" ние дефинираме като отправна система чрез СРАВНЯВАНЕ или БРОЕНЕ на Неща С Някакъв Брой "тик-так" на часовници (без значение механични, електронни или ядрени)... все едно - Броим и Сравняваме... и правим това за да разберем, НО, после забравяме, че сме въвели Абстракция и караме нататък във все по-самозапушващи се научни понятия.
А полезното действие е, най-малкото да поставим в кавички Абстракциите си, или евентуално да ги обясним "под линия"!
Та така. Не би било градивно, ако копирам целия текст даден от paparosko, и да въведа поправките на текста защото няма да се забележат - читателят трябва да чете два текста "едновременно", пък и не само ще е уморително това, но и ще заема излишно място тук.
Ще завърша обясненията си с разглеждане на аспектите минало, настояще и бъдеще, които влага Козирев в понятието "време" - защото точно в този аспект започват и най-големите НАУЧНИ ПРОСТОТИИ!
Всички граматически времена в речта ни, са също ФИКЦИИ. Дори "настоящето" като "отрязък от време" НЕ СЪЩЕСТВУВА! - СЪЩЕСТВУВАТ уловени от мисловността ни възможно най-малък (или по-голям) БРОЙ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ - ПОРЕДИЦА ОТ ПРОЦЕСИ, които винаги - и като Брой - ще са Различни. Да не говорим за "простотиите" със смяната на посоките на тези взаимодействия.
НЕВЪЗМОЖНО Е ДА СЕ "ПЪТУВА" ВЪВ "ВРЕМЕТО" нито назад, нито напред - ЗАЩОТО ТО НЕ СЪЩЕСТВУВА! - КАК моля, бихте пътували в нещо, което е НИЩО!
Може да се извършват само различни по вид Взаимодействия, да се възДЕЙСТВА върху Процесите, но никога - при всичките ни мераци за това - Следствието не би предхождало Причината!
Това, което Козирев иска да каже, но го прави погрешно е, че най-малкото става въпрос за Вид Взаимодействия, които само "формално" приличат на промяна на Посоките на уж Времето, т.е. Процесите, а по същество са си съвсем различни НОВИ ПРОЦЕСИ - различни! - и напук на всички - ПРОЦЕСИ!
Голямата Научна Фантасмагория започнала с развинтената фантазия на Зенон трябва най-сетне да приключи!
« Последна редакция: Декември 02, 2014, 10:02:59 am от Maistora52 »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
+1000 за последното мнение. Майсторе, както ти беш казал за един мой пост преди време, сега и аз апелирам за препрочитане по няколко пъти на ден на този твой пост :D И внимателно вникване във всяка думичка от тези изречения, защото това е самата истина за "времето". Например аз тази дума съм си я заменил с "етерни процеси", но може и само "процеси" (еднопосочни!).
« Последна редакция: Декември 02, 2014, 10:48:27 am от hyparh »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Има една много ценна книга излязла преди повече от 30-40 години. На български.
Авторът е Леон Митрани, а заглавието - "ВРЕМЕТО", и всъщност представлява сборник от идеите за "Времето" на голям брой велики мислители на човечеството - като се започне от Платон и Аристотел, та до ден днешен. Би трябвало да я има по всички големи градски библиотеки. Чудесна книга е!
Четете я критически!
Тя ми беше настолна книга почти три години - от 1984 до почти 1989 (заедно с СТО и ОТО на Анщайн)
Няма я в "Спиралата" и в "Моята библиотека" за онлайн теглене и прочит.
Най-евтино за 12 лв. я има тук: http://kutlovica.com/detail.php?id_prod=9263
Издание от 1984г. Аз съм имал предишно издание - второ поредно.
Иначе другите онлайн книжарници я продават  пак "на старо" но за 19-25лв.
« Последна редакция: Декември 02, 2014, 01:31:33 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
 ;D ;D ;D ;D
Хахаха, спокойно, Майсторе, няма да скоча "на нож", защото няма противоречие за мен с това, което обясняваш тук и моите схващания.
Само разлика в начина на изказ, същността е една!
"Скоростта е - ПРЕМЕСТВАНЕ в Пространството, или Количество Взаимодействия "за единица време".
"Единицата време" ние дефинираме като отправна система чрез СРАВНЯВАНЕ или БРОЕНЕ на Неща С Някакъв Брой "тик-так" на часовници (без значение механични, електронни или ядрени)... все едно - Броим и Сравняваме... и правим това за да разберем, НО, после забравяме, че сме въвели Абстракция и караме нататък във все по-самозапушващи се научни понятия.
"

Именно това казвах - абсурдно е да се формулира понятие, което ползва за дефиниране самото себе си в основната си дефиниция!

"времето" в неговия Физичен аспект изразява само и единствено Процеси, Процесуалност = поредица (предполага въвеждането на понятието хронология, за да има смисъл за нас) от Процеси, и в крайна сметка олицетворява някакво "количество", "брой" от извършени взаимодействия." - което пак трябва да е за единица ВРЕМЕ! Иначе за какъв брой процеси говорим, ако изключим фикцията ВРЕМЕ? Че те тогава си съществуват всичките заедно и са безкрайни-самото понятие "КРАЙ" е с включен времеви компонент в себе си, предполага момент от ВРЕМЕ в който процесът ПРИКЛЮЧВА!

Точно затова, както казваш - кашата е ПЪЛНА!

Само с едно не съм много съгласен - че има друг начин за обяснение или разбиране.
Е, няма!
Колкото и да дъвчем тези понятия, с други не разполагаме (като човешки мозък), за съжаление!
Махаме времето като понятие, нали така? Тогава приемаме, че всяка част от който и да е процес (всеки МОМЕНТ, както го възприемаме), са насложени един в друг!
Не един след друг или един над друг, а именно ЕДИН В ДРУГ!

Представете си истинска холограма - това е двуизмерен образ, който се облъчва с трети лъч и мозъкът "вижда" триизмерна проекция! Тя също е фиктивна!
Времето (в хронологичен аспект) е инструмент на мозъка, чрез който той работи.
В случая въпросното време е ЧЕТВЪРТИЯТ ЛЪЧ!
Ако го изключим (махаме "измислицата"  ВРЕМЕ) ще може да се СЪЗЕРЦАВАТ всички насложени образи в триизмерния образ ЗАЕДНО!
Значи- те просто СЪЩЕСТВУВАТ...заедно!
Дали ще наречем някои от тях минало или бъдеще - това си е наша "гледна точка".

И накрая, да, не може да се пътува във времето, може само да СЕ НАБЛЮДАВАТ различни части от процеси (или цели процеси), които ние сме си решили, че са в едно или друго ВРЕМЕ, а те така или иначе си СЪЩЕСТВУВАТ!
« Последна редакция: Декември 17, 2017, 03:36:50 am от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Хайде да поразтегнем някой "времеви" локум, че това си ми е любима тема :D

В междугалактичното пространство, лишено от материя, етерът е в хомогенно състояние, при което процесите в него протичат с определен темп, който можем да приемем за константа. Когато имаме материя, обаче, този темп се променя (редуцира се), понеже материята засмуква етер, за да може да подхранва вихровите си обекти (субатомни частици) и така те биват в стабилно състояние.
Да вземем пример с два часовника - единия до масивно тяло, а другия далеч от него. В първият случай той попада в среда с редуциран темп на етерни процеси (реакции), което засяга всяка една изграждаща го частица и въобще пространството около него. Часовникът няма друг избор освен да реагира спрямо този темп и да забави ход, спрямо този отдалечен от материя, който ще си работи според темпът на локалните субатомни процеси.
Представете си вятър, обдухващ вятърна турбина. С колкото по-голяма скорост (спрямо турбината) духа той - толкова по-бързо ще се върти тя. Ако вятърът е постоянен и много силен, то тази турбина (ако не се поддържа) ще се износи и разруши много по-бързо в сравнение с такава, работеща при слаб вятър. Какво имаме? - Ами бързо стареене и разрушаване на материала на блъсканата от бурния вятър турбина.
Сега можем да си обясним точно защо човек, или каквато и да била органична или неорганична материална форма, остарява по-бавно в мощно грав. поле (или бързо движение), в сравнение с такъв в слабо грав. поле или нейде из дълбините на космоса. Защото в първия вариант имаме редуциран етер (слаб "вятър" в частиците на човека), а при втория - засилени процеси (бурен вятър, "износващ" частиците, стареене, ентропия).
Така ги виждам аз нещата - обикновени механични процеси, природата работи на прости принципи, не са необходими абстракции, минало, настояще, бъдеще или "сливане" на времеви отрязъци, холограми и др. Не съществуват такива неща. Ако нас ни няма в природата пак ще си протичат тези процеси с най-различни темпове в зависимост от това дали има или няма материя наоколо и в какво количество е тя.
Забележете - никъде не употребих думичката "време" :) Тя ни е необходима само за да можем да си организираме дейностите, от физическа гледна точка е излишна... освен в метеорологията :D
« Последна редакция: Февруари 27, 2019, 01:07:17 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Хипарх, надявам се, че няма да се сърдиш, за подчертаването от мен - това е, за да не ти копирам целия пост.
Всички подчертани думи, използвани от теб предполагат понятието ВРЕМЕ, ако и да не ползваш директно тая дума!
И никой не може да каже дали ако ни няма нас, в природата пак ще съществуват тези неща!
Никой не може да каже дали ще съществува Природа или Вселена даже...те съществуват САМО И ЕДИНСТВЕНО защото ние сме го УСТАНОВИЛИ!
В тоя ред на мисли ако има (невидими за нас) същества, които са установили съвсем друго съществуване на материя и енергии, "неосезаеми" за нас, няма да значи, че за тях не са РЕАЛНИ, но за нас НЯМА ДА ГИ ИМА!
Уважавам прагматичното мислене, но понякога е доста ограничено по принцип.
« Последна редакция: Май 15, 2018, 03:39:21 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Така е, заменил съм "време" с думички, които са по-близо до реалните процеси.
Аз не смятам, че ние определяме дали вселената съществува или не. Че кои сме ние? Абсолютно никои. Някакви частици разум на зрънце пясък сред безграничната пясъчна пустиня. Абсурдно звучи, поне за мен, да се приеме такава идея.
Инак други реалности, които имат слаба или никаква връзка с нашата материална, действително не се виждат, но те пак са си там с обитаващите ги същности. Не смятам, че нещо (при това цяла вселена) се променя само от нашето наблюдение, звучи ми пак като абстракция.
По-висшите реалности всъщност може да са достъпни чрез свръхмикроскопичните преходи към друг вид пространства, но там можем само да гадаем как стоят нещата и какви форми на материя/енергия присъстват.
По-реално е да си разглеждаме само нашия свят :)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Хипарх, провери моля те тези епитети (в червено), да не си им сбъркал местата с другите:
Сега можем да си обясним точно защо човек, или каквато и да била органична или неорганична материална форма, остарява по-бавно в мощно грав. поле (или бързо движение), в сравнение с такъв в слабо грав. поле или нейде из дълбините на космоса. Защото в първия вариант имаме редуциран етер (слаб "вятър" в частиците на човека), а при втория - засилени процеси (бурен вятър, "износващ" частиците, стареене, ентропия).
 :D
Според тезата за "космическите близнаци", този, който остава на земята старее по-бързо (той е в мощното грав. поле), а този дето е в космоса или се юрка със светлинна скорост - по-бавно.
Дано да не ме лъже паметта!
...
Специално за Atos:
Според класиката има 600 метода за Опознаване, Изучаване и Разбиране на Явленията.
Беше някъде около 1986-7 год. когато като си обяснявахме с мои приятели от Соф. Университет разните "Космологии", и аз естествено често им споделях за моите медитации и резултатите от тях... Един от тях, Любомир Стойнев (сега е в Австралия и им прави хелиотермичните централи) ме засече един път и ми казва: "Абе ти май си открил 601-ия Метод ... " - когато ставаше въпрос за мои находки вследствие многочасови МЕДИТАЦИИ...
Та за това казвам - ИМА НАЧИНИ за намиране, изучаване и разбиране на Явленията от Хипер-Левъл Нивата - Чрез Медитация.
Ползвам този Метод от повече от 45 години и знам какви ги приказвам!... да не говорим, какви съм ги вършил, че ще се засрамя, или ще си запиша ред за Централния Затвор!
Тук, най-добре ще ме разбере PyroVeso., защото "изкачиш" ли се на 8-ия връх на Самадхи, "време" вече не ти трябва, просто ставаш ведно с Вечността... няма наблюдения, няма "наслагвания" едно върху друго, няма минало, настояще, бъдеще, няма "Аз", няма "Вие"... Всичко е ЕДНО... ВСИЧКО СТАВА БОГ! - и си безкрайно щастлив, безкрайно блажен, безкрайно вечен и безсмъртен ...
 8) 8) 8)
И друго - виждам те братко, Atos, как се мъчиш с класически понятия да изоОбясниш проблемите на Класическата Научна Парадигма... И аз така се мъчех... накрая й теглих една голяма МА@НА, и си разработих собствена Парадигма. Същата я представих още през Март 1989 година на Симпозиум в Руския Културен център в София (този на ул. Шипка) - и накарах да замълчи зала от 600 души експерти... кой от кой по-мастит Класик! Има запис на видео и публикация в Резюметата на Симпозиума.
Оттогава изтече много вода... споменатата Парадигма е в пъти по-усъвършенствана... но кой ли ти чете днес такива "простотии"!
Пак ти казвам - не ме разбираш напълно, и продължаваш да се мъчиш с класически дефиниции... зарежи ги! Медитирай! - например върху "Пустотата", както правят Зен монасите...
Казал съм го (en person), "Може и след Два часа да постигнеш Чудото, но може и 20 години да не ти стигнат!"
Много си печен, затова така говоря! Просто ми е мерак, да прескочиш "бариерата" по-бързо!
Обичам ВИ всички... в упор!
 :) :) :)
« Последна редакция: Декември 02, 2014, 05:02:59 pm от Maistora52 »