Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електровелосипеди

Бързо зареждащо зарядно

(1/2) > >>

lpoik:
Колеги къде мога да намеря бързо зареждащо зарядно за гелови акумулатори или ако има някой схема да я изпрати.Благодаря предварително.

EDM electronics:
Няма такава схема за бързо зарядно. То зарядното е едно, а дали зарежда бързо или бавно зависи колко е зарядния ток, колко си го ограничил. Все едно да пълниш кофа с вода от чешмата. Колкото крана е по-отвит, толкова кофата се пълни по-бързо.

Просто си намери зарядно с регулируем ток, с токова защита. За нормално зареждане се поставя 1:10 от капацитета, т.е. за 10 часа. За най-бързо не ти препоръчвам повече от 1:3 или 1:4, защото може да има "бум". Виждал съм взривени оловни акумулатори и литиево-йонни - бомба с осколки.

lpoik:
Благодаря колега за бързият отговор. Сега имам зарядно аз съм си го правил с LM317 и работи добре тока е ограничен на 1А гледах някъде в нета имало някакви импулсни, които зареждали по бързо но не мога да намеря схема.

Аtos:

--- Цитат на: lpoik в Октомври 23, 2014, 11:21:34 am ---Благодаря колега за бързият отговор. Сега имам зарядно аз съм си го правил с LM317 и работи добре тока е ограничен на 1А гледах някъде в нета имало някакви импулснни които зареждали по бързо но немога да намеря схема

--- Край на цитат ---
Според мен не е трудно да си направиш импулсно зарядно.Може и с обикновен тиристор - има и опция за промяна на честотата на импулсите.Регулаторите за плавно осветление работят на този принцип, само че на теб в случая ще ти трябват доста по-мощни елементи, тъй като токът е по-голям.

Важно е да се знаят нужните параметри на зарядния ток-честота, стръмност на импулсите, пиковите стойности и необходимата големина на тока.
По-добре да се вземат параметри наготово от работеща схема, за да не се губи време в излишни експерименти и взривове:)

lpoik:
Благодаря за отговорите и схемите.Един приятел ми каза че мога да използвам тази схема. На мястото на двигателя слагаш акумулатора като регулираш зарядният ток. Дали ще стане?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия