Автор Тема: CNC машината на lda_has  (Прочетена 196857 пъти)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #75 -: Юни 29, 2015, 03:06:49 pm »
Атанасов_Хасково,
 не се бъркай за излишни пари! Ще ти пратя ПЪЛНА версия безплатно!
Потърси ме утре вечер! ;)
П.П.
G-код не се "пише"! Има си тон програми за тая работа!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #76 -: Юни 29, 2015, 06:57:13 pm »
Чичо НОНЧО за бъркане в скоро време не мисля защото фонда и аз съм човек доста се смали поне за сега.  ;)

Връзките съм ги проверил и работеха до момента в който започнах да настройвам включването от раз. Включваха при натиск и отпускане (подаване на импулс +), а трябваше да сработват при прекъсване на верига. Интересно е, че деинсталирах всичко, затрих директориите и инсталирах отново, а проблема си остана.
Днес ще тествам LPT-то и ще му задам правилните прекъсвания на пиновете защото барах и там да пусна релейния изход на контролера от много акъл.  ;D
 
Атанасов_Хасково

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #77 -: Юни 30, 2015, 11:39:55 am »
И аз започвам да се запалвам за правене на машина. До мене достигна слух, че един нашенец ( българин, живеещ в Ю. Африка) си е направил подобна машина от.....дърво. Естествено не всичко. Предполагам само носещата конструкция! Ще пробвам да го издиря и ще пратя снимки на цялото  CNC братство.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #78 -: Юни 30, 2015, 07:04:47 pm »
  Поздравления за запалването. Относно слуха- в нета съм виждал какво ли не- от машини с направляващи от водопроводни тръби, направени от дърво,талашит, МДФ , пластмаси и т.н. За задвижване-строителни шпилки,въженца,правоъгълни винтове, а бе кой каквото имал под ръка. Резултата- нещо работещо. Ама каква работа върши ? Ще ти дам пример: Бюджетна машина със трапецовиден винт и евтина електроника изпълнява един мотив за 41мин. Същата машина но със СВД  1605 и качествено управление/стъпкови двигатели/ го прави за 10мин.Какво предпочиташ? Приятелски съвет зарежи всякакви такива измислици - премислици и се насочи към нещо по сериозно.Утре ще кача снимки на последната машина която правя и машината с която я правя. Точност 0,02мм.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #79 -: Юли 04, 2015, 07:11:29 pm »
Dedo pop, Чичо НОНЧО, Vetap  и всички други от форума днес 04.07.2015 година завърших окончателно моето творение започнато от мене и с помощта на всички Вас, без помощ от други форуми. Направих първите проби и всичко работи както трябва, без сътресения, гърмежи и изненади. Предстои фина настройка параметрите на програмата за управление, а след това и първата проба в работен режим с режещ инструмент и на различни материали. Сега с чиста съвест мога да кажа, че моето творение е CNC машината на lda_has. От днес мога и ще помагам на всеки със работни скици, технически съвети, и всичко друго с което мога да бъда полезен. Ако има желаещи да си направят CNC нека се обаждат по всяко време.

Темата няма да бъде заключена нека я пазим чиста. Предполагам, че и други ще проявят интерес и сами ще си изработят свои машинки.

Изказвам благодарност към всички които ми помагаха във времето и се извинявам на всички за бавната работа от моя страна.

Атанасов_Хасково

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #80 -: Юли 05, 2015, 03:53:07 pm »
Аз искам да питам има ли някакви конструктивни особености, които например да пречат да се увеличава размера на работната площ - да кажем 2 или три пъти по-голяма да стане, отколкото при теб?

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #81 -: Юли 05, 2015, 05:57:28 pm »
GreenHulk, да има и това е вида на лагерите и осите. В моя случай  при ϕ16 мм. и лагерни блокчета от затворен тип това е почти максималната дължина.
При използване на подходящи линейни лагери от отворен тип с подходящи оси за тях няма да имаш никакъв проблем с дължината.

Виж прикачения файл.

Атанасов_Хасково

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #82 -: Юли 08, 2015, 07:28:02 pm »
Днес направих сухи тренировки с машинката (сухи по обясними причини) и направих клипче с телефона.  ;D

Ето и линк за клипа.
 http://youtu.be/UfGlvp0Zh3g

Атанасов_Хасково
« Последна редакция: Юли 08, 2015, 09:27:29 pm от lda_has »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #83 -: Юли 11, 2015, 11:02:36 am »
getca в момента работи на "сухо", сложил съм един тънкописец и съм пуснал да чертае един текст "Lda_Has" с размер 50х150 мм. многократно едно върху друго. Целта ми е да разбера дали пропуска стъпки, дали измества, дали се връща в едно и също положение всели път. В момента тече 17 цикъл на повторение и всичко е както трябва. При многократното замерване с индикатор отклонението беше в границите на 0.01 - 0.02 мм. което е идеално. Следя също дали има загряване без принудително охлаждане, за сега няма никакво. Температурата на двигателите и драйверите е равна на околната.
« Последна редакция: Юли 11, 2015, 10:02:21 pm от dymelsoft »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #84 -: Юли 11, 2015, 12:39:13 pm »
lda_has, дай някакви данни за линейно преместване на стъпка, ход по осите и подобни. Тая точност на позициониране е направо супер-дупер, дет се вика, макар че ме съмнява да можеш да мериш подобни микронни отклонения. Пропускането на стъпки ще го разбереш, когато реално натовариш степерите по осите. Те пропускат и при по-висока скорост на работа плюс повишена температура. Тъй че не си играй с писалки, ами направо закачай нещо да стърже, за да видиш как са реално нещата. Едно време като си играех с тия неща, отливах гипсови плочки и чегъртах върху тях за проба. След това вече дърво, метал и даже камък. Парчета от фолирани гетинакс или текстолит също стават за опити. Работи се със зъболекарски борчета на високи обороти. Даже съм си правил режещ инструмент от шевна игла, заточена подходящо - това за мини- и микро- изпълнения.
Желая успех !..

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #85 -: Юли 11, 2015, 01:38:09 pm »
getca за меренето не ме подценявай това ми е образованието, това ми беше професията 14 години. Това с писането на букви е повече да се науча да си пиша G-кодовете на управляващата програма и разучавам как и какви възможности има Mach3Mill и каква е разликата с другата Mach4Mill. Как се настройва програмата преди пускане в работен режим. Още правя втория работен плот и планките за закрепване на детайлите. Последния ще бъде сменяем след амортизация.

Малко ТТ-данни:
По оста Х преместването е 480 mm.
По оста Y преместването е 310 mm.
По оста Z преместването е 120 mm.
Това се равнява на формат А3 и малко отгоре.

Скоростта на предвижване е около 1000 mm/min по сметки.
Разстоянието по оста Х от 480 mm. го минава за 32 секунди когато драйверите са превключени на нормален режим.

Атанасов_Хасково

onin

  • Гост
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #86 -: Август 15, 2015, 03:03:40 pm »
         Здравейте г-н Атанасов! Поздравления за завършения проект!
   Търся дебели алуминиеви профили, каквито сте използвали във Вашата машина а също ъгли, винкели и др.
 Ще съм благодарен и на всеки, който ми прати информация за такива конструктивни елементи!   

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #87 -: Август 15, 2015, 03:46:56 pm »
onin да наистина се вижда, че CNC-то е завършено но това е на пръв поглед. Има още много работа по него, всичко е довършителна работа но и тя си иска време. Трябва да се настрои по работещата с нея програма да работи както трябва, а това е по-трудната работа. За конструкцията съм ползвал правоъгълни стоманени тръби с размер 60х20х1,5 мм. и 40х20х1,5 мм. Има ги във всеки арматурен двор и склад за метали. За останалото ти пращам два адреса на сайтове там има всичко необходимо за изработката на CNC-то. Коректни са и работят с online поръчки.

http://www.exoror.com/index.htm
http://technokom.bg

Атанасов_Хасково

onin

  • Гост
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #88 -: Август 15, 2015, 04:34:39 pm »
   Благодаря за отговора! За ъгли и винкели имах предвид алуминиеви и виждам, че във втория линк има подобни.  Колкото до настройването-така е! Иска много повече време.  Би било интересно, ако от време на време ни информирате за резултатите си!
    Успех!

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #89 -: Август 15, 2015, 04:43:46 pm »
    В Пловдив-Бош-рексрот на кукленско до колелото.Профилите им са малко по скъпи но са изключително прави. Има и една фирма на карловска до метан станцията. По-ограничен избор но са по-евтини.