Автор Тема: CNC машината на lda_has  (Прочетена 192964 пъти)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #60 -: Юни 08, 2015, 10:35:06 pm »
Още малко снимки:

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #61 -: Юни 08, 2015, 10:59:47 pm »
Ето и оста Z с монтирана фрезова глава Kress FME - 1050 Watt.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #62 -: Юни 14, 2015, 03:49:25 pm »
Dedo pop здравей виждам, че си на линия  ;)

Днес завърших на 100% механичната и електрична работа по моето CNC. Включих захранването в очакване на едно голямо БУМ, но нищо подобно, всичко си е Ок. Индикацията сработи вярно и показа натиснат Stop както му си е реда. След вдигане на Stop-а двигателите застанаха на стъпка. Според мене всичко  си е наред   :-\, ама де да знам мога и да греша. Пуснах принудително шпиндела на различни обороти да установя дали има някакви вибрации, но не се усеща нищо. С това отпаднаха една част от притесненията ми и съм доста доволен. Предстои ми най трудната работа за мен да настроя "Mach3", но затова ще трябва доста четене и питане. Версията която имам е демо и някъде бях чел, че поддържа 500 реда. Това достатъчно ли е за пускане и тестване на машината, или да търся пълната версия??

Атанасов_Хасково

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #63 -: Юни 14, 2015, 04:58:27 pm »
      Много е дълго. на лични ще ти дам скайпа си да я настроим за половин час.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #64 -: Юни 14, 2015, 05:13:29 pm »
Dedo pop, от описаното горе направи ли заключение дали е реагирала електрониката по правилния начин?
Трябва да си сглобя един компютър на първо време за пробата щото всичките налични в момента ми нямат LPT изход.
След пускането на машинката ще пробвам управление през USB LPT  преходник "виж прикачения файл" ако стане ще ползвам лаптоп за икономия на место и да съм по модерен.  :D

Атанасов_Хасково

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #65 -: Юни 14, 2015, 05:40:16 pm »
    Тоя вариант не съм го пробвал. Чисто ЛПТ. Мисля, но не съм напълно сигурен че нищо няма да излезе така. Някой ми обясняваше защо не ставало но не помня какво.Щом не ти е гръмнало нищо значи си свързал всичко добре.По добре си събери един компютър с ЛПТ. И настройките са по-лесни.Как си вързал входовете Дир, Степ и Енеибъл? Аз връзвам всички Енейбъли  на един пин. Останалите вече както ти хареса.Остават повече пинове за различни нужди.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #66 -: Юни 14, 2015, 06:58:22 pm »
Работил съм по ръководството "виж прикачения файл"
XP – Изход за сигнал импулс (pulse) за ос X.
XD – Изход за сигнал посока (direction) за ос X.
YP – Изход за сигнал импулс (pulse) за ос Y.
YD – Изход за сигнал посока (direction) за ос Y.
ZP – Изход за сигнал импулс (pulse) за ос Z.
ZD – Изход за сигнал посока (direction) за ос Z.
EN – Изход за общ сигнал разрешение (enable).

за А ми остават свободни но нямам място в кутията за четвърти драйвер и стои свободен.

Атанасов_Хасково

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #67 -: Юни 14, 2015, 07:34:37 pm »
Ако си с лаптоп намери си Догстеишан , на които има ЛПТ. Така ще решиш проблема най-добре. С усб-лпт може но драивера е важен и конфигурацията му. Малко по-евтиният вариант е но и по не надежден (забива когато си иска). Ако си с настолно ПЦ има карти пс-аиски с които става без проблем. А може и на самото дъно да си има пиновете само ти трябва кабел с лпт-то. Другия вариант е www.hop.bg .  Дано сам помогнал. Успех   :)
« Последна редакция: Юни 14, 2015, 10:07:02 pm от atos »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #68 -: Юни 14, 2015, 08:15:03 pm »
guve4 Настолни PC имам много (4-5 бр.) имат и LPT изходи, занесъл съм ги в службата на склад. В къщи се търкалят 2 лаптопа и исках да ползвам един от тях. Когато не работи CNC-то да си върша другата работа на него, но те нямат LPT. Сега се сетих, че трябва да имам и трети HP Compaq Evo Notebook N610c той е 1.83 Gh едноядрен процесор и е с 4 Gb рам малко е бавничък но ще свърши работа трябва да го потърся в другото мазе.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #69 -: Юни 14, 2015, 08:24:30 pm »
    Нормално връзване. Аз ги връзвам по същия начин но контролера ми е друг и имам възможност да си конфигурирам изходите по мой вкус а при те е твърдо вързано но това не е проблем.Свободните са по избор-прахосмукачка, управление на инверторен шпиндел, евентуално охлаждане. Може да ги оставиш и свободни.Компютъра които имаш е идеален за Мача.Лаптопите искат промяна на настойки в биоса за да работят с мача.Работил съм на лаптоп но зет ми си игра с настройките .

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #70 -: Юни 14, 2015, 08:39:59 pm »
Dedo pop за прахосмукачка, осветление и евентуално охлаждане съм предвидил изходи от допълнителното реле за шпиндела, а аз управление на инверторен шпиндел имам - Изход с преобразуване PWM->Напрежение.(Само за изход „N”).

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #71 -: Юни 28, 2015, 06:59:27 pm »
Dedo pop днеска и на моята улица изгря слънце  :D

Направих първо пускане на машинарията (ръчно) управление в завършен вид.
Всичко тръгна както трябва.
Моторите се въртят мазно мазно, няма никакъв шум, никакви вибрации, няма никакво загряване и на драйверите това е много добре според мен за сега работят без никакво допълнително охлаждане.
До тука всичко хубаво, НООО нали съм "много умен" ;D ;D ;D бръкнах в настройките някъде и умотах  управлението на крайните изключватели. Сега като включа техния куплунг ми дава, че е натиснат СТОП и машинката спира да работи. Сега не знам какво да правя, как да върна първоначалното  положение????
Изтрих всичко, инсталирах отново, направих пак настройките но проблема си остана.
Ако можеш помагай, па мезето и пиенето ще са от мене.
Настройките съм ги правил от прикачения файл.

Атанасов_Хасково

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #72 -: Юни 28, 2015, 10:25:05 pm »
Браво, Любо! Крайно време беше ;D ;D
 Обади ми се на Скайпе - ще оправим нещата. На първо време провери връзката към стопа и разкарай чавките на лимитите! Ще ти пратя готови файлове примерно за ето това:

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #73 -: Юни 29, 2015, 12:15:08 pm »
Здравейте момчета!
Наближава време да се пенсионирам и смятам да вкарам (инвестирам) малко пари като си купя една CNC машина за обработка на дърво. Предполагам, че като я имам от глад няма да умра  ;).
Моля ви да ми помогнете с избора, но се намирам в Ю. Африка и вероятно ще я купувам тук.
1. Знам, че се използва Mach3, даже съм свалил една пробна версия, но предполагам, че се намира...crack?
2. Каква програма ползвате за създаване на програмите? Да я пиша с G-кодове както преди 30 год. ми се вижда демоде. Вероятно има нещо по - лесно. Видях някъде и лазерни сканери, но сигурно са много скъпи.

Всички съвети са добре дошли!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #74 -: Юни 29, 2015, 03:02:03 pm »
Vetap Ще помагаме затова се учим сега, затова си изработваме всичко сами.

Ако решиш да си изработиш сам машина ще ти предоставя основни скици от моята.

За "Mach3" и аз за момента правя пробите с демо версия, след окончателното пускане на CNC-то ще мина на вариант покупка на пълната версия, защото демото е много орязана.

Що се отнася за писане на G-кодовете сега почвам да чета и уча как се пишат.

Атанасов_Хасково