Автор Тема: CNC машината на lda_has  (Прочетена 192954 пъти)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
CNC машината на lda_has
« -: Септември 13, 2014, 04:39:00 pm »
"Друго решение!" за изработка на CNC машинария в домашни условия и по точно в "Мазата с размери 3,5/2,5 м." както казваме в южна България. Пускам темата със същото име с индекс "2" защото идеята е същата но изпълнението е различно.
Целя единствено да запазя темата на montanar чиста и подредена.

Приемам всякакви съвети, коментари, забележки и др., свързани с изработката на CNC машинката.

Сега конкретно по темата:

« Последна редакция: Май 27, 2015, 02:52:59 pm от nizo »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #1 -: Септември 14, 2014, 09:01:54 am »
Още малко снимки

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #2 -: Септември 14, 2014, 09:04:47 am »
И още снимки

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #3 -: Септември 14, 2014, 09:13:42 am »
Здравей!
 Изглежда добре, Дано само при работа да не тръпне. А имам едно въпросче: Откъде взе осите и линейните лагери?
 И гледам че май ще слагаш машинка от шлосерските. Преди да го направиш виж колко отдава и ако се налага и направи задна втулка при някой стругар. Оригиналните са с голям луфт и на моя приятел му чупеше инструмента постоянно преди да я оправи.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #4 -: Септември 14, 2014, 10:11:27 am »
Осите и линейните лагери са взети от cnc.exoror направо с доставка по Еконт, работят бързо и коректно.
За вибрациите (ако има такива) предвиждам да запълня всички кухини с техническа пяна, правил съм опити и ефекта е голям.
Фрезовата глава ще е на Kress с двойно лагеруване в предната част и сертификат за радиално биене.
При някаква авария има пълна гаранция на всички детайли за три години.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #5 -: Септември 14, 2014, 02:09:09 pm »
 Това което забелязвам от снимките е че си сложил направляващите само на две опори в най крайните точки.
Струва ми се, че ако обработваш нещо по твърдо от чам може да започнат да поддават По добре би било да се ползват Прорязани лагери и направляващите да са укрепени по на гъсто. Напречните са по къси и проблема е по малък, но те могат да се вържат една за друга и да се получи нещо като ферма. Разира се ако машиата се ползва само за меки материали, всичко това може да се спести.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #6 -: Септември 14, 2014, 02:35:16 pm »
Радико предполагам, че си прав в разсъжденията но CNC-то е още в процес на изработка. След като го пусна е действие ще имам поглед как се държи на по-твърди материали и чак тогава ще правя заключение за промяна. Ако заработи тази конструкция най лесно ще въдя допуснатите от мен грешки. Човек се учи от грешките си и от новите опити за тяхното отстраняване.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #7 -: Септември 14, 2014, 02:54:56 pm »
Да бе така е ама да знаеш по евтино излиза да се учиш от чуждите грешки вместо от свойте. то нали за това е в края на краищата този форум, Някой като настъпи мотиката да каже на другите да внимават и да я прескочат а не всички в колона по един и после да си мериме цицините на кой е по голяма. А че машинката ти ще тръгне "по добре или по лошо" в това не се съмнявам.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #8 -: Септември 14, 2014, 03:14:43 pm »
Вече съм в етап в който ми е късно да правя промени в конструкцията. Остават ми да изработя и закрепя само две конзоли за гайките на винтовете на осите X и Z.

Приемам движението напред/назад за Y, движението на ляво/дясно за X и за Z се зае вече.
« Последна редакция: Септември 14, 2014, 03:21:40 pm от lda_has »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #9 -: Септември 14, 2014, 06:21:24 pm »
Снимки на хода по оста Z:

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #10 -: Септември 14, 2014, 06:24:54 pm »
Малко снимки на замерване на нивелации:

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #11 -: Септември 14, 2014, 06:32:04 pm »
   Колега,
 много ме кефи как ти е нареден тезгяха отзад. Чак ти завиждам. всяко нещо си знае мястото.


 Ще ти направя една забележка която не трябва да взимаш много начериозно. Този инструмент с балончето въздух е за строители и служи за горе-долу. Ако искаш да си точен намери една стойка с часовник и измери по хода на осите колко ти е отклонението. Така ще си прецизен. С това дето ползваш едва ли ще хванеш 0,1мм разлика.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #12 -: Септември 14, 2014, 07:13:31 pm »
Правилна е забележката ти az_skeleta но има една подробност която не се вижда на снимките. При изработката на железарията ползвах от онези другите машинните дето си ги държат в дървени кутии квадратните 200/200 мм. изработени от чугун и всяка година минават на проверка през мерки и теглилки, има такава служба в нашия град и слагат лепенка за преглед. Проверих си и моя дърводелския на центрована  шлосерска маса от онези с шлифованите квадратчета. Споко всичко е на ред, ползвам го само за нивелация на основата и за снимки. След като сложа и плота ще сложа от онези кръглите дето им викат "око" с трите винтчета за закрепване, вече намерих такъв.
« Последна редакция: Септември 14, 2014, 07:28:57 pm от lda_has »

Неактивен burgas61

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #13 -: Септември 14, 2014, 10:01:09 pm »
Здравейте колега Ida­_has,

Приятелски ви препоръчвам да посетите най-големия български форум за направата на CNC router:

http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=8418&sid=8120fc6e0cab37572e1ed891a3739bab

Форума съществува от 6 год. и колегите там ще ви помогнат във всяко едно ваше начинание.

Успех:)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #14 -: Септември 14, 2014, 11:17:27 pm »
burgas61 онзи форум го знам и съм го препрочел поне 5-6 пъти. Доста време беше замрял. Аз с механиката нямам никакъв проблем, сам си проектирам, сам си правя чертежи и скици и сам си ги изработвам. Пуснах темата тука защото също като форума и аз си изработвам джажите в мазето. Пуснах темата тука защото ще търся помощ и съвет за електрониката която смятам да вложа, а тук има много кадърни и минали по този път хора. Ако не получа очакваната помощ по управлението, сменям стъпковите мотори с електромотори на право напрежение с редуктори, слагам 8 релета и почвам да си управлявам ръчно, това го мога.