Автор Тема: Парна отоплителна инсталация  (Прочетена 17650 пъти)

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Парна отоплителна инсталация
« -: Септември 12, 2014, 01:03:55 am »
Здравейте колеги, от доста време работя по тази система за отопление. Миналата зима изградих тестова монофазна парна система, в къща с три радиатора и човека беше много доволен. Три месеца се записваха и двата електромера външният и електронен поставен само на системата. Консумацията на ток беше около 20кВт на ден.  Вече съм завършил няколко битови инсталации в къщи, които имаха радиатори и котли на твърдо гориво.  Водните отоплителни инсталации бяха от "комунистическо" време и обемите на водата в системата беше стряскаща, около 1-1,3 м3
Водните системи се източват и се прекарват медни тръби до радиаторите с термо глави задължително, иначе става умирачка.  Радиаторите започват да работят на 90гр. времето на загряване е около 1мин.
Стига радиаторите да не са огромни но и те се нагряват за 5мин.

Искам да направя хубави измервания и сметки за да се уточни какво КПД има системата.  По мои наблюдения е 3:1 но сметките са си сметки.
Идеи за измерване на топлинния баланс?

http://emm69.snimka.bg/experiment/parno-na-para.773813.33645650

Успех :)

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Парна отоплителна инсталация
« Отговор #1 -: Септември 12, 2014, 01:17:28 am »
Клип на системата.
https://www.youtube.com/watch?v=_pWBCqMqj3o

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Парна отоплителна инсталация
« Отговор #3 -: Септември 18, 2014, 12:37:29 am »
Здравей, сметките са си сметки, там е сложна работа, ако трябва да приравняваме към електроенергия, няма как да минем без отчетен краен резултат!
Начините за сравнение са два възможни:
1.При еднакво зарегистрирани подадени мощности/разбирай амперчаса за ден/,сравняваме получените резултати-едно помещение,  до каква степен(градуси) е затоплено?
2.При еднакви резултати -достигане в помещението на "N" градуса, сравняваме вложените киловатчаса от двете системи-твоята и чисто електрическа, на която знаем предварително КПД-то.Оттам - нататък е лесно:)
При теб втория начин ще е от полза май...
За обективно измерване обаче трябва да се започне от еднакви градуси, както вътре в стаята, така и времето вън.Също и нагряващата площ ако не е еднаква,поне да е с малка разлика.

П.П.Има и трети начин-топломерите на топлофикация, но личното ми мнение е да си ги наврат в...слънцезащитено място!

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Парна отоплителна инсталация
« Отговор #4 -: Септември 19, 2014, 07:39:47 am »
Тези сметки са ми ясни и съм ги правил, но според мен не са точни. Има много фактори които влият светлина, напрежение на мрежата, използвани електроуреди за сравнение и т.н. Всички познати ми ел. уреди ( почти ) имат толкова измислени КПД-та, че направо ми се плаче.  Този начин на загряване има ( коефициент на полезна работа 1. ) Демек се използва цялата дадена от (Чез и др. и на тех да им е....) СИНУСОИДАЛНО подадено напрежение,  а не само някакви проценти от нея, А...електромерите да измерват теоретичната подадена а не реалната изконсумирана.  :o
Ще се радвам на всеки който пише по темата, ми нали си е за нас  :)

Успех на всички и повече оптимизъм  ;D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Парна отоплителна инсталация
« Отговор #5 -: Септември 19, 2014, 09:43:11 am »
Здравей emm, преди време имах една идея подобна на това което правиш ти, но така и не я тествах. Както знаеш винаги се опитваме да извлечем малко повече енергия, та идеята ми беше да се нагрее някаква плоча, например от ютия и леко на капки или да се впръсква вода върху плочата. Това мисля че е по икономичен начин за получаване на пара.

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Парна отоплителна инсталация
« Отговор #6 -: Септември 20, 2014, 10:24:11 pm »
Колеги всяко индиректно загряване на флуида е загуба на енергия. При анодните нагреватели самите електроди имат същата температура като водата.  Не се налага да я впръскваш просто я вариш (нагряваш директно) и става пара при различни налягания има различна температура. 
http://hvac-eco.com/bg/hvac-manual/100-tsvp.html?showall=1

Успех

« Последна редакция: Септември 21, 2014, 08:00:08 am от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Парна отоплителна инсталация
« Отговор #7 -: Септември 20, 2014, 10:28:42 pm »
Още полезна информация
http://toplofikacia.hit.bg/skorosti.htm