Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Парна отоплителна инсталация

(1/2) > >>

emm:
Здравейте колеги, от доста време работя по тази система за отопление. Миналата зима изградих тестова монофазна парна система, в къща с три радиатора и човека беше много доволен. Три месеца се записваха и двата електромера външният и електронен поставен само на системата. Консумацията на ток беше около 20кВт на ден.  Вече съм завършил няколко битови инсталации в къщи, които имаха радиатори и котли на твърдо гориво.  Водните отоплителни инсталации бяха от "комунистическо" време и обемите на водата в системата беше стряскаща, около 1-1,3 м3
Водните системи се източват и се прекарват медни тръби до радиаторите с термо глави задължително, иначе става умирачка.  Радиаторите започват да работят на 90гр. времето на загряване е около 1мин.
Стига радиаторите да не са огромни но и те се нагряват за 5мин.

Искам да направя хубави измервания и сметки за да се уточни какво КПД има системата.  По мои наблюдения е 3:1 но сметките са си сметки.
Идеи за измерване на топлинния баланс?

http://emm69.snimka.bg/experiment/parno-na-para.773813.33645650

Успех :)

emm:
Клип на системата.
https://www.youtube.com/watch?v=_pWBCqMqj3o

emm:
 ::)

http://www.cool-info.co.uk/brines_steam/steam_heating/stm_heating.html

http://www.tlv.com/global/TI/steam-theory/steam-heating-mechanism.html

Аtos:
Здравей, сметките са си сметки, там е сложна работа, ако трябва да приравняваме към електроенергия, няма как да минем без отчетен краен резултат!
Начините за сравнение са два възможни:
1.При еднакво зарегистрирани подадени мощности/разбирай амперчаса за ден/,сравняваме получените резултати-едно помещение,  до каква степен(градуси) е затоплено?
2.При еднакви резултати -достигане в помещението на "N" градуса, сравняваме вложените киловатчаса от двете системи-твоята и чисто електрическа, на която знаем предварително КПД-то.Оттам - нататък е лесно:)
При теб втория начин ще е от полза май...
За обективно измерване обаче трябва да се започне от еднакви градуси, както вътре в стаята, така и времето вън.Също и нагряващата площ ако не е еднаква,поне да е с малка разлика.

П.П.Има и трети начин-топломерите на топлофикация, но личното ми мнение е да си ги наврат в...слънцезащитено място!

emm:
Тези сметки са ми ясни и съм ги правил, но според мен не са точни. Има много фактори които влият светлина, напрежение на мрежата, използвани електроуреди за сравнение и т.н. Всички познати ми ел. уреди ( почти ) имат толкова измислени КПД-та, че направо ми се плаче.  Този начин на загряване има ( коефициент на полезна работа 1. ) Демек се използва цялата дадена от (Чез и др. и на тех да им е....) СИНУСОИДАЛНО подадено напрежение,  а не само някакви проценти от нея, А...електромерите да измерват теоретичната подадена а не реалната изконсумирана.  :o
Ще се радвам на всеки който пише по темата, ми нали си е за нас  :)

Успех на всички и повече оптимизъм  ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия