Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Електролиза - същност и фактори, които влияят на нейната ефективност

<< < (35/38) > >>

Moon_Watcher:

--- Цитат на: h2motor в Септември 23, 2014, 11:50:31 pm ---Moon_Watcher - не не са необходими електрони така както възприемаш модела. Известно ли ти е за съществуването на термоелектрични генератори , това са термодвойки от два различни метала с голяма разлика в електрохимичния потенциал и генериращи електрически ток от топлина. При тях откъде долитат електроните ? Не мисля че при електролизата атомите приемат чрез ел.ток електрони отвън. Електронът като частица има маса нали ? Какво би казал за масата на водата преди да бъде дисоциирана на водород и кислород и масата на получените газове . Топлината може да се превърне в ток и още как . При електролиза с ниска ефективност се получава освен дисоциация на водата и топлина -загряване на електролита т.е. енергията нe изчезва. С ток от TEG - термоелектрични генератори може да си захраниш неефективен електролизер без проблем.Тази работа с добавените електрони куца. Да прав си че в действителност топлината е необходима за електролиза в машината за която говоря, тя тока си го прави сама и той е необходим за да може да се използва разликата в електрохимичния потенциал на електродите за да се дисоциира вода.

--- Край на цитат ---

И кое, според теб, в случая, изпълнява ролята на термодвойка? След като я посочиш, много лесно може да се провери дали наистина е така. Посочваш предполагаемата термодвойка, загряваш електролита с някакъв външен източник и мериш дали на предполагаемата термодвойка се е появило напрежение. Ако се е появило напрежение - имаме термодвойка, ако ли пък не - грешно си предположил.
Разбира се, че не се привнасят електрони отвън. Формално, двувалентния кислородният анион отдава два електрона на два едновалентни водородни катиона (на всеки по един) и така взаимно се електронеутрализират и се отделят от електролита като газове. Това, обаче, не става спонтанно, от самосебеси. Необходима е движеща сила и тя е достатъчно голяма потенциална разлика между анода и катода, която на практика извършва този трансфер на електрони. Точките, в които става обмена на електрони са анода и катода и на никое друго място.

h2motor:
Съгласен съм вече - електрони отвън не се привнасят а атомите си ги имат, т.е. необходима е сила само или нещо такова. Не твърдя че е термодвойка просто търся аналогия и модел за процеса. А дали се случва - с електроди от метали без разлика в електрохимичния потенциал клетка с протонообменна мембрана не сработва на по малко напрежение от 2 - 2.3 волта, но когатото единия електрод е платина а другия рутений вече на 1.5 волта има прилична електролиза. Материала на самата протонообменна мембрана е зле откъм проводимост - доказано е условно, но такава клетка вече бие по ефективност алкалните електролизери които били " добри " както споменаваш.Според мен не са добри и като конструкция и дори не е използвано това което вече се знае, но ги правят и спроят апарати - машини които се използват въпреки че са неефективни. С алкална електролиза и електроди плюс удачната конструкция 100-те процента ще паднат и ефективността може да се завиши.  :)

Moon_Watcher:

--- Цитат на: h2motor в Септември 24, 2014, 05:18:18 pm ---Съгласен съм вече - електрони отвън не се привнасят а атомите си ги имат, т.е. необходима е сила само или нещо такова. Не твърдя че е термодвойка просто търся аналогия и модел за процеса. А дали се случва - с електроди от метали без разлика в електрохимичния потенциал клетка с протонообменна мембрана не сработва на по малко напрежение от 2 - 2.3 волта, но когатото единия електрод е платина а другия рутений вече на 1.5 волта има прилична електролиза. Материала на самата протонообменна мембрана е зле откъм проводимост - доказано е условно, но такава клетка вече бие по ефективност алкалните електролизери които били " добри " както споменаваш.Според мен не са добри и като конструкция и дори не е използвано това което вече се знае, но ги правят и спроят апарати - машини които се използват въпреки че са неефективни. С алкална електролиза и електроди плюс удачната конструкция 100-те процента ще паднат и ефективността може да се завиши.  :)

--- Край на цитат ---

Там е работата, че ефективността по мощност не е цялата истина по въпроса. Равностойно значение (или почти) има скоростта на процеса. Ниската проводимост е гаранция за ниска скорост. В такава ситуация винаги се търси компромисен вариант. В повечето случаи се оказва, че точно компромисният вариант се оказва най-ефективен от икономическа гледна точка. Колкото до "падането" на 100-те процента, ако имаш предвид нарушаване на ЗЗЕ - забрави.

Vetap:
Може би не му е тук мястото, но нека да попитам! При експериментите  на електролиза с чешмяна вода, винаги се отделя някаква жълто-кафява пяна, която според мен намалява ефективността на процеса. Някой знае ли какъв е химическия състав на тази пяна и как да се отървем от нея? В известна степен т.н "кондициониране" помага, но не я отстранява изцяло.

Аtos:
Ами какъв да е състава...с тези наши водопроводи по на 50-60 години?
Ръжди и други боклуци, разбира се :D
Пробвай филтриране първо, най-добре става с кана тип "Брита" - механично филтриране и активен въглен има във филтъра.
Ако нямаш такава кана, просто превари водата и като се утаи след няколко часа, прекарай я през филтърна хартия (става и с 2-3 салфетки, сложени като джоб във фуния).

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия