Автор Тема: Електролиза - същност и фактори, които влияят на нейната ефективност  (Прочетена 112383 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Трябва да сме точни: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B0
Иначе за пръв път чувам за съществуването на някой си Джовани Волта. Гугъл също нищо не е чувал!

Moon_Watcher

  • Гост
Moon_Watcher- кой казва че ще се наруши закона за запазване на енергията ? Помисли планетата ни е във вакум - по какъв начин се охлажда след като от слънцето получава постоянно огромно количество енергия и би трябвало да прегрее, как я излъчва във вакума? Дай ми научен отговор според стандартната наука, не крия че съм нейн привърженик с условието че тя е изградена с модели които очевидно след време ще се окажат несъвършенни и елементарни.Нищо не нарушава свръхефективната електролиза независимо че енергийната стойност на получения водород надхвърля енергията на воложения ток, но към него се е добавила и енергията на топлината на електролита който ще се охлади. Тази машина може да промени човешкото енергийно битие, спираме с изгарянето на въглеводороди..и излиза че енергията е много достъпна и налична насякъде или почти и не еднакво разпределена отново - ОК! Арабите пак ще са енергийно богати  :)

Вече отговорих на този въпрос. Топлобменът се извършва по два начина - контактно и чрез излъчване. Всяко тяло, което е с температура по-висока от абсолютната нула излъчва. Щом се намира във вакуум топлообменът може да е само чрез излъчване. Законът на Вин показва колко топлина излъчва тялото в зависимост от температурата. За да се отдели повече водород от вложеното количество електричество, трябва отнякъде допълнително да се вземат електрони иначе водородните катиони за допълнителния водород си остават в електролита. Топлината на електролита по никакъв начин не осигурява този допълнителен брой електрони, които биха повишили добива на водород. Ако ставаше така, за какво ни е ток? Щяхме да си подгряваме електролита и да си произвеждаме водород и без ток.

P.S. Ако допрем две тела с различна температура, винаги топлината преминава от по-топлото към по-студеното тяло и никога обратно, въпреки че ако можеше, пак нямаше да се нарушава ЗЗЕ. По тази причина спазването на ЗЗЕ е зъдължително, но в определени случаи спазването му  не е достатъчно.
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 10:31:36 pm от Moon_Watcher »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Да,Майсторе, допуснах вече, че може и да са ми поизветрели спомените :)
Все пак до гугъл прибягвам за доста по-нови неща, навремето четяхме просто книги... ;)
А пък защо съм го "прекръстил" тоя Алесандро...знам ли?
Може някъде в спомените ми да са се смесили фонетично "Галвани"  и "Волта"...
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 01:21:19 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Тук съм съгласен с Moon_Watcher, Земята приема енергия в целия лъчев спектър(от инфрачервен до ултравиолетов, че и гама лъчения), но я излъчва само в инфрачервения, в противен случай да е "гръмнала" досега или поне да се е стопила земната кора...

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 434
Moon_Watcher - не не са необходими електрони така както възприемаш модела. Известно ли ти е за съществуването на термоелектрични генератори , това са термодвойки от два различни метала с голяма разлика в електрохимичния потенциал и генериращи електрически ток от топлина. При тях откъде долитат електроните ? Не мисля че при електролизата атомите приемат чрез ел.ток електрони отвън. Електронът като частица има маса нали ? Какво би казал за масата на водата преди да бъде дисоциирана на водород и кислород и масата на получените газове . Топлината може да се превърне в ток и още как . При електролиза с ниска ефективност се получава освен дисоциация на водата и топлина -загряване на електролита т.е. енергията нe изчезва. С ток от TEG - термоелектрични генератори може да си захраниш неефективен електролизер без проблем.Тази работа с добавените електрони куца. Да прав си че в действителност топлината е необходима за електролиза в машината за която говоря, тя тока си го прави сама и той е необходим за да може да се използва разликата в електрохимичния потенциал на електродите за да се дисоциира вода.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 12:38:25 am от atos »

Moon_Watcher

  • Гост
Moon_Watcher - не не са необходими електрони така както възприемаш модела. Известно ли ти е за съществуването на термоелектрични генератори , това са термодвойки от два различни метала с голяма разлика в електрохимичния потенциал и генериращи електрически ток от топлина. При тях откъде долитат електроните ? Не мисля че при електролизата атомите приемат чрез ел.ток електрони отвън. Електронът като частица има маса нали ? Какво би казал за масата на водата преди да бъде дисоциирана на водород и кислород и масата на получените газове . Топлината може да се превърне в ток и още как . При електролиза с ниска ефективност се получава освен дисоциация на водата и топлина -загряване на електролита т.е. енергията нe изчезва. С ток от TEG - термоелектрични генератори може да си захраниш неефективен електролизер без проблем.Тази работа с добавените електрони куца. Да прав си че в действителност топлината е необходима за електролиза в машината за която говоря, тя тока си го прави сама и той е необходим за да може да се използва разликата в електрохимичния потенциал на електродите за да се дисоциира вода.

И кое, според теб, в случая, изпълнява ролята на термодвойка? След като я посочиш, много лесно може да се провери дали наистина е така. Посочваш предполагаемата термодвойка, загряваш електролита с някакъв външен източник и мериш дали на предполагаемата термодвойка се е появило напрежение. Ако се е появило напрежение - имаме термодвойка, ако ли пък не - грешно си предположил.
Разбира се, че не се привнасят електрони отвън. Формално, двувалентния кислородният анион отдава два електрона на два едновалентни водородни катиона (на всеки по един) и така взаимно се електронеутрализират и се отделят от електролита като газове. Това, обаче, не става спонтанно, от самосебеси. Необходима е движеща сила и тя е достатъчно голяма потенциална разлика между анода и катода, която на практика извършва този трансфер на електрони. Точките, в които става обмена на електрони са анода и катода и на никое друго място.

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 434
Съгласен съм вече - електрони отвън не се привнасят а атомите си ги имат, т.е. необходима е сила само или нещо такова. Не твърдя че е термодвойка просто търся аналогия и модел за процеса. А дали се случва - с електроди от метали без разлика в електрохимичния потенциал клетка с протонообменна мембрана не сработва на по малко напрежение от 2 - 2.3 волта, но когатото единия електрод е платина а другия рутений вече на 1.5 волта има прилична електролиза. Материала на самата протонообменна мембрана е зле откъм проводимост - доказано е условно, но такава клетка вече бие по ефективност алкалните електролизери които били " добри " както споменаваш.Според мен не са добри и като конструкция и дори не е използвано това което вече се знае, но ги правят и спроят апарати - машини които се използват въпреки че са неефективни. С алкална електролиза и електроди плюс удачната конструкция 100-те процента ще паднат и ефективността може да се завиши.  :)

Moon_Watcher

  • Гост
Съгласен съм вече - електрони отвън не се привнасят а атомите си ги имат, т.е. необходима е сила само или нещо такова. Не твърдя че е термодвойка просто търся аналогия и модел за процеса. А дали се случва - с електроди от метали без разлика в електрохимичния потенциал клетка с протонообменна мембрана не сработва на по малко напрежение от 2 - 2.3 волта, но когатото единия електрод е платина а другия рутений вече на 1.5 волта има прилична електролиза. Материала на самата протонообменна мембрана е зле откъм проводимост - доказано е условно, но такава клетка вече бие по ефективност алкалните електролизери които били " добри " както споменаваш.Според мен не са добри и като конструкция и дори не е използвано това което вече се знае, но ги правят и спроят апарати - машини които се използват въпреки че са неефективни. С алкална електролиза и електроди плюс удачната конструкция 100-те процента ще паднат и ефективността може да се завиши.  :)

Там е работата, че ефективността по мощност не е цялата истина по въпроса. Равностойно значение (или почти) има скоростта на процеса. Ниската проводимост е гаранция за ниска скорост. В такава ситуация винаги се търси компромисен вариант. В повечето случаи се оказва, че точно компромисният вариант се оказва най-ефективен от икономическа гледна точка. Колкото до "падането" на 100-те процента, ако имаш предвид нарушаване на ЗЗЕ - забрави.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Може би не му е тук мястото, но нека да попитам! При експериментите  на електролиза с чешмяна вода, винаги се отделя някаква жълто-кафява пяна, която според мен намалява ефективността на процеса. Някой знае ли какъв е химическия състав на тази пяна и как да се отървем от нея? В известна степен т.н "кондициониране" помага, но не я отстранява изцяло.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ами какъв да е състава...с тези наши водопроводи по на 50-60 години?
Ръжди и други боклуци, разбира се :D
Пробвай филтриране първо, най-добре става с кана тип "Брита" - механично филтриране и активен въглен има във филтъра.
Ако нямаш такава кана, просто превари водата и като се утаи след няколко часа, прекарай я през филтърна хартия (става и с 2-3 салфетки, сложени като джоб във фуния).

Moon_Watcher

  • Гост
Може би не му е тук мястото, но нека да попитам! При експериментите  на електролиза с чешмяна вода, винаги се отделя някаква жълто-кафява пяна, която според мен намалява ефективността на процеса. Някой знае ли какъв е химическия състав на тази пяна и как да се отървем от нея? В известна степен т.н "кондициониране" помага, но не я отстранява изцяло.

 Къде се генерира пяната? Предполагам, че на анода. Ако е така, той е с променен външен вид (цвят). Би трябвало да изглежда доста различно от катода.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
При използване на дестилирана вода също се получава същото- жълто - кафява мазна пяна. Не мога да определя къде се формира, на катода или на анода, просто се издига на повърхността на електролизера. При добавяне на NaOH, няма такова нещо. Аз си го обяснявам с разграждане на някои включения в неръждавейката?! Както вече казах, след кондициониране на пластините, на повърхността им се образува някякъв бял налеп и жълтата гадост намалява, но не изчезва напълно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ясно е тогава, както ти каза Moon_Watcher, причината може да търсиш само в електродите и химичните процеси, произтичащи от реакцията.
Пробвай с различни по вид електроди и обръщане на напрежението...
В конкретния ти случай NaOH може би неутрализира  соли в електролита или измества други съединения, получени от електродите.
Провери след добавяне на NaOH дали има утайка после на дъното- час след опита ти  например?
Иначе си е чиста галванизация, нормално е да се насища електролитът с отпадъчните вещества от реакцията...
« Последна редакция: Септември 25, 2014, 04:04:13 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Ако работиш с SS 304, въобще не питай ! Само 316L,  или по недостъпната 904L ! Подготовката, и по нататъшните процедури са описани в документа D9.pdf ! Аз не съм се докопвал до 904L,  за това работя с 316L  !
http://philipex.com/standarts_bg.php    Тук четете за състава ! Обръщане на поляритета е допустимо единствено, преди смяна на електролита, след работа да речем няколко месеца ! Тогава на дъното пада ...... ( ?? ) ! Да обясни Moon_Watcher ! Или при лоша подготовка, кондициониране и в последствие бързо замърсяване ! Пяната е показател за "мръсотия" ! И в никакъв случай чешмяна вода !
Дестилирана или дейонизирана ! George Wiseman твърди че дейонизираната била по чиста !? Снабдете се и четете тези книги, ако искате да научите повече за процеса, и всичко останало !  Да направите сплитери, които няма да имат равни на себе си !

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Някой искаше да види, как изглежда пламъка ! Направих три къси клипа, с ниска резолюция, с надежда да ги кача в мазето ! Нищо особено за гледане ! Този пламък, дори не може да прави шоу ! Но, вижте каква работа върши ! Приложил съм 200 W еквивалент на импулсното захранване което показах по рано !
« Последна редакция: Септември 26, 2014, 08:19:10 am от Maistora52 »