Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Електролиза - същност и фактори, които влияят на нейната ефективност
miro13:
Атос платина за електроди-не/водния бърка-много енциклопедия,много Фарадей :-X-не е интересен отдавна/--паладий,но поради трудности с набавянето му и с титан става/150-200% по любимия Фарадей ;D/.При електролизата на Владо с дъга/дали свещ или с графитни електроди/-кпд 130%.Шапката ми на каскет да стане- ровите и дъвчите стари предъвкани неща,които са пробвани,доказани и забутани.Единствено хляб има в импулсната електролиза-доказано.
Аtos:
--- Цитат на: Maistora52 в Септември 23, 2014, 07:33:44 pm ---За Алесандро Волта (не Александро!) ли става въпрос или за някой негов роднина в по-горния пост?
--- Край на цитат ---
Не, за италианеца Джовани Волта става дума!Открил е наличието на електричество чрез допир на прясно одрани жабешки бутчета, които били сложени в метална чиния (мисля,че оловна беше), допрял случайно до чинията нож и бутчетата подскочили...
Само дето не съм сигурен дали първите волтови елементи са направени от него...
А за тоя Алесандро-не съм чувал, кой е?
А, прочетох вече по въпроса...явно Алесандро е създал батерията ("батри"=специфично свързан),може и да са били роднини, не знам?Във всеки случай Джовани е живял преди да бъде открито електричеството от човека.
А може би и паметта да ми изневерява-не знам?Все пак преди 30-33 години съм ги чел тия неща...
Аtos:
--- Цитат на: miro13 в Септември 23, 2014, 07:39:21 pm ---Атос платина за електроди-не/водния бърка-много енциклопедия,много Фарадей :-X-не е интересен отдавна/--паладий,но поради трудности с набавянето му и с титан става/150-200% по любимия Фарадей ;D/.При електролизата на Владо с дъга/дали свещ или с графитни електроди/-кпд 130%.Шапката ми на каскет да стане- ровите и дъвчите стари предъвкани неща,които са пробвани,доказани и забутани.Единствено хляб има в импулсната електролиза-доказано.
--- Край на цитат ---
Че колко пък толкова хляб да има?
Гладният-търси навсякъде, ситият-изобщо не търси ;D
Колко пъти вече е ставало дума за това - когато не търсиш-няма как да намериш!
Когато ЗНАЕШ че нещо го няма-не го търсиш!
Когато не знаеш-търсиш го и понякога намираш...ако не това, което търсиш, то поне друго, което току-виж се оказало значимо ;D
h2motor:
Moon_Watcher- кой казва че ще се наруши закона за запазване на енергията ? Помисли планетата ни е във вакум - по какъв начин се охлажда след като от слънцето получава постоянно огромно количество енергия и би трябвало да прегрее, как я излъчва във вакума? Дай ми научен отговор според стандартната наука, не крия че съм нейн привърженик с условието че тя е изградена с модели които очевидно след време ще се окажат несъвършенни и елементарни.Нищо не нарушава свръхефективната електролиза независимо че енергийната стойност на получения водород надхвърля енергията на воложения ток, но към него се е добавила и енергията на топлината на електролита който ще се охлади. Тази машина може да промени човешкото енергийно битие, спираме с изгарянето на въглеводороди..и излиза че енергията е много достъпна и налична насякъде или почти и не еднакво разпределена отново - ОК! Арабите пак ще са енергийно богати :)
Moon_Watcher:
--- Цитат на: az_skeleta в Септември 23, 2014, 03:13:57 pm ---Момци, признавам си че не следя темата. Обаче от последните 2 поста у мене се зародиха някои въпроси. И те са към колегата Moon_Watcher:
Според тебе ръждясването на желязото дали е електрохимичен процес? Защото сме го изучавали като такъв. Чистото желязо не гние а хваща само отгоре ръжда евентуално. За да ръждяса обаче му трябва водица и примеси, или бъркам. И тук не играят ли електродните потенциали за образуването на тези 1.48В.
Правил съм си следния опит:
В чашка с солена вода потапям 2 електрода(ламаринки): единия железен, другия меден.
Резултата: водата стана ледено студена, а уреда сложен да мери ток ми даде някаква стойност. Беше много отдавна и не помня какво точно беше. Все си мисля че се отделяше и водород в малки количества, без да съм вложил нищо. Идеята ми беше да го ползвам за батерия, но с охлаждането падна и тока и трябваше да подгрявам. Затова и се отказах от опити по нататък. В случая(моя опит) си мисля че желязото изгнива(отива в разтвора като железен окис ), а се отделя водорода от водата. Или бъркам?
Ако за нещо бъркам може да ме поправите(всички ).
Успех в спора по нататък!
--- Край на цитат ---
За да имаш електрохимичен процес, трябва да имаш два различни елемента (не е задължително да са метали) или химически съединения и електролит. Ръждясването на желязото само по себе си не е електрохимичен процес. Водата е само катализатор на ръждясването на желязото, особено ако в нея има и готварска сол, но ако има калцинирана сода, по-вероятно е никога да не ръждяса. Калцинирана сода е инхибитор на окислението на желязото.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия