Автор Тема: Електролиза - същност и фактори, които влияят на нейната ефективност  (Прочетена 113315 пъти)

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Нещо за размисъл на господата със сметките  ;D https://www.youtube.com/watch?v=Gtmx1wtyAy0

nikolayst

  • Гост
  Относно предното видео: Макар накрая да измъква един маркуч и двигателя да угасва, няма гаранция той да е работил само на оксиводород. За кратко се вижда кипенето в електролизера. Прекалено недостатъчно е за да захрани двигател. До колкото си спомням трябваха поне 22л./мин.
« Последна редакция: Септември 22, 2014, 08:59:43 pm от Maistora52 »

nikolayst

  • Гост
  Ако ще смятаме по закон на Хесс предлагам това: http://window.edu.ru/library/pdf2txt/646/29646/12859/page2
  Както се вижда има таблица с ентропията и енталпията за образуването на повечето ни известни съединения. Енталпията е по-важна. След таблицата има примери как се изчислява енергията отделена от дадена хим. реакция. Естествено въпросната реакция трябва да е изравнена коректно.

  ОБАЧЕ: Ако при електролиза на вода в разтвор на NaOH на катода се отделя първоначално едноатомен Водород и на анода едноатомен Кислород - би следвало да се отдели доста голямо количество Топлина, тъй като те спонтанно се обединяват в молекули съответно Н2 и О2. Може да се провери от таблицата.

  P.S. Чисто философски законите в науките са закони защото се изпълняват винаги, независимо от нашето желание!!!

Moon_Watcher

  • Гост
Нещо за размисъл на господата със сметките  ;D https://www.youtube.com/watch?v=Gtmx1wtyAy0

Не разбрах, в какъв точно размисъл трябваше да изпадна след гледането на клипа.

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 478
 Михаил Кузмов - за процес на под 1.4 волта трябва вече с електродите да се помогне, електроди с разликата в електрохимичния потенциал и такива с голяма работна, контактна площ - порьозни. Няма как да не се получи електролиза и на ниски напрежения, но тогава ефективността скача за сметка на топлиннната енергия на електролита и той ще се охлажда. В природата го има много този процес, водорода който е в атмосферата с ниска но постоянна концентрация се отделя вероятно при "мега" ефективна електролиза и при свръхниско напрежение, а иначе постоянно я напуска защото теглото му е малщо и гравитацията не го задържа..би трябвало да се изчисти атмосферата от него, но не се случва това а постоянно е наличен.Ние нищо не можем да изобретим в сравнение с това което е в природата като процеси и съвършенство, можем само да разберем как се случват някои неща и има много за откриване.
 

Moon_Watcher

  • Гост
Михаил Кузмов - за процес на под 1.4 волта трябва вече с електродите да се помогне, електроди с разликата в електрохимичния потенциал и такива с голяма работна, контактна площ - порьозни. Няма как да не се получи електролиза и на ниски напрежения, но тогава ефективността скача за сметка на топлиннната енергия на електролита и той ще се охлажда. В природата го има много този процес, водорода който е в атмосферата с ниска но постоянна концентрация се отделя вероятно при "мега" ефективна електролиза и при свръхниско напрежение, а иначе постоянно я напуска защото теглото му е малщо и гравитацията не го задържа..би трябвало да се изчисти атмосферата от него, но не се случва това а постоянно е наличен.Ние нищо не можем да изобретим в сравнение с това което е в природата като процеси и съвършенство, можем само да разберем как се случват някои неща и има много за откриване.

Напрежение под 1,48 V при електролиза на вода нарушава ЗЗЕ. Нито водорода, нито който и да е от газовете в атмосферата не е получен в резултат на електролиза. Щом твърдиш, че този процес е широко разпространен в природата, предполагам, че не е проблем да дадеш поне един пример.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Момци, признавам си че не следя темата. Обаче от последните 2 поста у мене се зародиха някои въпроси. И те са към колегата  Moon_Watcher:

 Според тебе ръждясването на желязото дали е електрохимичен процес? Защото сме го изучавали като такъв. Чистото желязо не гние а хваща само отгоре ръжда евентуално. За да ръждяса обаче му трябва водица и примеси, или бъркам. И тук не играят ли електродните потенциали за образуването на тези 1.48В.
  Правил съм си следния опит:

  В чашка с солена вода потапям 2 електрода(ламаринки): единия железен, другия меден.   
 
  Резултата: водата стана ледено студена, а уреда сложен да мери ток ми даде някаква стойност. Беше много отдавна и не помня какво точно беше. Все си мисля че се отделяше и водород в малки количества, без да съм вложил нищо. Идеята ми беше да го ползвам за батерия, но с охлаждането падна и тока и трябваше да подгрявам. Затова и се отказах от опити по нататък. В случая(моя опит) си мисля че желязото изгнива(отива в разтвора като железен окис ), а се отделя водорода от водата. Или бъркам?

 Ако за нещо бъркам може да ме поправите(всички ).

 Успех в спора по нататък!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
az_skeleta,ти си направил елементарния прототип на волтов елемент.В случая с течен електролит, това е първообразът на акумулатора.
Когато два различни метала се потопят в електролитна среда, между тях винаги възниква напрежение!
Параметрите на това напрежение (и тока, произлизащ от него) зависят от всички останали фактори - големина на електродите,разстоянието между тях, контактна повърхност, температура на електролита, на външната среда, видът и концентрацията на електролита, разлика между металите (валентност, атомно тегло и т.н.)...и всичко, което се сетиш:)
Обикновено този процес трае, докато завърши химичната реакция по окисляването на единия метал и насищането на електролита с утайка -някакъв вид сол (в частни случаи-разреждане на електролита и соли по другия електрод, както при оловните акумулатори). При акумулаторите е обратим процеса, стига да не се преминава определен "праг на разрушаване" !

Ако някой има желание, може да повтори един от първите експерименти (на Джовани Волта -  мисля че беше - поправете ме ако греша).
Нареждат се един върху друг 5-8-10 дискове от два различни метала с редуване, може мед и цинк или други, олово и желязо и т.н.
Между тях се слагат сгънати парцалчета, напоени с електролит (даже солена вода става). Напрежението, което получаваме в двата края трябва да е по около волт и нещо за всяка двойка дискове...
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 07:32:21 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Хрумна ми и друга идея, (или въпрос, ако някой е запознат). Затова пускам отделен пост!

В няколко свои поста, колегата Moon_Watcher споменава за изключителните свойства на платината, било като електрод, било по друг повод...
Въпросът ми е:
Как би се държала акумулаторна клетка с електролит H2SO4 (сярна киселина) и електроди от злато и платина, например???
Поне теоретично (то е ясно, че никой няма да жертва тези скъпи метали)...

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
За Алесандро Волта (не Александро!) ли става въпрос или за някой негов роднина в по-горния пост?

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Атос платина за електроди-не/водния бърка-много енциклопедия,много Фарадей  :-X-не е интересен отдавна/--паладий,но поради трудности с набавянето му и с титан става/150-200% по любимия Фарадей  ;D/.При електролизата на Владо с дъга/дали свещ или с графитни електроди/-кпд 130%.Шапката ми на каскет да стане- ровите и дъвчите стари предъвкани неща,които са пробвани,доказани и забутани.Единствено хляб има в импулсната електролиза-доказано.
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 08:49:54 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
За Алесандро Волта (не Александро!) ли става въпрос или за някой негов роднина в по-горния пост?
Не, за италианеца Джовани Волта става дума!Открил е наличието на електричество чрез допир на прясно одрани жабешки бутчета, които били сложени в метална чиния (мисля,че оловна беше), допрял случайно до чинията нож и бутчетата подскочили...
Само дето не съм сигурен дали първите волтови елементи са направени от него...
А за тоя Алесандро-не съм чувал, кой е?
А, прочетох вече по въпроса...явно Алесандро е създал батерията ("батри"=специфично свързан),може и да са били роднини, не знам?Във всеки случай Джовани е живял  преди да бъде открито електричеството от човека.
А може би и паметта да ми изневерява-не знам?Все пак преди 30-33 години съм ги чел тия неща...
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 09:43:36 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Атос платина за електроди-не/водния бърка-много енциклопедия,много Фарадей  :-X-не е интересен отдавна/--паладий,но поради трудности с набавянето му и с титан става/150-200% по любимия Фарадей  ;D/.При електролизата на Владо с дъга/дали свещ или с графитни електроди/-кпд 130%.Шапката ми на каскет да стане- ровите и дъвчите стари предъвкани неща,които са пробвани,доказани и забутани.Единствено хляб има в импулсната електролиза-доказано.
Че колко пък толкова хляб да има?
Гладният-търси навсякъде, ситият-изобщо не търси ;D
Колко пъти вече е ставало дума за това - когато не търсиш-няма как да намериш!
Когато ЗНАЕШ че нещо го няма-не го търсиш!
Когато не знаеш-търсиш го и понякога намираш...ако не това, което търсиш, то поне друго, което току-виж се оказало значимо ;D

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 478
Moon_Watcher- кой казва че ще се наруши закона за запазване на енергията ? Помисли планетата ни е във вакум - по какъв начин се охлажда след като от слънцето получава постоянно огромно количество енергия и би трябвало да прегрее, как я излъчва във вакума? Дай ми научен отговор според стандартната наука, не крия че съм нейн привърженик с условието че тя е изградена с модели които очевидно след време ще се окажат несъвършенни и елементарни.Нищо не нарушава свръхефективната електролиза независимо че енергийната стойност на получения водород надхвърля енергията на воложения ток, но към него се е добавила и енергията на топлината на електролита който ще се охлади. Тази машина може да промени човешкото енергийно битие, спираме с изгарянето на въглеводороди..и излиза че енергията е много достъпна и налична насякъде или почти и не еднакво разпределена отново - ОК! Арабите пак ще са енергийно богати  :)

Moon_Watcher

  • Гост
Момци, признавам си че не следя темата. Обаче от последните 2 поста у мене се зародиха някои въпроси. И те са към колегата  Moon_Watcher:

 Според тебе ръждясването на желязото дали е електрохимичен процес? Защото сме го изучавали като такъв. Чистото желязо не гние а хваща само отгоре ръжда евентуално. За да ръждяса обаче му трябва водица и примеси, или бъркам. И тук не играят ли електродните потенциали за образуването на тези 1.48В.
  Правил съм си следния опит:

  В чашка с солена вода потапям 2 електрода(ламаринки): единия железен, другия меден.   
 
  Резултата: водата стана ледено студена, а уреда сложен да мери ток ми даде някаква стойност. Беше много отдавна и не помня какво точно беше. Все си мисля че се отделяше и водород в малки количества, без да съм вложил нищо. Идеята ми беше да го ползвам за батерия, но с охлаждането падна и тока и трябваше да подгрявам. Затова и се отказах от опити по нататък. В случая(моя опит) си мисля че желязото изгнива(отива в разтвора като железен окис ), а се отделя водорода от водата. Или бъркам?

 Ако за нещо бъркам може да ме поправите(всички ).

 Успех в спора по нататък!

За да имаш електрохимичен процес, трябва да имаш два различни елемента (не е задължително да са метали)  или химически съединения и електролит. Ръждясването на желязото само по себе си не е електрохимичен процес. Водата е само катализатор на ръждясването на желязото, особено ако в нея има и готварска сол, но ако има калцинирана сода, по-вероятно е никога да не ръждяса. Калцинирана сода е инхибитор на окислението на желязото.