Автор Тема: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?  (Прочетена 36550 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #45 -: Ноември 04, 2014, 09:35:55 am »
Разбира се, нали това точно обсъждаме тук?
Затова не бива да се бърка енергия с работа...която също е "фикция".
Енергията има СПОСОБНОСТ, но това е едно от СВОЙСТВАТА Й.
С това не съм съвсем съгласен! Самата енергия Е способност (свойство) на материята да упражни сили и да се извърши някакъв процес по този начин.
« Последна редакция: Ноември 11, 2014, 02:04:21 pm от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #46 -: Март 15, 2015, 05:18:11 pm »
Интересното в тази тема е,че всеки е прав,защото гледа нещата от собствената си камбанария.Същото е положението и в цялата физика като наука.Приемаме това за даденост,другото се разбира априори,третото намираме начин да го заобиколим, защото не пасва на теорията ни.Ето един пример.Законът на Галилей за падането на тела с различни маси с еднакво ускорение във вакум в земното гравитационно поле и досега няма смислено обяснение.На Айнщайн,който го нарекъл изключително странен природен закон,чак му се наложило да  измисли идеята за изкривеното пространство,за да го включи към теорията си.Ама не обяснил откъде идва растящата кинетична енергия на телата.Ще кажете потенциална енергия в консервативна система.Потенциална,потенциална,колко да е потенциална в смисъл какъв е характера й,откъде се взема сама по  себе си.И друго.Защо никой не прилага към подобен тип системи първия закон на термодинамиката,така както е формулиран в топлотехниката.Тогава ,когато изчезва някакво количество топлина,възниква напълно определено количество механична енергия и ОБРАТНО.С други думи има ли някой в този форум,който би могъл   да измери промените в температурата на свободно падащо във вакум тяло и би ли споделил резултатите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #47 -: Март 15, 2015, 05:48:48 pm »
kd_dinev, темата не разглежда трансформацията на енергиите или произхода на гравитацията и връзката и (или не) с тези трансформации, за това има други теми.
Няма камбанарии тук!
Понятията "работа", "енергия" и "мощност" са точно така дефинирани в досегашната физика, както съм ги описал. Всичко останало е разтягане на локуми или неразбиране!

Съгласен съм, че много колеги не схващат разликата и се бъркат единствено от факта, че за работа и мощност се ползват еднакви дименсии, което от своя страна им пречи да разберат кое е съставно и кое - производно понятие!

Въпросът, че тези понятия са човешки фикции и дали изобщо изчерпват засяганите тук явления е съвсем друга тема и не подлежи на разискване тук!
« Последна редакция: Март 15, 2015, 10:27:40 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #48 -: Март 15, 2015, 10:11:46 pm »
Цитат
Ето един пример.Законът на Галилей за падането на тела с различни маси с еднакво ускорение във вакум в земното гравитационно поле и досега няма смислено обяснение
Грешиш, всъщност самата гравитация няма все още смислено обяснение, не закона на Галилей, той си има напълно смислено обяснение въпреки, че е "Ограничено верен". В смисъл - ускорението се явява функция на гравитацията, "теглото" и масата -"инертността" на телата, понеже повечето тела имат еднакво отношение тегло - маса, то и ускорението им е еднакво. Има обаче и вещества които имат малко по различно  отношение тегло - маса.
« Последна редакция: Март 15, 2015, 10:25:28 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #49 -: Март 15, 2015, 10:24:24 pm »
Грешиш, всъщност самата гравитация няма все още смислено обяснение, не закона на Галилей, той си има напълно смислено обяснение въпреки, че е "Ограничено верен". В смисъл - ускорението се явява функция на гравитацията, "теглото" и масата -"инертността" на телата, понеже повечето тела имат еднакво отношение тегло - маса, то и ускорението им е еднакво. Има обаче и вещества които имат малко по различно  отношение тегло - маса.
Точно казано, макар и не за тази тема!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #50 -: Март 19, 2015, 05:55:47 pm »
Няма как да избягаш от трансформациите на енергията, особено в един дял от физиката, наречен термодинамика.Точно от там идва идеята, че работното тяло, получавайки определено количество топлинна енергия в процес наречен работа на термодинамичната система, я превръща в също така точно определено количество механична енергия в зависимост от КПД на системата.И тъй като нито Карно, нито Клаузевиц, нито Болцман са успели да определят точният механизъм на това превръщане, се приема по дефиниция, че работата, енергията и топлината са еквивалентни както в качествено, така и в количествено отношение и имат една и съща мерна единица в системата СИ джаул.  Ако обясняваш едно нещо чрез друго, което все още няма смислено обяснение, дали си обяснил каквото и да е. ..                                                                                                                                             
« Последна редакция: Март 19, 2015, 08:24:17 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #51 -: Март 19, 2015, 08:29:37 pm »
Няма как да избягаш от трансформациите на енергията, особено в един дял от физиката, наречен термодинамика.Точно от там идва идеята, че работното тяло, получавайки определено количество топлинна енергия в процес наречен работа на термодинамичната система, я превръща в също така точно определено количество механична енергия в зависимост от КПД на системата. И тъй като нито Карно, нито Клаузевиц, нито Болцман са успели да определят точният механизъм на това превръщане, се приема по дефиниция, че работата, енергията и топлината са еквивалентни както в качествено, така и в количествено отношение и имат една и съща мерна единица в системата СИ джаул.  Ако обясняваш едно нещо чрез друго, което все още няма смислено обяснение, дали си обяснил каквото и да е. ..                                                                                                                                           

Динев, никой не оспорва трансформациите на енергия - те са факт!
Но 
работата, енергията и топлината са еквивалентни както в качествено, така и в количествено отношение ...
това е грешно твърдение!
Самата топлина си е вид енергия - няма защо да се "приема" за такава!
А работата си е следствие от проявената енергия в действие!
Това, че съвременната физика ги "мери с един аршин" (поради липса на друг), не променя факта, че са различни понятия!
И няма значение дали нещо е изследвано докрай, за да го ползваш за база при обяснение!
Никой в съвременната наука не е в състояние да обясни гравитацията (примерно)! Но това не пречи да се ползват известните и свойства, за да се изчисляват орбити на планети или свободно падане!
« Последна редакция: Март 19, 2015, 08:35:06 pm от atos »

ful

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #52 -: Април 04, 2015, 08:34:25 pm »
Работа,енергия и топлина от физическа гледна точка са взаимно свързани.Те се трансформират по между си и когато се реализира едната винаги присъстват и останалите две.Това е отразено и между физическите им единици на измерване. Например:1кГ.м-работа е равно (или дава) на
9,81дж енергия,а това е равно (или дава ) 2,344 кал топлина. Дължи се на закона на съхранение (запазване) на енергия,който гласи: "Енергията не се губи, а само преминава от един
вид в друг.Затова щом можеш да вършиш работа, значи притежаваш енергия и отделяш топлина. Значи са еквивалентни.
« Последна редакция: Април 05, 2015, 02:32:36 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #53 -: Април 05, 2015, 02:28:39 am »
Естествено, че са взаимно свързани!
ful,уважавам желанието ти да пишеш...но не вкарвай твърдения, които ти самият не си осмислил, поне засега!
Никой не оспорва ЗЗЕ, но самият ти израз показва незадълбоченост - ТОПЛИНАТА е  вид ЕНЕРГИЯ!!!
Да кажеш "енергия и топлина" е все едно да кажеш "животни и коне" - едното е подвид на другото.
Запознат си с дименсиите и измерването, но не си изчел цялата тема!

Не са еквивалентни, това са различни понятия. Само мерната им стойност е еквивалентна.
Пускаш над лунната повърхност камък - лунната гравитация го привлича и той пада. Върши се работа, топлина - НЯМА!
Пиеш 100 грама бензин, в него има енергия, топлина НЯМА! Топлината ще е от натровеното ти гърло в случая...или бъркаш в контакта - малко вероятно е да се стоплиш...боксьор ти вкарва удар с еквивалент 500кг. малко вероятно е да те стоплят тия джаули и т.н.

И изобщо - спрете да пишете, преди да сте прочели цялата тема, ще трия вече такива постове!



Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #54 -: Август 29, 2015, 06:19:43 pm »
atos, ти освен камъка пусна и мен в музиката. Докато пада той се ускорява и кинетичната му енергия расте. След удара в лунната повърхност скоростта му е нула кинетичната му енергия също е нула, ако не се е трансформирала в топлина, в какво тогава? Или и ти го подкара като сащианците, дето без наличие на атмосфера успяха да да отнемат кинетичната енергия на спускаем апарат движещ се с 20 0000км/ч
« Последна редакция: Август 30, 2015, 02:28:49 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #55 -: Август 30, 2015, 02:27:43 am »
atos,ти освен камъка пусна и мен в музиката.Докато пада той се ускорява и кинетичната му енергия расте.След удара в лунната повърхност скоростта му е нула кинетичната му енергия също е нула,ако не се е трансформирала в топлина в какво тогава? Или и ти го подкара като сащианците,дето без наличие на атмосфера успяха да да отнемат кинетичната енергия на спускаем апарат движещ се с 20 0000км/ч

kd_dinev, очакваш ли някакъв отговор, при това несвързано писане или го правиш, за да напишеш просто нещо?
Какво от това, че кинетичната енергия се е трансформирала в топлина? Не е извършена работа ли?
Извършена е ДВОЙНА работа - преместване от точка "А" до точка "Б" + предаване на топлинна енергия чрез трансформация от едно тяло на друго!
Какво изобщо искаш да ми кажеш?

Дали и ти не си от тези, изчели само последните 9-10 поста в темата и...решават "спонтанно" да леят откровения?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #56 -: Август 30, 2015, 10:19:17 am »
Напротив,изчел съм я цялата,просто ми стана странно какво имаш предвид,като казваш,че има работа,а топлина няма.Благодаря за отговора.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #57 -: Август 30, 2015, 11:19:40 am »
Сега те разбрах, просто отговарям на пост  #54, където се твърди, че при работа винаги се отделя топлина, което не е задължително. Поне не в такива стойности, които да се включат във формулата.
Все пак разглеждам конкретния пример в определен времеви и пространствен отрязък.
От точка А да точка Б (да приемем, че тя е малко, преди сблъсъка). Какво става след това е извън конкретния пример.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #58 -: Август 30, 2015, 11:32:44 am »
Сега те разбрах, просто отговарям на пост  #54, където се твърди, че при работа винаги се отделя топлина, което не е задължително. Поне не в такива стойности, които да се включат във формулата.
Все пак разглеждам конкретния пример в определен времеви и пространствен отрязък.
От точка А да точка Б (да приемем, че тя е малко, преди сблъсъка). Какво става след това е извън конкретния пример.
В реалния свят за да има извършена някаква работа трябва да има взаимодействие между 2 тела (или 2 системи). И за съжаление при всякакъв такъв обмен има загуби, които генерират топлина. Колкото и малка да е, я има.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #59 -: Август 30, 2015, 11:54:13 am »
juliang, говоря за конкретния пример - камък в обсега на лунната орбита!
Лунната гравитация го привлича и той пада. Разглеждам произволна отсечка от падането, преди удара!
Има сила+преместване на маса = работа, топлина в този участък не е замесена!

Недей да четеш пак "през пръсти"!
И без да започваш пак с "НО" и "ОБАЧЕ"...