Автор Тема: Изработване на детайли от полимерни материали  (Прочетена 80789 пъти)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #30 -: Октомври 27, 2019, 09:21:44 pm »
От дърво на струг,да се направи желаната форма. Шкурка, боя и лак.
 Няма да пуска вода. Ще стане красиво.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #31 -: Октомври 27, 2019, 09:26:04 pm »
От дърво на струг,да се направи желаната форма. Шкурка, боя и лак.
 Няма да пуска вода. Ще стане красиво.
Мдаааа, хареса ми тая идея  :).
Особено автолака е полиестерен и много здрав на няколко слоя. Това наистина е добра идея, ей затова сто глави мислят по-добре от една.  ;)
Вместо ядрена, ще направя дървена-букова бойна глава.  ;D

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #32 -: Октомври 27, 2019, 09:35:04 pm »
Хайде и аз да дам еди акъл. ПВЦ не се оформя с вакум, а с налягане в калъп. С раздуване се правят чашките за кафе, кофички за млеко и др. подобни. С раздуване се правят и ПВЦ бутилките за бира, кетчуп, шампоани и ........... Това е верния начин. Но технологията си има много чалъми които аз не ги знам с точност. Например до колко градуса се загрява ПВС-то, с каква дебелина трябва да бъде, с колко атмосфери се надува в калъпа, с какъв дебит  е въздуха да не се спука и още и още. При раздуване се получава най голяма точност дори по ПВС-то могат да се отбележат надписи, графики или някакви емблеми.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #33 -: Октомври 27, 2019, 11:56:38 pm »
Хайде и аз да дам еди акъл. ПВЦ не се оформя с вакум, а с налягане в калъп.

Ндааа... щото кипва. Сериозно - при намаляване на налягането от пластмасата почват да се отделят по-летливите й фракции и о*ират нещата.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #34 -: Октомври 28, 2019, 01:14:25 am »
И така да си продължа лекцията. Има още два начина за изготвяне на полимерни детайли:
- втори начин е с шприц с голямо налягане. При него има ограничение в теглото на  материала и не могат да се изработват детайли с кухини. Скъп начин за единична бройка и не се използва. При него се използват много пластови матрици с водно охлаждане.
- трети начин е центробежен. При него гранулите се сипват в калъпа и затварят вътре. Почва да се загрява и върти в различни посоки може да се каже например 3D. Материала се разтапя и полепва по стените на матрицата като става с почти равномерна дебелина, след което бавно се охлажда до стайна температура. Метода се ползва за много сложни и много големи детайли
 с кухина като например канута, големи играчки за деца като колички дори и полимерни колела с кухина, бидони, цистерни, варели и други със сложна форма като здравината се определя от самия материал.
Ай стига лекции, че на дърти години ще се сетя за не осъществен проект.
Дано съм помогнал поне малко за правилното ориентиране при направата на искания детайл.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #35 -: Октомври 28, 2019, 02:29:53 am »
- трети начин е центробежен. При него гранулите се сипват в калъпа и затварят вътре. Почва да се загрява и върти в различни посоки може да се каже например 3D. Материала се разтапя и полепва по стените на матрицата като става с почти равномерна дебелина, след което бавно се охлажда до стайна температура. Метода се ползва за много сложни и много големи детайли с кухина като например канута, големи играчки за деца като колички дори и полимерни колела с кухина, бидони, цистерни, варели и други със сложна форма като здравината се определя от самия материал.
Сега ме сети че пускахме наши горелки на една такава поточна линия. Мисля че беше в Кнежа. Правят каналзационни шахти. Нещо такова:

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #36 -: Октомври 28, 2019, 10:35:23 am »
Абе хора, вие изобщо четете ли за какво става въпрос или просто си пишете и пускате филмчета?
Ставаше въпрос за изработка на единичен детайл.........Това говори ли ви нещо?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #37 -: Октомври 28, 2019, 04:15:47 pm »
van
Тук пише че за малки съдове не става булбов нос. Не е ефективен.
http://altvipusk80vvmu.blogspot.com/2012/12/blog-post_14.html
Може да се приложи активна стабилизация с наклон на електродеигателя или подходящи перки на 'дръжката' му.
Начини за формиране на пластмаса: https://www.plastmasoviizdelia.com/polezna-informaciq/formovane_plastmasi/

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #38 -: Октомври 28, 2019, 04:41:57 pm »
Абе хора, вие изобщо четете ли за какво става въпрос или просто си пишете и пускате филмчета?
Ставаше въпрос за изработка на единичен детайл.........Това говори ли ви нещо?
Съвсем правилно!
Казах вече, че най-скъпото нещо е времето, не парите. Това да взема за една пластмасова шапка - единична бройка, да правя калъпи, да валцовам, да се олея със смоли, да принтирам на 3Д принтер, да ползвам цифрови фрези и т.н. хуйни, става така, че целта не оправдава средствата. Не може една тръба да струва 3 лв./м, а аз да й правя в предната част модификации за 300 лв.? Всичко трябва да стане с минимални усилия, за по-малко от час-два. И не само - трябва да е БЕЗПЛАТНО! То с пари всеки може.  :D

И няма нужда да забивате драките с кораби, яхти и пр., казах, че ще правя торпедо в буквалния смисъл. Докато се движа из морето или съм на брега му, около мен ято торпеда-дронове под мое командване  ;) - трябва да съм в пълна бойна готовност  ;D.

Най-лесния начин за направата на носа е този, който аз предложих - с вътрешен дорник и събиране на върха с горещ въздух и оформяне с ръка по дорника, като се изрежат шест равни части и подравнят с формата на триъгълник, с изрязване, и този на МТМ от дърво. Ще пробвам и двата, да видя кой ще се окаже по-добър. С дървото все пак е по-тежко, та ще се наложи изпразване - стругаря който ще го прави.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #39 -: Октомври 29, 2019, 07:51:34 am »
EDM electronics
Пробвах с едно парче PVC тръба да я нагрявам във вода. След 90 градуса почна да става пластична.
Можеш да ползваш тапа за тръба като закрепиш с болтчета  метална тръба или метални ленти ръба на тапата да не се деформира. Нагряваш я във водата и с нещо сферично или с подходящата форма деформираш колкото ти трябва. Имай в предвид, че при изтиване PVCто се свива.
Формата можеш да си направиш от детска топка пълна с гипс, а после да я формираш до добра форма. Ако ползваш някоя мека топка или плондер ще получиш и яйцевидна форма.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #40 -: Октомври 29, 2019, 11:46:58 am »
EDM electronics
Пробвах с едно парче PVC тръба да я нагрявам във вода. След 90 градуса почна да става пластична.
Можеш да ползваш тапа за тръба като закрепиш с болтчета  метална тръба или метални ленти ръба на тапата да не се деформира. Нагряваш я във водата и с нещо сферично или с подходящата форма деформираш колкото ти трябва. Имай в предвид, че при изтиване PVCто се свива.
Формата можеш да си направиш от детска топка пълна с гипс, а после да я формираш до добра форма. Ако ползваш някоя мека топка или плондер ще получиш и яйцевидна форма.
Това е първата идея, която ми хрумна, но я изключих, защото:
За да стане най-малкото сферична формата при размер Ф110 тапата трябва да я издуя с
 55 мм! То балон да е, ще се изтъни, не вярвам това ПВЦ да се изтегли толкова, по-скоро ще се скъса, но няма да се разточи. Много е това 55 мм. То деформиране към сферична форма ще има, но колко ще е то, 2,3,4 см? Трябва най-малко да е 55 мм и дори повече, за да придобие леко параболична форма.
Без да пробвам, просто по нюх смятам, че няма да стане. По-малко от сферична форма няма да има хидродинамични качества, ще действа, като спирачка във водата. Трябва да има формата на куршум.

Вече дадох поръчение, да ми направят дъбова заготовка за струга. Ще е от лепени парчета, за да стане 12х12х30 см.
Благодаря все пак на отзовалите се с предложения!  :)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #41 -: Ноември 01, 2019, 11:21:13 am »
Според мен най-лесно може да стане в пластмасова купа с форма на полусфера и диаметър близък до този на тръбата се налива епоксидна смола, в нея забучваш тръбата и я фиксираш да не пада. Като се втвърди с пила/шкурка/метална четка на дрелка сваляш каквото не е нужно.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #42 -: Ноември 01, 2019, 01:50:15 pm »
Според мен най-лесно може да стане в пластмасова купа с форма на полусфера и диаметър близък до този на тръбата се налива епоксидна смола, в нея забучваш тръбата и я фиксираш да не пада. Като се втвърди с пила/шкурка/метална четка на дрелка сваляш каквото не е нужно.
Ако имаш предвид, да се налее смолата, докато се запълни до нивото на тръбата, следва да си отговорим на въпроса, колко тежи тая смола? - а трябва да се има предвид, че се гони минимално тегло на поплавъка - корпуса! Смолата тежи доста, през ум не ми е минавало да го правя, като балванка от смола.

Ако имаш предвид, да се залепят само по периферията на контакта им, а ненужното да се отстрани, то няма да е надеждно без отдолу да се подложи стъклена вата, защото смолата никога не може да се втвърди на 100% и отделно тя се размеква от слънцето, направо става на локум, ще се отвори фуга рано или късно и торпедото ми ще потъне, като Титаник. Това все пак е по-приемлив и възможен вариант, проблема е, както по-горе казах на Бат Ванко, че купа с формата на яйце, юнашки калпак или еврейско таке  :D, няма. Всички купи са с плоско дъно, като турски фес  ;D.

Виж черпак става. Как обаче да отида да купя черпак, ще ме помислят за педал?  :D - имам предразсъдъци.  :D

Вече правя нещата по моите методи - 2, и ще видя кое е най-добре. Като съм готов, това ще е към края на другата седмица, ще покажа.


Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #43 -: Ноември 01, 2019, 04:30:13 pm »
Вземи една бутилка ПВС - кюпак бира 2,5 л. и си отрежи колкото ти требе.
Трябва само да смениш тапата, а бирата ти покрива разходите. Ако не пиеш бира почерпи някой комшия да те спомина с добро. Това е шега но помисли в тая насока.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #44 -: Ноември 01, 2019, 05:59:04 pm »
Точно това си мислех днес. Правил съм нещо подобно за разделяне на вода и олио. ПВЦ тръба и бутилка от безалкохолно. Търсиш бутилка с подобен диаметър но по голям от тръбата. Режеш и после с топъл въздух бутилката се свива около тръбата.