Автор Тема: Изработване на детайли от полимерни материали  (Прочетена 80769 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #15 -: Октомври 27, 2019, 07:27:57 pm »
Вакуума е добра идея!

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #16 -: Октомври 27, 2019, 07:48:26 pm »
Бих го направил, по следния начин :
 С помоща на картон, хартия. Ще направя формата която ми трябва. След това вземам мрежа за шпакловка. 2 - 3 слоя мрежа и всеки слой се маже с четка с епоксидна смола. След това силикон за аквариуми се прави връзката с пвц тръбата.
 Става по здраво и от пвц-то.
ЕDM  сигурно за сонар, ще го ползваш

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #17 -: Октомври 27, 2019, 07:53:19 pm »
Бих го направил, по следния начин :
 С помоща на картон, хартия. Ще направя формата която ми трябва. След това вземам мрежа за шпакловка. 2 - 3 слоя мрежа и всеки слой се маже с четка с епоксидна смола. След това силикон за аквариуми се прави връзката с пвц тръбата.
 Става по здраво и от пвц-то.
ЕDM  сигурно за сонар, ще го ползваш
Папие маше демек.
И това е нелош начин за единични бройки дори със доста по сложна форма.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #18 -: Октомври 27, 2019, 08:00:32 pm »
EDM обиколи магазините за домашни потреби и потърси някаква купа, салатник или дори пластмасова топка.
Bat_Vanko, не съм виждал купа във формата на яйце. Пластмасова топка, ама трябва да е от ПВЦ, да мога да я залепя - трудна работа...Пък и после лепенето няма да е сигурно, особено ако не са еднородни материалите.

Моята идея е като на Радико, но малко по-добра:
Прави се дорник от дърво-бук с вътрешния диаметър в желаната форма на струг. Дорника се вкарава в тръбата и стърчи само закръглението. Края на тръбата се срязва примерно на 6 равни части по дължина, колкото е дължината на формата. После с пистолет за горещ въздух се огъват първите две противоположни по формата. Изстиват. Поокастрят се с мултитул във формата на триъгълник и се огъват другите две противоположни и те се окастрят странично по линията на вече огънатите. Накрая се огъват и режат последния чифт. Така ще се получи фуга, но тя ще се запълни с ПВЦ-лепило, а отвътре ще се подложи епоксидна смола със стъклен плат за здравина. Отгоре ще се обработи до идеалната форма, даже може да се ползва монтажното лепило със спрея.

Валцоване трудно ще стане, защото тръбата е широка 110 мм, а в края трябва да стане почти на нула, няма къде да се дене излишния материал, като в моя пример аз го изрязвам.

Търся по-оригинална идея?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #19 -: Октомври 27, 2019, 08:03:30 pm »
Направи на струг за дърво формичката - после намери малко по-дебело ПВЦ и с греене го дръпни със вакуум - това мисля че е най перфектния вариант. Мисля че не е проблем да се херметизира шева на шапката към тръбата.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #20 -: Октомври 27, 2019, 08:06:31 pm »
Направи на струг за дърво формичката - после намери малко по-дебело ПВЦ и с греене го дръпни със вакуум - това мисля че е най перфектния вариант.

В домашни условия откъде да го взема тоя вакуум? А като го вакуумирам евентуално, нали ще се изтъни стената, тя и без това е около 1 мм, ще стане на вестник.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #21 -: Октомври 27, 2019, 08:09:36 pm »
Има дебели ПВЦта - 5мм трябва ти само едно парче 120мм режеш го нагрваш и изправяш - много лесно става - и така получаваш заготовката за вакуумиране  ;)
Вакуум от прилична прахосмукачка е достатъчен ако нагрееш качествено.
(внимавай че ПВЦто се отпуска от веднъж като го нагряваш)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #22 -: Октомври 27, 2019, 08:18:24 pm »
Има дебели ПВЦта - 5мм трябва ти само едно парче 120мм режеш го нагрваш и изправяш - много лесно става - и така получаваш заготовката за вакуумиране  ;)
Вакуум от прилична прахосмукачка е достатъчен ако нагрееш качествено.
(внимавай че ПВЦто се отпуска от веднъж като го нагряваш)
Доколкото разбирам тая форма трябва да е като калъп - женски отвор  :D и на дъното пробивам една дупка и там слагам прахосмукачката. После поставям листа ПВЦ отгоре, нагрявам и той трябва да се всмукне по формата ли? Бая сложно ми се вижда, то цял производствен процес, а на мен ми трябва само един брой.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #23 -: Октомври 27, 2019, 08:23:01 pm »
Бих го направил, по следния начин :
 С помоща на картон, хартия. Ще направя формата която ми трябва. След това вземам мрежа за шпакловка. 2 - 3 слоя мрежа и всеки слой се маже с четка с епоксидна смола. След това силикон за аквариуми се прави връзката с пвц тръбата.
 Става по здраво и от пвц-то.
ЕDM  сигурно за сонар, ще го ползваш

Искаш да кажеш да си го направя от стъкломат? То хубаво, ама после трябва бая обработка, китване, стъргане и т.н. Няма да стане естетически издържано, след време ще падне кита от температурните разлики, а аз много държа на това, трябва да изглежда все едно излиза от военен завод, не да мяза на кенефна тръба, каквато всъщност е.  ;D

Не, няма как да го ползвам за сонар, сонар си имам, той е сложен уред, не мога да си го направя и няма и смисъл. Ще правя буквално торпедо, да е устойчиво на големи вълни, да пробива вълните.  ;)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #24 -: Октомври 27, 2019, 08:24:17 pm »
Да нещо такова трябва да направиш.
Не е трудно 1вия път ш момажеш нещата но на 2рия 3тия опит ш се справиш с отличен резултат. (ПВЦто имам предвид)
Иначе папиемаше също е вариант но ш се омацаш до ушите  с епоксидка :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #25 -: Октомври 27, 2019, 08:34:20 pm »
Иначе папиемаше също е вариант но ш се омацаш до ушите  с епоксидка :)
Правил съм едно време корпуси с полиестерна смола - благодаря, още имам между ноктите и в г..ъ.  :D
Да не говорим, че тоя калпак от стъкломат ще ми отнеме 2 дни работа, от живота - много скъпа технология.
Търся най-лесния, бърз и най-качествения вариант.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #26 -: Октомври 27, 2019, 08:37:14 pm »
ПВЦто е твоя човек  ;)
И аз имам кофти спомени от епоксидки  ;D

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #27 -: Октомври 27, 2019, 08:49:37 pm »
EDM аз съм изработвал много точни ротационни детайли на универсален струг. Трябват само плосък лист с необходимият профил който после се копира с индикаторен часовник. И балванка от съответният материал и размери. Правил съм си и матрица (мъжка и женска) за щамповане на листов материал с формата на сфера. Това е доста по сложен но и по точен начин за изработка от преправянето на готови форми.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #28 -: Октомври 27, 2019, 08:49:46 pm »
EDM electronics, има тапи за ПВЦ тръби мисля че има и такива с по дебела стена отпред. Та ако вземеш такава тапа и я нагрееш и оформиш може и с дървен шаблон, може и да стане.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #29 -: Октомври 27, 2019, 08:50:08 pm »
Доколкото разбирам тая форма трябва да е като калъп - женски отвор  :D и на дъното пробивам една дупка и там слагам прахосмукачката. После поставям листа ПВЦ отгоре, нагрявам и той трябва да се всмукне по формата ли? Бая сложно ми се вижда, то цял производствен процес, а на мен ми трябва само един брой.
Не е необходимо точен калъп просто едно кутиика от дъски с точна кръгла дупка отгоре. Отдолу два отвора колкото да влезе тръбата на прахосмукачката. През другия нахлува въздух и няма вакуум като го запушваш постепенно с нещо ще можеш да регулираш вакуума който прави прахосмукачката и така да издърпа толкова колкото е необходимо. Едно зеге и винтоверт ти стигат като инструменти а да и топлодувка и прахосмукачка.