Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Космология

<< < (99/103) > >>

mind:

--- Цитат на: hyparh в Септември 25, 2020, 06:20:10 pm ---Нормално е нещо, което не е на фокус и светлината му минава през флуид (в случая атмосферата) да изглежда по този начин.

--- Край на цитат ---

Е да де, но нали и вие наблюдавате през същия този флуид? Доколкото знам, имате и вградена дигитална стабилизация на изображението. А нищо чудно и дигитален "false color".

Не искам да споря, защото не съм достатъчно подготвен. Клипа го пуснах да извлека мнения.
За Хъбъл не съм сигурен, че съществува. Просто сравнете двете изображения:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Fish-eye_View_of_the_Hubble_Space_Telescope_and_Earth_%2828051099871%29.jpg
https://cms.qz.com/wp-content/uploads/2015/04/hubble-featured.jpg?quality=75&strip=all&w=1600&h=899

hyparh:
Качеството на изображението зависи от стабилността на атмосферата, а това е фактор, който варира в широки граници. Нарича се "astronomical seeing": https://en.m.wikipedia.org/wiki/Astronomical_seeing

Определя се най-вече от височините потоци на 300hPa (около 9км). Когато присъстват силни ветрове на тези височини, сиингът е лош, изображението е мъгливо и прилича по-скоро на огъващо се желе. И обратното - при липса на височинни ветрове може да се хванат моменти на много спокоен сиинг и тогава да се заснеме изображение с хубава резолюция. Трябва да се внимава също за локално смесване на топъл със студен въздух (нагрят цимент, външно тяло на климатик...) , което предизвиква същият ефект. Най-добре е няколко часа преди наблюдения и снимки главното огледало на телескопа да се темперира с вентилатор.

Вече има достъпни камери с бърз фреймрейт (100-200 кадъра в секунда) без компресия, които са идеални за планетарни снимки, понеже може да се уловят множество добри кадри (измежду лошите) за кратък времеви интервал и така да се минимизира атмосферното влияние.
Най-добре е да се снима с черно-бяла матрица (по-висока чувствителност), като светлината преминава през RGB филтри за придобиване на реален цвят. Може да се ползват и други филтри като IR, UV, теснолентови, за открояване на детайл по планетарната повърхност, който иначе е невидим.

Тези снимки от Хъбъл са правени с различна оптика. Първата е ултра-широкоъгълна (виж fisheye lens в гугъл) за обхващане на извънредно широко поле, докато втората е с нормално поле на обхват - както виждат очите ни.

Качвам един Сатурн от 4-ти септември, този път през по-малкия телескоп Celestron C8. Атмосферата беше сравнително добра.

hyparh:
Най-доброто ми попадение за Марс до момента:
http://astro-hyparh.blogspot.com/2020/10/10102020.html?m=1

hyparh:
Въртенето на Марс в отрязък от около 50 минути, представено от forward-backward анимация. За случая събрах 12 кадъра, които заснех на 19-ти октомври.

Чакам обяснение от някой плоскоземец защо наблюдаваме нещо такова? :D

Радико:
Хипарх, те не са плоскомарсци те са плоскоземци. Започнах да мисля отскоро, че тия хора не са достойни да се спори с тях. Мисля да премина на подигравки вече.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия