Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Космология
hyparh:
Тъкмо се чудих в коя тема (и дали въобще) да пусна снощната планетарна фотосесия, и Атос ме подсеща с тази тема :)
Юпитер от снощи с преминаване на ГЧП и спътникът Ганимед.
Атмосферните условия бяха променливи, като през IR и червения канал детайлите бяха сносни (поради по-голямата проникваща способност на тези дължини на вълните), но зеления и синия бяха доста зле. При "сглобяването" на RGB изображенията оставих на R да доминира значително пред G и B, за да може да изпъкне детайла. Поради това ГЧП и Ганимед излязоха "крещящо" оранжеви - повече отколкото са в действителност.
Снимах в интервала 23:30-00:00ч., като за това време планетата прави осезаема ротация около оста си (Юпитер се върти много бързо, особено като се вземе предвид размера му). Ганимед се приближаваше все повече до планетата, като накрая се скри зад нея.
Юпитер постепенно се отдалечава от нас и вече ще става все по-труден за снимане до следващия сезон.
Качвам две RGB изображения с времеви интервал от 10-15мин между тях, както и едно IR.
hyparh:
Мятам още някоя снимка на планетите, които снимах преди няколко дни - Юпитер, Марс и Сатурн.
Южният екваториален пояс (ЮЕП) на Юпитер е доста динамичен с бързо възникнала буреносна система (бялото зигзагообразно образуваните) в последните дни.
Марс ще бъде особено привлекателна мишена през следващите два месеца, понеже ще се приближи до нас максимално. Последното такова сближаване е било преди около 15 години. Добре се вижда полярната шапка, както и други детайли по планетата.
Сатурн не е със съвсем натурален цвят. Тук си поиграх с CMYK цветово комбиниране, включващо канали IR+RGB, за изкарване на максимален детайл, който се съдържаше в IR.
Аtos:
Снимката на Марс обработвал ли си?
Щото толкова синее, че чак плаче :D И няма нищо общо с което и да е изображение на Марс досега (от официалните поне).
ndm:
За снимчиците ли, нали марс трябваше да червенее, а то минал от сдс-то. А мар(к)с трябва да си е червен, по принцип, принципа на суперпозицията. Но пак по принцип няма значение, к'во кино, к'во вино, разликата е само в прегледа.
hyparh:
--- Цитат на: atos в Юни 10, 2018, 01:41:21 am ---Снимката на Марс обработвал ли си?
Щото толкова синее, че чак плаче :D И няма нищо общо с което и да е изображение на Марс досега (от официалните поне).
--- Край на цитат ---
Марс е така, както си излезе при събирането на RGB каналите. Каква картинка ще се получи зависи от доста неща, като основните са вид и апертура (диаметър на главното огледало или леща) на телескопа, неговото качество, видът на използваната камера (BW с филтри или цветна), както и текущото състояние на атмосферата, което може да варира в широки граници.
Оборудването ми за наблюдения и снимки е телескоп Celestron C8 XLT (тип Шмид-Касегрен) с автоматизирана монтировка NEQ6 Pro SynScan, планетарна монохромна камера Basler Ace ACA640-100gm способна на до 120fps, както и цветни филтри + IR на Astronomik. Телескопът е с диаметър на параболичното огледало 8" или 20см, което е прилично като размер за планетарни снимки, но има множество любители, които ползват 11, 12, че и 14" и съответно резултатите им са много по-добри.
Ето например снимки на Марс на един от най-добрите планетарни астрономи-любители, който наблюдава и снима (със C14, който е с 35см огледало) за удоволствие като мен: http://www.damianpeach.com/marsindex.htm
Марс е планета с активен климат - облачни системи, ветрове, прашни бури, вихрушки и т.н., въпреки официално рекламираната "много разредена" атмосфера :)
Качвам снимки на част от моята техника.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия