Автор Тема: Космология  (Прочетена 212080 пъти)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #180 -: Юни 18, 2018, 10:15:10 pm »
atos Браво! Ти ме разбра. Щях да обясня повече, но много трудно пиша.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #181 -: Юни 18, 2018, 10:21:54 pm »
То е само...защото не ми достига интелекта, според някои... :D
От това автоматично следва, че ако въртят диска хоризонтално, той няма да се счупи за същото време при същите обороти!
Дали са се сетили да пробват?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #182 -: Юни 18, 2018, 10:25:43 pm »
Много добре ти е интелекта. Повече не му трябва ;)имаш 3 плюса от мен. И хоризонтално диска няма да се счупи, но при тези обороти.
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 10:35:44 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #183 -: Юни 18, 2018, 10:31:19 pm »
   Ето ви още една картинка за да си засилите интелекта. Луната съм я представил като две свързани тела с различни маси, но и с различни скорости. Така че, въртенето около собствената ос пак ще го има, защото скоростите са различни. Медитирайте.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #184 -: Юни 18, 2018, 10:51:49 pm »
Бъркаш твърда връзка с гравитация! Пробвай мислена аналогия с магнити, дано помогне?

1.Ъгловата скорост не е различна!
2.Забравяш, че преди да попадне в земна орбита, Луната се е движила праволинейно, не кръгово. Ти приемаш обикалянето за първично движение и затова допускаш грешка.
3.Праволинейното движение се превръща в кръгово именно поради забавянето на по-близката част, за което е отговорна гравитацията!
4. Ако тялото, което е "заловено" в орбита се е въртяло около себе си преди да попадне в тази орбита, след излизането си от нея то ще продължи да се върти.
5.Ако тялото, което е "заловено" в орбита не се е въртяло около себе си преди да попадне в тази орбита, след излизането си от нея то няма да се върти.
Кое му е толкова сложното за разбиране?

Сега, по въпроса за прословутия клип!
На забавен кадър се вижда как парчетата се откъсват постепенно от периферията към центъра и обратно! При това положение няма как да не се завъртят - практически едната им страна е вече откъсната, а другата - още закрепена, макар и за части от секундата!
Прегледайте клипа на бавен кадър от 6:03. Ще видите как това парче (и още няколко) не се въртят, а отлитат праволинейно, понеже са се откъснали едновременно от всичките си краища! Аз го гледах на 25% скорост.


« Последна редакция: Юни 18, 2018, 11:16:43 pm от atos »

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 288
Re: Космология
« Отговор #185 -: Юни 18, 2018, 11:09:32 pm »
   От къде знаем, че Луната не се е въртяла преди да бъде захваната от гравитацията на Земята. От къде знаем, че по принцип Луната е прихванат блуждаещ обект... по последни теории се е създала след сблъсък на Земята с подобна на нея планета и от изхвърления от сблъсака материал се е оформила Луната. Мисля, че темата е в патова ситуация... макар че в познатата Вселена няма тяло, което да не се върти около някоя от осите си. Съмнявам се Луната да прави изключение.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #186 -: Юни 18, 2018, 11:15:27 pm »
Да, не знаем, точно затова си прав за патовата ситуация!
Но...за другото - не е така...Луната Е изключение, точно поради това е странна! Няма планетарно тяло с почти идеална сферична форма, което да има изместен център на тежестта!

Извод - Луната не се е образувала чрез застиване на течна маса! Ако не се е образувала пък чрез застиване - няма да има сферична форма!
Следва елементарната логика, че е изкуствен обект!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #187 -: Юни 18, 2018, 11:19:52 pm »
   Ъгловата скорост е еднаква за всички точки от всяко твърдо тяло, което се върти. Ако системата Земя-Луна я разглеждаме като твърдо тяло подобно на грамофонната плоча, можем да нарисуваме линейните скорости точно както съм направил аз. Имаме 2 различни линейни скорости, които са моментни скорости. Ако гравитацията изведнъж изчезне просто ще имаме 2 свързани тела като едното ще се движи по-бързо от другото и това ще доведе до завъртането им едно около друго. Ще имаме праволинейно движение комбинирано с въртеливо движение. Това е положението. Всички вече го разбраха.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #188 -: Юни 18, 2018, 11:27:50 pm »
Ако гравитацията изведнъж изчезне просто ще имаме 2 свързани тела като едното ще се движи по-бързо от другото и това ще доведе до завъртането им едно около друго.
Напротив! Няма да се движи по-бързо от другото! Няма да го има вече факторът ГРАВИТАЦИЯ, който да осигурява тази разлика в скоростите!
Как да ти го обясня по друг начин...хм, ок...
Излизането по тангента е излизане на права линия!
Ако вземем безкрайно малък участък от окръжността и безкрайно малък отрязък от време, точно този, в който изчезва гравитацията, ще видиш, че няма разлика в линейните скорости при момента на откъсване, защото вече няма кръгово движение, няма кой да предизвика тази разлика.
Все едно да кажеш, че едната тангента е по-къса от другата...
Това завъртане е валидно само при тела, свързани едно с друго чрез материя. Тогава, в момента на откъсването винаги по-бързата част изпреварва другата, макар и за хилядни от секундата и по този начин става камшичния ефект - завъртане.
Грешка е да смяташ праволинейна скорост, а да я изразяваш чрез кръг (особено след като кръга престане да съществува)!
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 11:49:55 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #189 -: Юни 18, 2018, 11:47:54 pm »
   Атос, гравитацията е перпендикулярна на линейните скорости в момента на изключването й. Няма как сила, перпендикулярна на скоростта да промени тази скорост по големина. Може да я променя само по посока. Така че скоростите при изключването на гравитацията ще си останат същите, т. е. едната ще е по-голяма от другата и въртене ще има. То се вижда на видеото, пусни го на минута 3:50 на 25% и ще видиш как плочата дори и счупена пак си е кръгла и постепенно се разлита като парчетата се движат според моите вектори. Ако е така както ти казваш би трябвало да се въртят на другата страна. Това е, който разбрал, разбрал. Спирам с обясненията.
п. п. Моментните скорости се запазват същите и след момента на изключване на гравитацията. За да се промени нечия скорост трябва да има въздействие на някаква сила. Като изключим гравитацията, изключваме силите и Луната остава сама на себе си. Даже при нейното въртене около собствената си ос, отделните нейни маси си обменят импулс понеже абсолютните им скорости периодично варират от минимална до максимална стойност както се вижда от първия ми чертеж.

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 288
Re: Космология
« Отговор #190 -: Юни 18, 2018, 11:48:32 pm »
Сега, по въпроса за прословутия клип!
На забавен кадър се вижда как парчетата се откъсват постепенно от периферията към центъра и обратно! При това положение няма как да не се завъртят - практически едната им страна е вече откъсната, а другата - още закрепена, макар и за части от секундата!
Прегледайте клипа на бавен кадър от 6:03. Ще видите как това парче (и още няколко) не се въртят, а отлитат праволинейно, понеже са се откъснали едновременно от всичките си краища! Аз го гледах на 25% скорост.


Прегледах го много внимателно няколко пъти и видях това:



Мисля, че все пак ТО (парчето) се върти.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #191 -: Юни 18, 2018, 11:52:45 pm »
Проследи го след като се е откъснало, в момента на полет, първата снимка е от преди това! И пак няма гаранция, че се е откъснало едновременно от всички страни, но разликата му с другите парчета е осезаема, нали?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #192 -: Юни 19, 2018, 12:00:51 am »
Може да я променя само по посока.
Именно - от кръгова - в права линия.
  За да се промени нечия скорост трябва да има въздействие на някаква сила. Като изключим гравитацията, изключваме силите и Луната остава сама на себе си.
Е, изключване на силите не е ли въздействие на някаква сила? "Луната остава сама на себе си" означава, че ще се движи праволинейно и без въртене!
Даже при нейното въртене около собствената си ос, отделните нейни маси си обменят импулс понеже абсолютните им скорости периодично варират от минимална до максимална стойност
Това вече е глупост! Въртене около собствена ос Луната няма!


Това завъртане е валидно само при тела, свързани едно с друго чрез материя. Тогава, в момента на откъсването винаги по-бързата част изпреварва другата, макар и за хилядни от секундата и по този начин става камшичния ефект - завъртане.

Завъртането ще е в същата посока, (не в обратна) защото докато не се е откъснала изцяло, все още важи твоята постановка за различните скорости, все още не е престанало кръговото движение.
« Последна редакция: Юни 19, 2018, 12:20:43 am от atos »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Космология
« Отговор #193 -: Юни 19, 2018, 12:15:13 am »
Иван Димов, ако разбирам правилно Атос, той говори за следната последователност на събития.
1. Земя и Луна се движат заедно (свързани чрез гравитация) и Земята с въртенето си движи и Луната (като часовникова стрелка с Луната на върха и)
2. Земята се маха от схемата. Няма движение. (Часовника който движи стрелката е спрял. Даже го няма.)
Атос говори за силите в точка 2.
Няма часовник, няма стрелка, няма движение.
От тук нятатък следват интерпретации на някакви остатъчни инертни движения, но те не са свързани с Земята вече.

Атос така ли е, или внасям допълнително объркване в дискусията?

Откъде е информацията ти ако не е тайна, за цялата тази сага с движението на луната?
И поздравления за логическата издържаност и търпението да я обясниш.
Отначало и на мен ми подейства щокиращо твърдението че не се върти (сама), защото приемах априори наизустено правило от някогашното образование, но сега не виждам грешки в твоята теза.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #194 -: Юни 19, 2018, 12:28:00 am »
Мисля, че си ме разбрал правилно.
Споровете са дали този "връх" на стрелката ще се завърти около себе си, ако се изстреля по тангентата от инерцията си...
Информацията е от анализ предимно...
Ако върхът на стрелката е остър и има забодена...ябълка на него, при рязко изстрелване чрез спиране, ябълката ще се завърти около себе си, политайки във въздуха, но ако не е имала механична връзка със стрелката, а гравитационна - няма да се върти.