Автор Тема: Центробежни и силови установки  (Прочетена 94759 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #60 -: Февруари 20, 2018, 11:15:06 pm »


Струва ми се, че наляво усетих опити за повдигане на флекса леко нагоре, докато надясно се усеща снишаване. Не съм 100% сигурен за тези последните ефекти, вероятно трябва много рязко завъртане на тялото и малко по-отпуснати мускули, понеже го държах доста здраво.

Това, което си усетил е жироскопичния момент, той е насочен или нагоре или надолу в зависимост в коя посока се въртиш. Този момент е и причината понякога да се обръщат коли и влакове на завои, като вътрешното колело спрямо центъра на завоя, се повдига.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #61 -: Февруари 21, 2018, 08:06:33 am »
При държане на уреда с протегнати напред ръце (диск перпендикулярен на земята) и завъртане на тялото наляво/надясно, се забелязва наклоняване оста на въртене на диска така, сякаш се опитва да се хоризонтализира. При завъртане тялото наляво, оста на ротация се извърта и дискът заема положение на ето тази наклонена черта / . При завъртане тялото надясно, се получава противоположното и дискът заема положение на следната наклонена черта \
Абсолютно същото показах на клипа на предната страница. Може би Радико искаше да се снимам как аз лично държа флекс и се въртя - вероятно понеже съм от "неверниците" при мен щеше да се случи нещо друго, знам ли ... :)
Естествено се усеща и съпротива на промяната на посоката на въртене на целия флекс - отново добре известния жироскопичен ефект, но той се усеща по-слабо. А може би понеже ни е по-добре известен, подсъзнателно го контрираме с мускулите си... нямам идея, предполагам че трябва да закача един работещ флекс на везна и да измеря силите и моментите които се получават по различните оси. Само че имам други значително по-смислени дейности за извършване от това да преоткривам вече описани физични закони.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #62 -: Февруари 21, 2018, 06:11:19 pm »
Да бе абсолютно същото е само дето си забравил за една мъничка разлика:
Цитат
Струва ми се, че наляво усетих опити за повдигане на флекса леко нагоре, докато надясно се усеща снишаване.
Мъничка мъничка ама те малките неща правят големите работи.
hyparh Ефекта който описваш е идентичен с този който и аз съм наблюдавал многократно.
Наистина при по рязко завъртане се чувства по силно ефекта, освен това съм забелязал и друго: Както ако държиш полуотворена врата и става течение и ти е необходима една сила за да я задържиш а тръгне ли да се движи от вятъра силата нараства многократно така и с флекса. Докато го държиш и не мърда силата е слаба мръдне ли малко обаче в посока нагоре или надолу усилието необходимо за задържането му започва да нараства пропорционално на разстоянието с което се е изместил.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #63 -: Февруари 21, 2018, 07:06:03 pm »
Етерен Магнус ефект, предизвикван от взаимодействието на увлечен етер от въртящото се тяло и околния естествен етерен поток. Във височина скоростта му /на естествения поток/ се увеличава, защото има по-бавен граничен слой подобно на флуидно обтечено тяло.
Разсъждавайте с хидро-аналогии като Тесла и всичко ще ви е по-ясно.
Няма нищо по-добро от прекия, собствен експеримент - и нищо по-лошо от празните приказки с псевдонаучен тон. Това последното е за т.нар. "скептици" дето ги мързи да четат и опитват нови неща, не за всички  :)
Поздрави!

ПП
Първите Тестатики с един диск са се ориентирали като платно перпендикулярно на въртящия се със Земята етерен поток, така че течението му от изток на запад да влезе под прав ъгъл в диска.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #64 -: Февруари 21, 2018, 07:43:46 pm »
Да бе абсолютно същото е само дето си забравил за една мъничка разлика:

Цитат
Струва ми се, че наляво усетих опити за повдигане на флекса леко нагоре, докато надясно се усеща снишаване. Не съм 100% сигурен за тези последните ефекти, вероятно трябва много рязко завъртане на тялото и малко по-отпуснати мускули, понеже го държах доста здраво.

Мъничка мъничка ама те малките неща правят големите работи.

А ти забравяш, че във флекса диска не е единственото нещо което се върти. Имаш и един ротор който е разположен на 90 градуса спрямо диска. На него също му изместваш плоскостта на въртене, и той реагира по същата формула, само че в друга посока - в случая се опитва да наведе флекса надолу или да го повдигне. Просто неговия диаметър е по-малък и съответно реакцията се усеща по-слабо.
Та така ... както каза - изпуснатите малки неща правят големите грешки в изводите :)

П.С. Залепвайте и по един компас на корпуса на флекса и избягвайте да режете в посока изток/запад. Вероятно и това в кое зодиакално съзвездие е Марс или Луната по време на рязането също има значение ... :)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #65 -: Февруари 21, 2018, 09:14:06 pm »


П.С. Залепвайте и по един компас на корпуса на флекса и избягвайте да режете в посока изток/запад. Вероятно и това в кое зодиакално съзвездие е Марс или Луната по време на рязането също има значение ... :)

Хулио, да ме извиняваш, но се сетих за вица за крокодила, дето му казали да плува :P Ей кога веднъж ще признаеш че си затапен? :)))

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #66 -: Февруари 21, 2018, 09:43:40 pm »
Цитат
А ти забравяш, че във флекса диска не е единственото нещо което се върти
Знаеш ли, въобще не съм го забравил, просто не съм го коментирал, поне не тук във форума.
Но какво значение има колко точно са въртящите се части за изхода на експеримента. Не знам да има задние със ограничение на вложените въртящи се части НАЙ ВАЖНОТО В СЛИЧАЯ Е, ЧЕ ТОКУ ЩО ОПРОВЕРГАХМЕ ЗАКОНА НА АРХИМДЕД ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ПРИ ТОВА
Искам да кажа, че имаме уред който може да повдигне товар без да използва опорна точка.
Точно както M-drive, но със пъти по висока тяга спрямо вложената енергия.
А ти търси флекс поне да се снимаш с него, след време ще можеш да разправяш за това, че и пари ще изкарваш от мемоари за този форум.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #67 -: Февруари 21, 2018, 09:58:35 pm »
Като чета това, което се изписа по тази тема не мога да не си спомня историята, която ни разказваше доцент Рогов в началото на лекциите си по " Жироскопични системи и устройства". Историята е следната: Фуко, един от първите занимаваши се с жироскопи, монтира един жироскоп в кутия и след като го развърта, завързва кутията на гърба на слугата си.... Повтарям дословно думите на доцента казани с мрачно изражение на лицето.... " В следствие на което, слугата се побърква, мислейки че дяволът го е оседлал"  И така!- продължи доцентът - -постарайте се да разберете как работи жироскопа... за да не свършите като слугата на Фуко. И започна да пише триетажните формули на дъската. Трябва да ви кажа, че беше един от не много приятните изпити. Шегувахме се с колегите от съседната група- жироскописти " Абе вие един жироскоп го учите 5 години и накрая пак не знаете как работи". И така си беше! И така, ако не искате да свършите като слугата на Фуко, отворете един учебник по теоретична механика поне. Ако искате повече, ще трябва да се разходите до Русия - Тулския университет, катедра САУ.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #68 -: Февруари 21, 2018, 10:06:31 pm »
   Жироскопа (флекса) не губи теглото си, просто от страната на дръжката се чувства по-лек, защото на другия край на дръжката "натежава" все едно е лост. Има го снимано с кантар и електронна везна, че даже и обяснено. Хората с големите флексове ако желаят да го пробват и да кажат колко са олекнали или натежали.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #69 -: Февруари 21, 2018, 11:54:41 pm »
Цитат
Жироскопа (флекса) не губи теглото си, просто от страната на дръжката се чувства по-лек, защото на другия край на дръжката "натежава" все едно е лост.
Мммдааа това като се врътнеш наляво сега обаче остава да обясниш и какво става като се врътнеш надясно.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #70 -: Февруари 22, 2018, 12:16:58 am »
А ти търси флекс поне да се снимаш с него, след време ще можеш да разправяш за това, че и пари ще изкарваш от мемоари за този форум.

 :D :D :D
...
Ами хайде да направим една "въртележка" като на Краси и да я изпробваме като хората. Аз си признавам, че сам едва ли ще успея. Ще ни трябват няколко цилиндрични съда (примерно 8 или 10...) както и два диска с различен диаметър, така че като се подреди всичко, да изглежда като пресечен конус. Дисковете можа да са алуминиеви с дебелина 3-4мм и да са надупчени по периферията така, че да могат да се пъхнат съдовете и да се закрепят някак си. Кофтито е, че дупките трябва да са пробити под точно определен ъгъл. Това ми хрумва на първо време, ако се сещате за друга подходяща конструкция, моля споделете.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #71 -: Февруари 22, 2018, 01:19:16 am »
   hyparh, аз този експеримент отдавна съм го планирал и вече съм направил нужните заготовки. Остава заваръчна работа и рязане на тръби, но ще ми трябва още малко ламарина и ще търся съдействие от някой познат. Опитът сигурно ще е успешен и явно някои заинтересовани страни се притесняват именно от това, защото пак започнаха медийна пропаганда. Няма да се учудя и ако са създали някакви проблеми и на автора на темата.
   Но ние ще си пеем нашата песен: https://www.youtube.com/watch?v=k7teT9CNwG4

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #72 -: Февруари 22, 2018, 02:35:53 am »
Доста хора дори и да видят с очите си, че работи (произвежда тяга), няма да му обърнат особено внимание - за тях това е "дефект", "досадна жироскопска сила" или пък нещо, което не може да влезе в употреба, понеже създавало малка тяга - все ще измислят нещо, за да го отхвърлят като двигател, който може да послужи за задвижване на превозно средство. Може би от една страна е и по-добре така ;)

Авторът казва, че КПД-то на едно такова устройство е 12, каквото и да означава това. Едва ли е 12%, по-скоро е искал да каже 1200%...
Иван Димов, пожелавам успех в разработката, ако искаш пусни някоя снимка да видим как вървят нещата :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #73 -: Февруари 22, 2018, 01:19:22 pm »
Такааа, какво стана? kkrasi1967 написа 6 поста и спря да пише.? ? ? ?
Постоветв в темата са 73 и никой от тях не му даде кураж да работи.
Изводи ? ? ? ? ? ?

Така нищо нема да се получи, или, ще се получи немане.... на СЕ.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #74 -: Февруари 22, 2018, 02:38:00 pm »
Ksurnev, според това, което е написал kkrasi1967, излиза че е доста напред в разработките си. Защо не дава повече подробности - само той си знае.