Автор Тема: Центробежни и силови установки  (Прочетена 96538 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #120 -: Май 20, 2020, 11:52:47 am »
   И Радико, и Технократ казаха по нещо вярно. Центробежната сила е инерционна сила. Тя се появява автоматично само, когато тялото прави завой. Тялото прави завой, когато му действа центростремителна сила, т. е. когато му действа сила, перпендикулярна на скоростта му. Обобщено казано, при наличие на центростремителна сила се появява центробежна сила, която е инертна сила. ..... В посочения от мен сайт имаме въртене на тела в кръг като те се движат ту ускорително, ту закъснително и горе скоростта им е по-голяма от тази долу. В резултат, центробежната сила горе е приблизително 3.84 пъти по-голяма от центробежната сила долу. И сега като умножим тази сила по намаленото време горе, ще получим импулса, от който трябва да извадим импулса, действащ долу. Намаленото време горе означава, че тежестта за по-кратко време ще премине разстоянието горе понеже там тя се движи по-бързо. Направих приблизителна сметка и излезе, че ако импулсът на центробежните сили долу е 2 единици, то импулсът насочен нагоре ще е 2.4 единици. Следователно, общият импулс за платформата ще е 2.4-2=0.4, което ще рече, че тягата ще лашка машината ту нагоре, ту надолу, но нагоре лашкането ще е по-силно. За да придобиете представа за силата на тягата ще кажа, че тя е от порядъка на 0.1 до 0.2 от центробежната сила на въртящата се тежест. С други думи, ако центробежната сила е 100 килограма, то платформата ще има тяга около 10 килограма. А 100 килограма центробежна сила е съвсем лесно да се направи. Не е трудно и 1000 килограма, които ще подкарат тяга 100 килограма, което си е доста.
   В заключение, за две месечни заплати се наемам да направя една подобна машина по мой проект. Това ще е само за демонстрация, че принципът работи. Малко ще тресе 2 напред, 1 назад, но може да се направи една лагерна количка и да се повозим. Има ли желаещи?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #121 -: Май 20, 2020, 03:17:44 pm »
Глупости си писал радико, не е така тотално грешиш.
Ако смяташ че съм писал глупости това трябва да означава, че ти знаеш за такова тяло и можеш да го посочиш. Ако нямаш под ръка доказателства за такова тяло значи не аз пиша глупостите.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #122 -: Май 20, 2020, 03:20:16 pm »
    В заключение, за две месечни заплати се наемам да направя една подобна машина по мой проект. Това ще е само за демонстрация, че принципът работи. Малко ще тресе 2 напред, 1 назад, но може да се направи една лагерна количка и да се повозим. Има ли желаещи?

Най добре регистрирай SMS телефон - примерно 17777 - "DMS DEMONSTRACIA" а ние ще пращаме SMS-и  ;) ;D

Неактивен doktora

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 23
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #123 -: Май 20, 2020, 03:23:01 pm »
Радвам се, че съживихме темата. Тамън си мислех, че ще повторя гласа в пустиня, но  ... радвам се. Колегата е по - млад и реши да направи опита като го обсъдихме преди това как аджеба да стане. С грамофонна плоча е пълен пунтаж защото като завъртяхме установката / като вметка без да искам съм ви заблудил, че гледах нещата на клипче, но като го измерихме с електроника оборотите са 800 - 900, а не 3000 както писах / приближава ли 1000 оборота и бутилките от фанта - 500 мл. - напълнени с 200 мл. оцветена вода започват една по една да се смачкват. Обърнахме и надолу ъгъла от 45 градуса ... все тая - пружината непомръдва. Сумарното налягане върху тапите може да е 5 - 6 кг., но като цяло при системата няма подемна сила - пружината не мърда нито надолу нито нагоре. Тъй като в опита има хляб, но той е на интуитивно ниво за сега ще усъвършенствуваме опита с моторче на 10 000 оборота, с възможност за регулиране и с по - малки маси защото мотора е от дрон / тоест малък /, а и по - големи маси означават риск от застрелване. Ще качим и клипа от нашия опит. Поздрави.

Неактивен doktora

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 23
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #124 -: Май 20, 2020, 03:54:07 pm »
Сваляте, гледате, анализирате ... Максимално упростен и евтин сме го направили, но не можем да качим оборотите поради някои недостатъци в материалната база. Новият опит ще го направим с по - малка маса флуид и ще мерим с прецизна везна грамовете,а не килограмите. Центробежната сила само изглежда фиктивна от сегашната гледна точка на съвременната физика, но тази гледна точка има нужда от корекция ... трябва да има начин за насочване на центробежната сила и това и визираме като ЕДНОСТРАННА ЦЕНТРОБЕЖНА СИЛА. Ще видим.
Линк за сваляне: https://dox.abv.bg/download?id=3e5395b3ff

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #125 -: Май 20, 2020, 04:00:46 pm »
Ако смяташ че съм писал глупости това трябва да означава, че ти знаеш за такова тяло и можеш да го посочиш. Ако нямаш под ръка доказателства за такова тяло значи не аз пиша глупостите.

Бре Радико наш, казах че в природата не съществуват чисто инерционни движения. Ама кой да чете ред по ред, а не през ред.

Неактивен doktora

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 23
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #126 -: Май 20, 2020, 05:14:11 pm »
Не казваме, че ще стане. Ние мислим, че има хляб въпреки схващанията на съвременната физика за центробежната сила и сме решили да проверим докрай - съответно високооборотен, нискомасов  и нискобюджетен опит / имаме го мотора от дрон ... от най мощните и качествените - 10 000 оборота с управление /  пък каквото стане ... по - вероятно да не дава отклонение по досега постигнатото, но нека го довършим докрай и пак ще пуснем клипче. Проверката е висша форма на доверие. Теорията си е теория.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #127 -: Май 20, 2020, 05:59:52 pm »
   Според мен добре сте започнали. За по-осезаем резултат би трябвало масата на течността да е по-голяма. Вместо тези шишета сложете нещо по-здраво, примерно някакви метални цилиндрични кутии (консерви или от някакво питие). Укрепете ги здраво и ъгълът може и да е по-близо до вертикалата, а не толкова полегнали. И при експеримента си направете някакъв щит, който да ви предпази при евентуално разрушаване на паянтовата установка.
   Най-лошото при нискобюджетните опити е това, че понякога не дават категоричен отговор има ли ефект или няма.
п. п. Не подценявайте мерките за безопасност. Аз преди време въртях така един магнит и като се счупи и се разлетя със страшна сила като ми отнесе част от нокътя на ръката. Добре че не ме уцели по краката - направо потрошаване щеше да има.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #128 -: Май 20, 2020, 06:09:42 pm »
Цитат
Радвам се, че съживихме темата. Тамън си мислех, че ще повторя гласа в пустиня, но  ... радвам се. 
Въобще не е за радване, трагично е.  Наистина е трагично, че точно тук в този форум след като са изписани толкова думи за да се обясни, че едно мещо е погрешно и невъзможно и после някой пак започва да обяснява как си мислел че може и да заработи.
Хсиде още веднъж публикувам долу една илюстративна схемичка със три варианта на разположението на бутилките.  Много важно е да се знае в случая един термин "Водно огледало" това водно огледало винаги е перпендикулярно. Строго перпендикулярно на силата или сбора от силите които избутват водата нанякъде на схемата ясно се вижда на къде е насочено огледалото когато върху водата въздейства гравитация + инерционен момент на въртенето, наричан още и центробежна сила.  Формата на съда в който се помещава водата въобще не е от значение за ориентацията на водното огледало. Това да вярваш че ще застане в друга позиция е равносилно на това да вярваш, че ако изкопаеш кладенец с определена форма водата в него ще застане под наклон. Или да очакваш да има наклонено море и  да караш водни ски по нанадолнището.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #129 -: Май 20, 2020, 06:37:56 pm »
   Радико, явно не си прочел какво сме писали с hyparh. Вътре в цилиндрите течността се завихря и действа като въртящ се жироскоп. Този експеримент прилича на този на Отис Кар - https://youtu.be/kSbfbW_9wiQ
   Завъртането на течността става автоматично подобно на действието на играчката Powerball Gyro Toy - https://youtu.be/qEtzzk4FEVM
   Така че, ефект има, но опитът трябва да се направи прецизно.
п. п. Ето тук съм събрал някакви интересни неща от мрежата - https://www.facebook.com/IvanDimovBG/?eid=ARCixTrm6ebBnsnPI0EBEmSYgdJdAJ2UtGMF2c7qOhMrAzrF3JeDuHgBiqKKoT_ybE9XKN0Q8VvK4zrm

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #130 -: Май 20, 2020, 07:14:49 pm »
А какво ще накара течността да се завихри вътре в цилиндрите. Но и да се завихри по някакъв начин това ще добави само още един вектор към другите два. Във каква равнина трябва да са вихрите за да се получи резултантния вектор да е в нужната посока тоест нагоре.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #131 -: Май 20, 2020, 07:19:34 pm »
   Вихрите са точно като жироскопи под ъгъл 45 градуса. Защо се завъртат съм обяснил в темата ми за жироскоп-спирачката. Там чертах разни вектори и обяснявах дълго, тук няма да се повтарям. Пък и теорията не е толкова важна при положение, че ефектът лесно се наблюдава.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #132 -: Май 20, 2020, 07:56:39 pm »
   Вихрите са точно като жироскопи под ъгъл 45 градуса. Защо се завъртат съм обяснил в темата ми за жироскоп-спирачката. Там чертах разни вектори и обяснявах дълго, тук няма да се повтарям. Пък и теорията не е толкова важна при положение, че ефектът лесно се наблюдава.
Току що прегледах темата. Никъде ме намерих това обяснение
 На няколко места намирам по различни начини обяснено ето това:
Цитат
Тук Ежд е допълнителната енергия, придобита от жироскопа при падането на тежестта, а Ер и Ек са потенциалната енергия на тежестта в началото и кинетичната и` енергия в края. Равенството е Ер+Еж=Ек+Еж+Ежд. Макарата е неподвижна в началото и края на експеримента. Като съкратим Еж се получава Ер=Ек+Ежд. Ако това равенство не се спазва, значи ЗЗЕ се нарушава. При всички случаи обаче спиращото действие на жироскопа за макарата е факт, което се вижда и от опитите на Ерик Лейтуейт. 
Това обаче не обяснява как със въртенето на центрофугата ще завихриш течността вътре в съдовете и. 

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #133 -: Май 21, 2020, 12:31:17 am »
Току що прегледах темата. Никъде ме намерих това обяснение
 На няколко места намирам по различни начини обяснено ето това: Това обаче не обяснява как със въртенето на центрофугата ще завихриш течността вътре в съдовете и.

Радико, пробвай следното, напълни едно шише с вода до половината, почвай да го въртиш около външна за него точка, и ще видиш как водата вътре в шишето се завихря.

Неактивен doktora

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 23
Re: Центробежни и силови установки
« Отговор #134 -: Май 21, 2020, 09:22:24 am »
Нещо встрани, но все пак по темата взето от реалния живот: Аз работя в Пловдив. По една или друга причина при мен дойде представител на сем. Балкански. Много словоохотлив и умен беше и имахме време да си поговорим и по странични теми освен по тази за която ме беше потърсил. Една от тези странични теми беше фрагмент от тяхната работа като циркови артисти когато за дълъг период са работили в САЩ. Задайте си закономерния въпрос който и аз си зададох: защо баламите учени - физици, астрофизици, инженери и асънамъ от НАСА са ги ПОКАНИЛИ И ПЛАТИЛИ да докарат един или два тира / може и повече / оборудване за да им демонстрират патентован и изпълняван от тях / сем. Балкански / цирков опит наричан страховито - ГОЛЯМОТО КОЛЕЛО НА СМЪРТА. Някой все пак вярва в асиметричната центробежна сила като вътрешноподемна за системата иначе не би потрошил десетки хиляди, а може и повече като заплащане да е дошло долари за да види " циркаджии ". Втори пример от реалния живот. Една от причините НАСА да изпревари СССР по отношение на прицелните кацания на Луната е следния исторически факт. При първоначалните безпилотни мисии те / НАСА / са забелязали, че техните космически кораби се отклоняват от зададените траектори без видима причина. Когато са анализирали причините са установили, че точно центробежни сили пораждани от жироскопните им системи пораждат такова отклонение и когато са ги нулирали по един или друг начин отклоненията в планираната орбита са били преустановени. Ако си бяха играли на шикълки и разсъждавали, че центробежната сила е фиктивна и до сега щяха да кацат на Марс, а не на Луната като отклонение за " по - близко ". Руснаците като по - тарикати низвергнаха ген. Меншиков като разпространител на лъженаука и лъжефизика / връзката е програмата Юбилейнъй - мисля, че беше 2008 г. /, а човека правилно им каза, че ракетните технологии за нищо не стават или поне не стават за ексанзия истинска на хората в космоса. Технократ обади ми се ако искаш, твоите разсъждения ми харесват - 0899 57 61 47.