Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Повторно използване на отработени газове?

<< < (6/6)

Smileface:
grebo, при високо налягане и температура водата се смесва с нефтопродукта! Особено помага скороста на потока в цилиндъра, който не спира по време на горенето.

Забравих да спомена, че ако няма ОН група в горивото, то не е гориво!

ppankov:

--- Цитат на: Smileface в Октомври 27, 2009, 10:10:40 pm ---grebo, при високо налягане и температура водата се смесва с нефтопродукта! Особено помага скороста на потока в цилиндъра, който не спира по време на горенето.

--- Край на цитат ---

Да, процеса е познат като "блендиране", също така е налична и термохимична реакция, при която, "забъркания шейк" :) е въглеводороден газ.
В едно видео, един французин запали едно генераторче, преди да отвори крановете на ГЕЕТ-а, във резервоара с вода на реактора сипа...вкиснато прясно мляко, натурален сок с изтекла годност и половин бира  ;D
Генераторчето си работеше просто чудесно, според французина е достатъчно да са налични:
- изгорели газове с наличие на CO2;
- вода;
- органични или петролни продукти.
Както каза един колега тука във форума "....това ще работи и с чукурови въглища..." :)

Поздрави

grebo:

--- Цитат на: Smileface в Октомври 27, 2009, 10:10:40 pm ---grebo, при високо налягане и температура водата се смесва с нефтопродукта! Особено помага скороста на потока в цилиндъра, който не спира по време на горенето.

--- Край на цитат ---
да, потока зависи от много неща - при спортните глави (2-валови 8ци или 16ки) примерно ъгъла на клапаните например е по-голям точно с оглед на това - скоростта на потока. Това е и идеята за овалните бутала във Ф1 едно време - хем голям ъгъл, хем голяма площ на клапана (и оттам - добро VE). (Ама ги забраниха, щото изработката им е скъпа и нямат приложение във серийното.) Дори и само клапаните да са наклонени, това изисква сложен дизайн на челото на буталото което не е удачно в евтинджос-колите, затуй само по-скъпичките спортни мотори го имат тоя "мод".
Високата температура спомага за изпарението, но не и високото налягане. Има и праг на конденз. А ние не искаме това. Замислял ли си се защо в съвременните автомобили капачката на разширителния съд поддържа 2 бара абсолютно налягане? Ами затова - водата да не завира при 100 градуса, а при по-висока температура (110 примерно).
Водата се смесва с нефтопродукта ама само нейната газова фаза, с газовата газа на нефтопродукта. Т-е при турболентно движещи се газове голямо значение плътността няма - тогава имаме хомогенен разтвор. Въпреки това това не пречи газовата фаза вода да контактува с масления филм по стените на цилиндрите или да слезе в картера заедно с част от изгорелите газове.Оттам -  да кондензира някъде и да направи "мизерията".
Това не става обаче.
Напротив геет дава признаци на работа с лек въглеводород - всички знаем че на бензинова кола маслото се сменя на 8 000 - 10 000 км. Защо? Ами освен че се цапа (стружки от износени детайли), прибавките в маслото спомагат прашинките мръсотия да се съберат на по-големи "фъндъци" и да ги улови, тия фъндъци, масления филтър. Само че освен мръсно, в маслото попада и бензин, който се разтваря, разрежда маслото и изтънява масления филм - еми няма прибавка която да "бори" ефективно това. Когато филма е тънък той не си върши работата и маслото е за смяна. Колите на пропан-бутан и метан обаче спокойно могат да сменят масло на 15 000 - 18 000 км точно за това че метана и газта не се разтварят в маслото и не го разреждат - така се увеличава ресурса и на мотора - погледнато във времето, той кара по-дълго на по-хубаво масло. Кофтито е водната емисия в изгорелите газове, която допринася за гниенето на гърнетата и тръболяците по изп. с-ма обаче. (Другото кофти е гадната газова плочка, дето намалява фи-то на всмук. колектор и затапва всмук. с-ма, ам, туй си е лично мнение помеждудругото и не е по темата - отнася се до VE)

За едно и също нещо ли говорим? Щото честно да ти кажа аз вода под какъвто и да е вид в цилиндрите не бих вкарал. Прекалено много си уважавам портфейла ;D
И смятам че и геет-а не я вкарва, а синтезира ново гориво, което не е ни вода, ни бензин, а е лек въглеводород - всички признаци и продукти са налице за да потвърдят принципа на действие - ендотермичния синтез на гориво. Продуктите са вода, въглеводород и енергия - крайната цел и резултат - гориво. Температурата на изпуснатите газове е понижена, което признак че доста от топлинната енергия там е оползотворена.

Наскоро между другото мернах някъде и динамометрична графика на геет-мотор преди и след мода - и потвърждава това, което си мислех за "пауъра" от кислородната фаза. Кривата на въртящия момент (след мода) стоеше по-високо с 5-10% от същата, преди мода.... Засега обаче решението на проекта си остава комплексно заради паралипсис и ограниченото свободно време... обещавам като направя нещо вие да разберете първи.

Успех!  ;)

Pyramid:
Тук възниква и моят въпрос:
-Добре, /някак/ преработваме изгорелите газове.
Обаче, първо, дали има как да се използват всичките ? Не?
- А как , тогава, ще поддържаме концентрацията на гориво /с неясен хим състав?/ в "мръсните" цилиндри и кислород /откъде, как се довкарва?/ такива, че запалването да не предсталява проблем? не е ли по-обещаващо постигането /някак/ на по-близо до адиабатното разширение и по-равномерно налягане в раб.ход, отколкото тези усложнавяния? Защото, ако двигателят струва 50% по-скъпо и се чупи 10% по-често, инвестицията ви може и да не се изплати?
- Просто питам. Предполагаемо решение "се пече" в главата ми, чак светя отдалече  ;)

kaneto:

--- Цитат на: vlindos в Февруари 02, 2009, 11:52:05 am ---То идеята тук не че двигателя ще получава част от горивот си от изходните газове - а по скоро те ще служат за инертни газове в ДВГ. Тоест ще са нещо като нитро за колата. Тук обаче доста недостатъци (които биха могли в замяна не нещо да се преодолеят):
 - висока температура на ДВГ
 - твърде голяма компресия - много е вероятно на старите ни брички просто да им гръмнат двигателите
 - регулиране на отношението изгорели газове гориво и не за друго ами трябва да се запази отношението 14.7:1 (кислород/гориво)...

--- Край на цитат ---
Много сте прав, колега. Само ми разрешете да поправя някои технически неточности. Първо- нитрото в никой случай не е инертен газ. Диазотният оксид, известен като "нитро", или абсолютно неправилно просто като "азот" е силен окислител (разлага се и отделя много кислород при нагряване), който позволява изгарянето на допълнителното количество гориво което се добавя при включването му.
Второ- твърде голямата компресия няма откъде да дойде, освен ако не ползваш допълнително някъкъв вид компресор или турбо, или не смяташ да използваш целия обем изгорели газове- ползва се само част от газовете, отклонени през подходящ клапан към всмукателя, а останалите си продължават към ауспуха. Подобни системи има (само за рециркулация, без нишо общо с GEET) на почти всички западни коли поне от '92- '93та насам. При тях това се прави за намаляване на неизгорелите въглеводороди (еконорми), но намалява и разхода с малко. Мощността обаче пада.
Трето- 14,7:1 е стехиометричното съотношение въздух- бензин, но за намаляване на температурното натоварване и облекчаване на запалването на ГВС, сместа винаги е по-богата. Дори и най-икономичните серийни бензинови автомобили рядко достигат дори 13:1, освен на празен ход.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия