Автор Тема: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ  (Прочетена 92357 пъти)

mentgele

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #15 -: Юли 03, 2014, 11:02:12 pm »
Реално на мен не ми трябва генератор, а нещо което да накъсва DC на импулси.

 Реално излиза, че нищо не разбираш. Съжалявам, ако се обиждаш от този факт, но ще те разбера- едно време и аз се обиждах когато някой ми казваше да прочета нещо.
 Сега по втората част на цитата -" а нещо което да накъсва DC на импулси", нещото, което може да ти накъсва прав ток без електроника е един диск с пластини, който се върти. Свързваш ги през една, и това ти е общата четка, другата четка е по периферията. Когато този диск се завърти се получава - он-офф-он-офф, и т.н. Получава се безкрайно включване и изключване  на контакта между четките. Това представлява механичен електрически ключ. Подавайки през този ключ право напрежение , при въртенето на диска  то се накъсва. Реално имаш "имаго-нямаго", т.е.  нула и единица. На този принцип работят всички цифрови устройства- бинарен код или двоичен код, което е едно и също.
 При тази механична постановка е трудно постижимо достигането на високи честоти на превключване на механичният ключ. Както сам се сещаш, броя на он-офф-он-офф... в секунда , зависи от броя на пластините и оборотите с които се върти диска. Ако някои си е играл с такава постановка се съмнявам в домашни условия да е постигнал честота на накъсванията повече от 500 херца.

 И реално идваме до това, което на теб /не/ ти трябва - генератор.... на импулси. Защото по механичен начин трудно можеш да достигнеш честотите за които говориш.



Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #16 -: Юли 03, 2014, 11:46:57 pm »
Михаил Кузмов, прав си. С 555 таймер е най-лесно.

Значи какво излиза. Вземам един кит с 555 таймер. Захранвам го с 12VDC. Изхода ще управлява по-слаб транзистор, който пък ще накъсва друго 20V захранване и ще го подава на мосфетите. Това ли е схемата?

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #17 -: Юли 04, 2014, 12:10:25 am »
mentgele, всичко е точно така както го казваш с изключение на частта, че не съм го разбрал. Именно защото механично накъсване на високи честоти е трудно, търся електронно такова. Дали ще кажа квадратен импулс или накъсано DC е все тая. Не ми трябва генератор от гледната точка на това, че мосефетите искат кратки положителни 20V импулси. Един хубав функционален генератор може много повече, но за мен е важно тоя ключ да щрака бързо. :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #18 -: Юли 04, 2014, 08:09:04 am »
Ако трябва с думи да рисуваме схемите да, това е схемата ! Биполярните таймери SA,SE,NE 555 според data sheet ги дават до 500 khz ! Друг е въпроса, дали китовете са добре конструирани, за да няма възбуждане при по високите честоти ! LMC 555 e SIMOS технология и според data sheet, го дават до 3 mhz ! Препоръчвам LMC 555, можеш да го захраниш  спокойно с 12 в. ! Нямам представа китовете какво предлагат ! Аз сам си конструирам и изпълнявам, според нуждите на експеримента ! Предложи някой да го обсъдим ! Като отличен вариант за управление на MOSFET e изхода да има емитерен повторител ! Ако в кита липсва, лесно се добавя ! По този начин ще имаш генератор на положителни импулси, честотно и с коефициент на запълване управляем ! Ако захранването е 12 в. на изхода ще имаш почти 12 в. импулси ! Напълно достатъчен размах за управление на MOSFET ! Друго захранване не е нужно ! Освен силовото разбира се, и тук не трябва да бъркаш нещата ! Понеже нямам представа от силовата ти част, добре би било да имаш подходящ драйвер,който при гаф да спаси управлението ! Това е за сега ! Решението е в твои ръце !

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #19 -: Юли 04, 2014, 11:55:46 am »
Аз, също като nizo, не съм по електрониката. Ако се наложи да си направя някаква електронна схема, просто я копирам без разбиране, стига да е достатъчно опростена.
Моята цел е да накъсвам високо DC напрежение от умножител (80-90kV) с правоъгълни импулси. Този умножител се захранва от 10kV/50Hz траф. Но с такова захранване не съм сигурен дали въобще е възможно да се приложи някакъв контрол над изходното напрежение...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #20 -: Юли 04, 2014, 06:30:58 pm »
Nizo
Не би било зле да четеш по внимателно публикациите на другите. Въпросът ми беше каква ще е мощността която ще управляват мосфетите, не какво ще ги управлява тяк. На изхода на мосфетите какво ще има от там трябва да се тръгне. защото за теб 60 вата може да е голяма мощност за мен мощен е този транзистор дето управлява от 3 киловата нагоре. Така сега се получава, че всеки си говори на негов език и си мисли нещо различно от другия.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #21 -: Юли 04, 2014, 07:33:24 pm »
Михаил Кузмов, би ли разработил такова устройство. Кутия със собствено захранване, превключвател на диапазони, многооборотна врътка за настройка на честота и изходно 1V - 20V за управление на мосфети. Такова устройство ще е полезно за всякакъв род експерименти.

Радико, по груби сметки над 160kW.
« Последна редакция: Юли 04, 2014, 07:44:43 pm от nizo »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #22 -: Юли 04, 2014, 08:42:07 pm »
Ето от там трябваше да тръгнеш. Честно казано след тази цифра играта много загрубява.
Генератора на правоъгълни импулси ти е най малкият проблем в случая. всъщност ти сигурен ли си в правилността на цифрата 160 киловата. Само за информация при 220 волта за такава мощност са необходими 720 ампера ток, което от своя страна изисква проводници по-дебели от палеца ти.  При положение, че твърдиш, че това е за експеримент, или трябва да преосмислиш целия експеримент и да го реализираш в по-малък мащаб, или да имаш много сериозен инвеститор и да подходиш по съвсем различен начин. 
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 07:03:50 am от Maistora52 »

mentgele

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #23 -: Юли 04, 2014, 09:47:15 pm »
   "Радико, по груби сметки над 160kW."



Яяуууу, пък ти нищо не искаш! С твоите мераци и в Сименс ще се затруднят. :) :) :)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #24 -: Юли 04, 2014, 11:02:43 pm »
С 8038 няма да стане също щото е до 100 kHz, а бе, що не четете PDF-те на чиповете.
А ти намери ли мосфетите за тия 160 kW. Вземи направи опити с по-ниска мощност и тогава се хвърляй на дълбокото, щото не е лесно да се управлява такъв ток,  няма да минеш без драйвери на мосфетите.
Ако сериозно имаш намерение да пробваш 160 kW пусни тема в http://mcu-bg.com/mcu_site/ хората са специалисти и ще ти помогнат, но обясни точно какво искаш, щото с такива мощности майтап не бива.
Успех с опита.
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 07:05:39 am от Maistora52 »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #25 -: Юли 04, 2014, 11:08:37 pm »
160kW е ориентировъчния потенциал на постановката ако ефекта, който тествам, се представи подобаващо. Това не значи, че задължително трябва да сложа товар 160kW, нали? Плюс това си имам няколко параметъра, с които да спъна постановката.
Няма смисъл да обсъждаме мощности, преди да съм провел постановката. Може и нищо да не излезе.
От друга страна помислете около това, колко енергия има една светкавица. Wikipedia казва, че Земята я удрят около 40-50 светкавици в секунда, а всяка от тях е приблизително 500 мега джаула. Аз целя потенциал равен на 1/125000 от това и реално да ползваме 1/32, за да гепим едни 5kW. Забележете, че след като изхабим 5kW, те моментално се връщат там, откъдето идват. Свободната енергия е просто пренасочване на магнитен поток през товар. Реално Слънцето създава нон-стоп 40х500 мега джаула в секунда, а останалото се отразява. Ако го ползваме, то повече от отразеното ще дойде към нас. Слънцето е практически неизчерпаем източник.
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 07:08:21 am от Maistora52 »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #26 -: Юли 04, 2014, 11:35:47 pm »
Супер, дано имаш успех, пак ти казвам над 25-30 киловата е опасно да се бъзикаш с тока. Премисли наново колко ток искаш да управляваш. Пиша тия неща за твоята сигурност, не да те отказвам. Виждал ли си как се изпарява 16 квадрата меден кабел? - без да искам направих междуфазово късо и за малко да ме утрепе. Едно е да се бъзикаш с ТХО от телевизор, друго е това дето пишеш, тия мощности те трепят на мига. Ако не е тайна дай подробности и ще помислим заедно по въпроса.
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 07:10:16 am от Maistora52 »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #27 -: Юли 05, 2014, 01:30:43 am »
ppipilica, благодаря ти за загрижеността. Виждал съм доста ефекти на тока, да не кажа, че съм изгледал почти всичко що има да се гледа в youtube. Канала на photonicinduction е посветен на такива неразумни неща - много волтове с малко ампери, много ампери с малко волтове и много волтове с много ампери. :)
Респект към тока имам. Веднъж изпразних 1uF/110v през 3V намотка на звънчев траф и ме удариха около 7kV. Незабравима и поучителна случка!

От друга страна в конкретния случай няма голяма опасност. Тока е реален поток от много леки частици. Способността им да удрят се обуславя от това колко са засилени. При висока честота обаче нямаме много засилени частици, а по-скоро вибриращи. Нещо като много малки удари придружени с пауза. При честоти от 100kHz и нагоре, не вярвам да се усеща кой знае какво. Не, че смятам да пипам, но дори подозирам, че високочестотен ток в умерени количества е приятен на пипане. Питай hyparh, той е пипал високочестотен студен ток и каза, че е приятно и енергизиращо. Ако пипна това което смятам да правя, най-много да получа местно изгаряне, но определено няма да умра.

Радико вика, че трябвало кабелите да са супер дебели, но ние тук прехвърляме високочестотен ток, който променя нещата. Не съм много сигурен в това си твърдение, но според мен DC е вид усукване. Високочестотен DC е усукване с период на релаксация, което най-вероятно почти елиминира нуждата от свръх дебели кабели. Един пирон ако го удариш странично с тежък чук ще се огъне, но ако го удариш леко 100 000 пъти, той просто ще звъни. Може да позагрее малко, но като цяло ще издържи. Така си мисля аз.

За успокоение на всички, ще има бушон. Ако бушона изгори, работата е ясна.
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 07:14:33 am от Maistora52 »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #28 -: Юли 05, 2014, 01:59:20 am »
Не знам какво е пипал hyparh но знам че мене тока ме е бил дето се вика, като маче от дирек, и ми беше паднала кожата на двете длани от изгарянето, един път цял ден ми беше изтръпнала дясната ръка от кофти гумена ръкавица. Не знам кво точно е тока, въпреки че има писано по въпроса, но те съветвам много да внимаваш. При високо честотния ток се проявява скин ефет и тока тече само по повърхността на кабела, така че също не мога да ти кажа много ампери високо честотен ток по какво трябва да минат, имай предвид че високо честотния ток също е гаден и може да те утрепе. И последно не е едно и също да гледаш късо в тубата и да го гледаш пред теб, вервай ми.
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 07:16:38 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #29 -: Юли 05, 2014, 09:25:26 am »
Nizo ! Съжалявам ! Чисто физически ми липсва време ! Работя по мои проекти ! Виждам, теоретично и идейно си подготвен ! Остава практически ! И това става ! Step by step ! Тук има и други изказвания ! В техен унисон, ще ти препоръчам да минимизираш постановката на идеята си ! Разбрах че ще ловиш СЕ ! Но, нищо не конкретизираш ! Както и да е !
Мога да предложа една чисто практическа тема ! В нея и други компетентни, да споделят, как правят това и онова, от чисто практична гледна точка ! Какво ползват ? От къде го вземат ? И т.н. ! Мисля, че ще бъде от полза, на много потребители на форума !
Млад си ! Бъди търпелив ! Нещата не стават толкова бързо ! Почети законите на Мърфи ! Забавно и поучително !
Ето ти още едно предложение по темата ! P.S. не е пробвано лично за разлика от другите !
Базирано на готов борд на Arduino-Due и няколко елемента допълнително ! Свалянето на софтуера е безплатно ! Остава да си купиш борда, елементите ,вкарваш кода, и имаш функционален генератор ! Съвет ! Разгледай и проучи Arduino платформата ! В бъдеще може да ти бъде много от полза !
http://arduino.cc/en/Tutorial/DueSimpleWaveformGenerator#.UxIt7fl_vfA
http://www.arduino.cc/