Автор Тема: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ  (Прочетена 92328 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Здравейте,

може ли някой да ми каже как да се сдобия с генератор на импулси (с регулиране на честота), чрез който да управлявам mosfet транзистор/и като ключ. Гледах някакви схеми, но не знам коя да избера. Има с 555 таймер, но те са в много насипно състояние. Гледам продават някакви генератори, но не ми е ясно стигат ли им волтажите да управляват mosfet. Има такива с по 20V управляващо напрежение, а повечето генератори нямат такъв изход?! Това означава ли, че трябва да имам друг по-слаб транзистор, който да движи по-големия. Съжалявам за глупавите въпроси, но не съм се занимавал с транзистори досега.

CPU

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #1 -: Юли 02, 2014, 10:11:30 pm »
Генератора с таймер 555 става,  но зависи какво ще искаш от него, променлива честота  или запълване, или и двете, съответно се избира подходящата схема. Според честотата, големината на тока и желаните фронтове на превключване може да се наложи и драйвер, между генератора и мосфета.
20 волта обикновено е максимално допустимото напрежение на гейта, а мосфета се отпушва с много по-малко, повечето  се отпушват с под 5 волта.

mentgele

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #2 -: Юли 02, 2014, 11:05:29 pm »
nizo, за управлението на мосфета е писано доста, от това  което разбрах е, че полевака има огромно съпротивление на гейта и се управлява по напрежение , а не по ток както биполярния транзистор. С много малък ток можеш да отпушиш мосфета /микроампери/, с който да управляваш ...примерно 10-20 ампера. Обаче има уловка. Винаги има уловка. Въпросът е с каква честота искаш да го "клатиш". Гейта спрямо сорса има капацитет... и точно заради него се свързват така наречените драйвери. Те помагат при високи честоти, бързо да се зареди капацитета /гейт-сорс/ , за да се отпуши транзистора поради големия ток, който могат да отдадат и съответно в края на импулса  бързо да разредят капацитета /гейт-сорс/, поради ниското си изходно съпротивлвние. Това помага за он-офф работата на транзистора. В противен случай транзистора е постоянно в активен режим - грее, пече и дава фира.
 Това е, което съм разбрал от писането по този въпрос във форумите.
 

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #3 -: Юли 03, 2014, 01:31:51 am »
Цитат
Генератора с таймер 555 става,  но зависи какво ще искаш от него, променлива честота  или запълване, или и двете, съответно се избира подходящата схема.

Желателно е и двете, но и 50/50 фиксирано запълване е ОК. Търся честоти от сорта на 100-400kHz ... смисъл за един експеримент, но като цяло искам от 1Hz по диапазони да си стига до 400kHZ и нагоре да речем. Искам читав генератор който да клати мощни транзистори, като идеята е да е на модули. Генератора да си е генератор, а транзисторите отделно в друг модул.
Като цяло се надявах някой по напреднал в електрониката да ми спретне схемата, а аз да си платя материалите и труда. Къде ще ходя да правя платки и т.н. ... нямам никаква подготовка за такива неща. Като цяло искам и да клатя много транзистори наведнъж. Избрал съм този IRFP2907PBF. Желателно е да са поне 5 такива, най-добре 10, защото се очакват много ампери. Измислил съм една щуротия, която или тотално ще се провали или ще изкара мощност от рода на 80-160kW. Даже това е консервативно сметнато. Постановката е такава, че или ще има едно нищо или ще има немислимо много. Изниква проблема, че ако е прекалено много, трябва да издържат транзисторите. Не, че ще ги напъвам чак толкова, но и не искам да изгарят. Все пак са по 9лв. парчето. Давайте предложения. Идеята ми е ако се провали експеримента, то поне да ми останат нещата като модули за бъдещи експерименти.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #4 -: Юли 03, 2014, 03:27:13 am »
С 555 няма да стане въпреки че го дават до 360 kHz и то CMOS варианта.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #5 -: Юли 03, 2014, 08:24:29 am »
Nizо, ето ти линк за набори: http://hobby.neomontana-bg.com/ , които трябва само да сглобиш и настроиш. Изпращат и платката на съответния набор. Тези са в раздел "Лабораторни у-ства.
На същата страница има и отделно само генератори. На всеки отделен набор (клик върху картинката му) има и принципна схема.
Имат опция и да си купиш онлайн и отделни елементи.
Тези на Неомонтана са най-евтините на онлайн пазара.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #6 -: Юли 03, 2014, 09:25:23 am »
Здравейте,
Ще се възползвам от темата на nizo, защото и на мен ми е необходим такъв генератор за някои опити. Прегледах какво предлагат в Ибей като готови варианти, например това ми се стори добро:

 www.ebay.com/itm/0-01HZ-2MHz-DDS-Function-Signal-Generator-Module-Sine-Triangle-Square-Wave-/271421012070?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f31f3f866

Генераторът върви със захранване и има обхват до 2MHz за синусоидален сигнал и до 1MHz за правоъгълен, триъгълен и трионообразен. Дали си заслужава парите?

mentgele

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #7 -: Юли 03, 2014, 10:44:51 am »
Така, както го гледам е добро. На Сириус само честотомера е 30 лева и разделителната му способност е като за тази цена- започва да отчита 2, 4 , 6, 8 и т.н.  , камо ли за части от херца. С генератора, и на мен не ми се занимаваше да правя платки, затова си купих кит за сглобяване  хоби кит с 555. Да, ама не. Генератора се самовъзбуждаше и сам си менеше честотата, като му включа пискун и пееше като комар. Отворих дебелите книги и си спретнах един с операционен усилвател, до 10 килохерца импулсите бяха правоъгълни, след това постепено преминаваха в триъгълни до към 50 килохерца си станаха чист триъгълник.
 Има един специализиран чип, който дава правоъгълни, триъгълни и синусоидални импулси, ама той работи до 20 килохерца, има го в китовете на неомонтана. Последния път като им погледнах в сайта пишеше, че вече не се произвежда този модел генератори.
.......................
 Ако някой съфорумник му се занимава да спретне нещо прилично с процесор, естествено срещу заплащане. Ето, като гледам има 3-ма клиенти. :)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #8 -: Юли 03, 2014, 04:34:57 pm »
Maistora52, гледах ги китовете, но ми изглеждат супер некачествени. Плюс това са в насипно състояние, а управлението с отвертка ... ъгх. Тея потенциометри са супер нестабилни ... имат малък ход и менят настройката си при вибрации. Отпадат.

hyparh, аз също гледах в ebay. Има някакви генератори, но къде е документацията?! Имат логика, а не е описано добре как се ползват. Гледах този:
http://www.ebay.co.uk/itm/New-DDS-Function-Signal-Generator-Module-Sine-Square-Sawtooth-Triangle-Wave-/281225637298?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item417a5aadb2

... стабилен е до 64kHz, а от там нататък малко на късмет какво ще извади. На 10kHz -10.3, на 1Mhz - 1,3Mhz :)

Има типични 555. Диапазона се сменя с джъмпер, а потенциометрите поне са многооборотни. Пак се ръчка с отвертка.  :( Една идея по-добри от Неомонтанските китове:
http://www.ebay.com/itm/5pcs-NE555-Duty-Cycle-and-Frequency-Adjustable-Module-Square-Wave-generator-/121141769548?talgo=origal&tfrom=131227905485&ttype=price&tpos=unknow

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #9 -: Юли 03, 2014, 06:10:47 pm »
На никой не му се занимава с правене на модули, но май работата може да отиде натам...
Все пак има и други решения... има схеми, има готови модули... ровене му е майката: https://www.google.bg/search?q=%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%8A%D0%B3%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%B8+%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%83%D0%BB%D1%81%D0%B8&client=firefox-a&hs=Q44&rls=org.mozilla:bg:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=PXK1U6jgGsGf0QWOiIEY&ved=0CB4QsAQ&biw=1016&bih=661

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #10 -: Юли 03, 2014, 07:50:47 pm »
Здравей Nizo ! Според нуждите които описваш, LMC555 ми изглежда перфектен, и най прост вариант ! Има, по сложни и по функционали чипове, XR2206, ICL8038 ! Друг е въпроса, дали можеш да се справиш  без осцилоскоп ? Дори и готов кит да си намериш, пак ти е нужен осцилоскоп за настройките ! Да наблюдаваш формата и запълването на сигналите ! Друг вариант е, да си купиш готов генератор, НО срещу доста парички ! Ако се решиш на тоя зор да правиш, ще ти помогна с конкретна схема, за кой да е от трите чипа ! http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/M/C/5/LMC555.shtml
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/X/R/2/2/XR2206.shtml     
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/I/C/L/8/ICL8038.shtml



Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #11 -: Юли 03, 2014, 08:57:53 pm »
Михаил Кузмов, нямам осцилоскоп, нямам части, нямам платки. Трудно ще е да създам нещо подобно при положение, че дори един транзистор не съм подкарал в живота си.
Реално на мен не ми трябва генератор, а нещо което да накъсва DC на импулси. Гледах схема на мултивибратор, който е идеален. Мултивибратора клати DC на 2 изхода, а като вземем единия изход имаме правоъгълни импулси и на всичкото отгоре имаме 2-ри изход, който може да движи 2-ро устройство. С това мисля, че ще се справя, колкото и хвърчащо да стане :D

http://www.electronics-tutorials.ws/waveforms/astable.html

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #12 -: Юли 03, 2014, 09:08:18 pm »
nizo Дай да караме нещата подред. не ти е нужен генератор нужно ти е устройство което да накъсва прав ток със скорост от 0 до 400 килохерца правилно ли съм разбрал. Ако е така дай да уточниме каква ще е силата на тока и какво ще е напрежението. пък за управлението да мислиме малко по късно.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #13 -: Юли 03, 2014, 09:22:35 pm »
Радико, доколкото разбрах за мосфетите въобще не е нужен голям ток. Иначе да, целта е да накъсаме DC или поне това целя аз. Нека другите които имат нужда от генератор да кажат дали всъщност искат DC импулси за ключ или нещо друго. Тъй като мосфетите искат максимум 20V управляващо, то това ще да е. Тока от някой малък траф ще стигне предполагам.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #14 -: Юли 03, 2014, 10:20:37 pm »
От таймера 555, по лесно накъсване на това DC няма да намериш ! Имаш управление на честота, имаш управление на коефициент на запълване ! За MOSфетите разбрах ! Ще бъдат в паралел за голям ток ! Управлението им е по напрежение, а не по ток ! Повечето MOSфети се управляват с напрежение до 20 в. ! Значи, всички гейтове в една точка, могат да бъдат управлявани от един източник на импулси (наречен таймер)! Т.е. управляваш мощен ключ !
Интегралните схеми са създадени за да улеснят, конструктора ! Вместо да навързваш купища елементи в паяжина ! Погледни data sheet на таймера, и ще видиш че с по малко елементи (от схемата с двата транзистора) ще реализираш, повече функции и по прецизно ! И не разбирам защо смяташ че е по трудно !
Нямаш осцилоскоп ! И на това има решение ! До чуваемия диапазон от човешкото ухо, можеш да тестваш, работи ли генератора ! Да го наречем накъсвач, ако така е по разбираемо !