Автор Тема: Ето го и мойто творение  (Прочетена 172317 пъти)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #15 -: Юни 23, 2014, 10:32:39 pm »
Нямам представа четно но има и 1050 вата при същите обороти с подобрено охлаждане. Вече цената минава 260 лева. Потърси в нета. Аз се спрях на този. Правех опити с дремел 135 вата и ръчно заточен палцов фрезер на твърда пластмаса и се държа доста добре. Фрезера ф 3 мм. направен от свредло.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #16 -: Юни 24, 2014, 02:42:02 pm »
Тая машинка не издържа на странично натоварване.  Един приятел си я сложи на фрезата за да надписва с нея и много зор видя докато и оправи луфтовете. Вярно е, че работи с нея в момента, но с канона се подават 0,03 до 0,05 стотни. и пак ако я насили му го чупи. Според мене помисли за тръба с лагери и тяло. Щом ще е за дърво можеш да направиш с ремъчни шайби. То много голяма разлика в оборотите няма да ти трябва.
« Последна редакция: Юни 24, 2014, 08:38:44 pm от Maistora52 »

montanar

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #17 -: Юни 24, 2014, 03:22:11 pm »
ох - така и предполагах че ще е .....
и вал ли ще трябва да му се прави .......

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #18 -: Юни 24, 2014, 08:24:32 pm »
Здравей montanar, за шпиндел можеш да използваш оберфрезите на KRESS те са идеални за целта имат двойно лагеруване на ротора при инструмента. За по дребни работи може да използваш Proxxon или Dremel. Иначе честно да ти кажа не искам да ти убивам ентусиазма, но това което си се захванал не е толкова лесно. Но има бюджетни варианти например в този сайт http://gocnc.de/index.php?page=index много добри комплекти  за сглобяване които включват всичко, на много добри цени.
« Последна редакция: Юни 24, 2014, 08:39:48 pm от Maistora52 »

montanar

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #19 -: Юни 28, 2014, 10:31:01 am »
Вече окачен портал.  ::)
« Последна редакция: Юни 28, 2014, 10:57:06 am от Maistora52 »

TOMOTO

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #20 -: Юни 28, 2014, 11:11:24 am »


    След дълго съветване с проектант на цнц машини (професионални) стигнахме до следния набор от части:
    1. Линейни лагери от матричен принтер (имат дълъг живот) по трите оси
    2. Стъпкови мотори, пак от принтери, за предпочитане с по малко на брой бубини - по-лесно програмно управление
    3. дремел/дрелка/ шлифовъчна машина- поне 100вата и контролер на оборотите (пример - феррос тоолс дремел в метро - 36лв. + приставки от практикер, марка "дремел" - 5-10лв. /бр.)
    4.здрава конструкция - примерно от ВиК 1/2" тръби и колена

    Имай впредвид че дори изпълнена перфектно, такава "цнц машина", в най-добрия случай ще обработва стиропор, липови листове и др. меки материали. Под обработка имам предвид гравиране и евентуално режене. Предполагам че направата ще е с учебна/забавателна цел

    Друг проблем, който трябва да знаеш е че стъпковите мотори нямат обратна връзка към контролера, вследствие при пропускане или подминаване на точки от координата (заради по-силно/слабо усилие на гравиращата глава), цялата координатна ос се измества и детайла който "рисуваш" на пс-то, не е това което излиза под машината. Вариант е добавянето на датчик за положение на работния плот по х и у , който да спре машината, ако се измести. Пак от принтер можеш да го вземеш, представлява една перфорирана шина и светлочувствителна совалка, която брои "прозорчетата" и трябва контролер който да приема информацията от нея.

    Това което ти предлагам е само насока, предполагам че се заблуждавам за някои неща, но те очаква сериозно четене Посети форума "направи си сам", има полезна информация.

    Надявам се да съм ти помогнал!

    Поздрави на всички ентусиасти във форума!


Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #21 -: Юни 28, 2014, 12:42:13 pm »
TOMOTO, пропускането на стъпки при CNC фрезите се преодолява по два начина, или с по-мощни стъпкови двигатели или със сервомотори. Последните връщат информация на контролера колко стъпки реално са направени, но са малко по скъпи от стъпковите мотори.

montanar

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #22 -: Юни 28, 2014, 12:50:32 pm »
TOMOTO и аз залитах по готови решения на базата на принтери или плотери но отдавна се отказах - подобно нещо е неприложимо за дърворезби - все пак направляващите им не са предвидени за натоварвания и вибрации каквито би имало при дърворезба
относно моторите - да ясно ми е че стъпковите не са серво мотори - за това се ползват по-мощнички за да не пропускат стъпки при обработката - въпрос на баланс е - при изработването на G-кода се определят тези неща и после допълнително чрез match софтуерът който се ползва

аз се стремя да постигна максимално бюджетно решение конкретно за дърворезба - иначе има от къде да се поръчат доста добри компоненти за изграждането на ЦНЦ дори за обработка на желязо ....
« Последна редакция: Юни 28, 2014, 01:01:53 pm от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #23 -: Юни 28, 2014, 01:56:29 pm »
Здравей montanar, поздравления за ентусиазма, радвам се че споделяш с нас. Тук можеш да видиш интересна идея https://www.youtube.com/watch?v=UNOPhf4MP9E

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #24 -: Юни 28, 2014, 05:17:31 pm »
montanar взел си правилното решение, че от принтер и плотер нищо няма да стане. През 2010 година правех един проект на приятел и се наложи да режа 36 правоъгълни отвора на плоскост от плексиглас дебел 8 мм. Рязах, пилих, рязах, пилих и все криво става, пука се, побеля ми косата! Тогава си спретнах една мини фреза ако може да се каже така творението ми с подръчни средства. В крайна сметка работата стана от раз. Сега съм решил да си доработя мини фрезата до CNC машинария, като избегна видените  слабости за които ти говориш, а именно вибрации, слаб мотор на режещия инструмент и др.
Ако проявяваш интерес мога да споделя тук във форума, било на лична или по Skype.

И не забравяй почнал ли си един път, няма да ти бъде последната конструкция.

Атанасов.
« Последна редакция: Юни 28, 2014, 07:22:41 pm от Maistora52 »

montanar

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #25 -: Юни 28, 2014, 10:38:06 pm »
lda_has за това е темата друже  :)
Евала на такива форуми де се събираме грамотни хора да се обогатяваме - щото едно време .... - по-старите знаят каква мъка беше да се добият реални практични знания натрупани чрез опит и изразени с приемлива реч...

мен ме притеснява най вече шпинделът щото върху него пада основното натоварване и като прибавим и големите обороти си става много слабо място - а все не ми се вярва че някаква евтина бързо оборотна пластмасова фреза за дърво би издържала на времевото натоварване - но такъв ще е първоначалният подход .....

иначе умувам по решение от тоя вид


а че няма да е последната конструкция съм сигурен и за това не се излитам със скъпи компоненти - виждам си грешки които бих избегнал в бъдеще
« Последна редакция: Юни 29, 2014, 11:00:45 am от Maistora52 »

montanar

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #26 -: Юни 29, 2014, 11:41:12 am »
Някой да има лесна схема на драйвер за стъпков мотор базирана на специализиран чип около 1 ампер мощност?

TOMOTO

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #27 -: Юни 29, 2014, 01:04:25 pm »
Аз не съм много по тоците, но съм правил това  -   работи!

montanar

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #28 -: Юни 29, 2014, 03:19:19 pm »
Не е за стъпков мотор този драйвер.
« Последна редакция: Юни 30, 2014, 05:44:58 pm от Maistora52 »

TOMOTO

  • Гост
Re: Ето го и мойто творение
« Отговор #29 -: Юни 29, 2014, 05:34:46 pm »
Не е за съпков мотор този драйвер.
Да, така е, но може и да се направи
Просто не мога да намеря точната схема сега

    Успех!