Автор Тема: В каква инсталация ще е най-изгодно да инвестирам.  (Прочетена 15779 пъти)

emergence

  • Гост
Здравейте колеги, казвам се Дочо Дочев от град Троян.   Имам няколко сървъра които ми дърпат постоянно между 3-4 кв/ч ток. Което се равнява грубо по 500 лв. на месец  Въпроса ми е следния вместо да давам на енергопреносното дружество всеки месец тези пари, в какво ще е най-изгодно да ги инвестирам, като частичен заместител за сегашното потребление. Бюджета ми е около 10000 лв. Самите машини се намират в таванска стая  ;) и са в градска среда. Предполагам това ще изключи вятърните турбини като вариант - заради шума и слабия вятър.
Какво бихте предложили ?
Поздрави.
« Последна редакция: Юни 20, 2014, 09:00:32 pm от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Не знам дали е правено някъде изобщо, и дали някой ще се наеме да го прави но ... дали не може да се събере топлината от процесорите и да се използва за връщане на част от разхода? Макар че ... 5 сървъра са ... макс 500 вата...
Другото са волтаици на покрива. Някакво много сериозно бърникане из захранванията на сървърите за да можеш да им подаваш направо 12, 5 и 3.3 волта, за да избегнеш преобразуването на тока от волтаика в променлив и после обратно в прав, а и да можеш да го запазиш в акумулатори поне за част от тъмната част на денонощието.

emergence

  • Гост
Целия създаден ток ще се използва на момента. Целта на инсталацията е да помага. По-този начин ще се икономиса от акумулатори. Не бих бърникал по захранванията защото предполагам това ще елиминира гаранцията им  ::)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Хрумват ми следните варианти:

1. Вместо на енергото ги плати за виртуалки (ако вършат работа), получаваш машина в дейта център, а не на таван, гарантирано захранване, пожаробезопасност, бекъпи, солидна свързаност. Това направихме с форума, всъщност цената на виртуалката е колкото тока на стария сървър, а плюсовете са повече.

2. Да ползваш нощната тарифа, за да зареждаш акумулатори, но това явно отпада като вариант.

3. Да инвестираш в енергийна ефективност. Ако не работят за копаене на валута или нещо подобно, тия машини са пълна безсмислица. Преди време бях пуснал успоредно две машини, втората беше HP ProLiant G3 примерно (не помня), но чувствително вдигаше температурата в мазето с няколко градуса. А пък беше idle през цялото време. За валутата правят достатъчно електроники, май има някакви на Microchip.

4. За да спестиш от батерии, с фотоволтаик + читав инвертор можеш да захранваш през деня, а през нощта да ползваш по-евтината нощна тарифа. Трябва да се помисли малко как да става компенсацията.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Според мен няма нужда от инвертори, всички съвременни имп. захранващи блокове работят с DC - така , че ако си пусне 310 волта прав ток направо от фотоволтаичния масив директно в токовия кръг който му захранва контактите в които са включени машините всичко ще работи. Само трябва да се осигури необходимата мощност от панелите и да се поддържа напрежение 350 - 280 волта  прав ток до захранващите блокове. Трябва да се направи и един контролер който да превключва на мрежово захранване или на батерии ако няма достатъчна мощност от слънцето.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
@coke2k, имам предвид комбинирана работа, напр. 50% от ФВ и 50% мрежово, в този смисъл. Иначе предложението ти е интересно.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
emergence
Провери за 'фотоволтаик с микроинвертор'. Това е фотоволтаик с вграден в него инвертор. Директно се закача на мрежата и ти икономисва енергия. Само че като има слънце :).

emergence

  • Гост
Въпроса ми е следния, има ли електроника която да подава ток от панела до компютрите и  когато напрежението не достига да допълва  от мрежата ?
Идеята е 100 % от тока направен от панелите да се използва на момента.
Някой от вас използвал ли е услугите на фирма ? (От проект до ключ )
Смятате ли, че 10000 лв. ще са достатъчни за гореописаната инсталация ?