Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

"Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.

<< < (2/6) > >>

@praktik:

--- Цитат на: Радико в Юни 16, 2014, 06:03:17 pm ---Аз го разбрах така: имаме два въгленови електрода. В случая те използват коксче от стара батерия  като увеличават обема на електрода с активен въглен добре набит и затворен в чувалче от плат който е полупропусклива мембрана Плат от яке примерно със свойствата на брезент. да диша ама да не пуска вода.
така направените електроди се потапят в буркан с разтвор на готварска сол и си готов както ги заредиш първият път така им остава поляритета. Готварската сол се подменя периодично според мен защото все пак мембраните пропускат по малко и се получаваше едно друго съединение сега не се сещам какво. Май някакъв хипохлорид беше По добре Пировесо да каже какво е точно. Както и да е, това е цялата работа другият е по сложен за него по късно.

--- Край на цитат ---

Благодарско Радико  :) Сега вече се заемам да експериментирам по въпросният акумулатор. Какво ли напрежение и капацитет ще има, само опита ще покаже. Мисля да използвам от ето тези въглени за електроди http://www.artservicebg.com/?sesion=MTQwMjkzOTI5NQ==&action=product&product=3363 А активен въглен на прах за пълнежа го има в аптеките. Остава само подходящ съд, но с какъв обем на електролита от готварска сол ? Предполагам че обема трябва да е колкото да покрие добре електродите  с чувалчетата активен въглен.

Радико:
Този въглен би трябвало да стане добре само да не го разрушат бързо газовете които абсорбира, но все пак нали е за експеримент само. В прикаченият DJVU файл пишеше, че и напрежението и капацитета при експериментите на руснаците се удвоили буквално (до 2,8 v на клетка) когато използвали "костилков въглен" Тоест въглен добит от костилки на плодове. В този ред на мисли, преди години  в БАН бяха разработили метод за оползотворяване на вишневите костилки като ги овъгляваха с остра пара (температура над 400 градуса) и бяха получили въглен с по-добри качества от този на Мерк.

miro13:
За проба става с сол --пишат че 80-90гр въглен дава 1ач-това е с сол---с други електролити много повече. И аз се припалих да го пробвам,че имам 6 панела 37в/8а,които събират прах в мазето ;D.

@praktik:
А дали може да се използва вместо купешки активен въглен от аптеката, стрити на прах дървени въглища, защото ще е без пари  :) дървените въглища всеки може да си ги получи самоделно, като угаси с вода жаравата на огъня.

Радико:
Разбира се, че може обаче направени по малко по-сложна технология
Трябва да овъглиш мокри дърва в отсъствието на кислород. Тоест намокряш ги завиваш ги добре в алуминиево домакинско фолио  и на котлона. Не забравяй предварително да продупчиш една дупка във фолиото и като вземе  да  пуши запали пушека (изгаря почти напълно) в противния случай може да дойде пожарната така дими. Това за начало, после може да си направи човек подходящ съд, примерно от стоманена тръба с капачка (и дупка разбира се) но като за начало и малко домакинско фолио е достатъчно.
А най-добре както пишат и братушките да поставиш черупки от костилки вместо дърва във фолиото.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия