Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

"Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.

<< < (5/6) > >>

@praktik:

--- Цитат ---Кристалната алотропна форма на въглерода
--- Край на цитат ---

Каква е тази хем кристална, хем алотропна форма на въглерода. Кристалната форма е противоположността на алотропната форма, първото е състояние на подреденост на атомите, а второто е, не-подреденост, хаотичност в подредбата на атомите на въглерода.

PyroVeso:
Радико, номерът тук е, че хлорът ще се адсорбира във въглена ПРЕДИ да реагира с натриевата основа. Иначе няма да получиш никакъв акумулатор...
Въобще ролята на този активен въглен е ДА ПОГЪЛНЕ И ЗАДЪРЖИ тези газове, които иначе биха излетели в атмосферата или биха реагирали с разтвора. Ако го нямаше въгленът, цялата постановка щеше да си е една обикновена електролиза с отделяне на газове и нищо повече. Въпросът е как да ги събереш (задържиш) тези газове обратно, за да бутнеш процеса в обратната посока и да получиш акумулатор.

@praktik, чистият аморфен въглерод НЕ провежда електричеството! Ако въгленът, получен по някакъв практически метод все пак има някаква проводимост, то тя е защото при процесите на овъгляване, пиролиза и т.н. винаги се получават малки примеси от графит. Мисълта ми е, че активният въглен, получен по различни методи има различна проводимост... Когато тези факти се отчитат, може да се избере технология, която благоприятства образуването на графит, както и такава, при която графит почти не се получава (примерно - по-ниско температурна). В случая ти трябва активен въглен, който има колкото се може по-добра електропроводимост (т.е. по-високо съдържание на графит), но без това да пречи на адсорбционните му свойства към съответните газове. На практика - противоречиви изисквания. Виж какво пише vsl:
" За основа употребявахме въглен наречен Picactiv. Имахме цял бидон 200 литра. Казваха че е евтин. За увеличаване на проводимостта слагахме carbonblack, мисля че е ацетиленов дим. " т.е. добавят графитни сажди...
Между другото - полиацетиленът е ЕДНОМЕРЕН (линеен) органичен проводник, за разлика от графита, който има двумерна (планарна) структура... От няколко години полиацетиленът заедно с още няколко структури - графен, бъкибол, нанотръби и т.н. са признати за алотропни модификации на въглерода, подобно на графита и диаманта.

Радико:

--- Цитат ---Радико, номерът тук е, че хлорът ще се адсорбира във въглена ПРЕДИ да реагира с натриевата основа. Иначе няма да получиш никакъв акумулатор...
Въобще ролята на този активен въглен е ДА ПОГЪЛНЕ И ЗАДЪРЖИ тези газове, които иначе биха излетели в атмосферата или биха реагирали с разтвора. Ако го нямаше въгленът, цялата постановка щеше да си е една обикновена електролиза с отделяне на газове и нищо повече. Въпросът е как да ги събереш (задържиш) тези газове обратно, за да бутнеш процеса в обратната посока и да получиш акумулатор.
--- Край на цитат ---
Напълно съм съгласен с тебе, обаче всичко това е в идеалния "математически" случай. В природата както знаеш няма нищо идеално. Винаги ще се промъкне отнякъде малко количество натриева основа ще реагира и ще натрови електролита, Очевидно за това в сайта обръщат внимание на необходимостта  веднъж седмично да се сменя разтвора. Както и да е, експеримента не е скъп и труден. Практик ще каже след едноседмична употреба дали разтвора е замирисал на белина. Аз върна ли се в България мисля да се включа сериозно в този експеримент. Е по-малко по различна технология, но по същество ще е едно и също.

@praktik:
Радико, първо ще трябва да посъбера малко черупки от кайсии, но това става бавно, щото не мога да ги кормя преди да съм ги изконсумирал :)

Радико:
Няма страшно иде времето на компотите, освен това стават и черупки от череши.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия