Автор Тема: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.  (Прочетена 54874 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
"Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« -: Юни 16, 2014, 03:34:53 am »
Газов акумулатор /статията е на руски, книгата също/.
http://www.mobipower.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=422

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #1 -: Юни 16, 2014, 08:02:47 am »
Повече от чудесна находка на Miromad!
Това веднага трябва да си направи всеки - след съответната подготовка и набавяне на нужните химикали.
За електроди могат да се ползват и графитни пръчки използвани в спектрографите - ползват се непрекъснато (всеки ден) в лабораториите на Геоложки проучвания. До преди 25-30 години се ползваха такива произведени в ГДР, - сега трябва да се търси.
Тези графитни пръчки са дълги около 25 см и са дебели около 0,8см
За вътрешния керамичен съд като за начало може да се експериментира с печени НЕгледжосани съдове продавани по пазарите. Същите могат и да се поръчват при съответните майстори с по-тънки стени и евентуално да се слагат в съответната глина допълнителните материали упоменати в статията.

Велико! И просто!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #2 -: Юни 16, 2014, 01:01:05 pm »
На мен лично ми се струва, че суперкондензатора за който дадох линка в предишната тема е в същност точно такъв газов акумулатор. Там автора получава електродите като овъглява ПДЧ или МДФ помежду два котлона като предварително ги завива във фолио за да няма въздух.  За електролит използва обаче калиева основа. В статията на руснаците пишеше, че може да се използват най различни течности за електролит. Струва ми се, че тук ще нагазиме в много дълбоки води с огромно пространство за експериментиране. Относно материала за керамичните разделителни съдове има готови такива,  използуват се в апаратчетата за направа на жива и мъртва вода. Отгоре на всичко един от производителите  на такива апаратчета май е и участник в нашия форум.

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #3 -: Юни 16, 2014, 05:49:00 pm »
Здравейте, и аз се запалих по този газов акумулатор, някой може ли да даде точна информация как може да се направи в домашни условия, и какви материали са необходими. Четох файла, но е на руски и почти нищо не разбрах.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #4 -: Юни 16, 2014, 06:03:17 pm »
Аз го разбрах така: имаме два въгленови електрода. В случая те използват коксче от стара батерия  като увеличават обема на електрода с активен въглен добре набит и затворен в чувалче от плат който е полупропусклива мембрана Плат от яке примерно със свойствата на брезент. да диша ама да не пуска вода.
така направените електроди се потапят в буркан с разтвор на готварска сол и си готов както ги заредиш първият път така им остава поляритета. Готварската сол се подменя периодично според мен защото все пак мембраните пропускат по малко и се получаваше едно друго съединение сега не се сещам какво. Май някакъв хипохлорид беше По добре Пировесо да каже какво е точно. Както и да е, това е цялата работа другият е по сложен за него по късно.

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #5 -: Юни 16, 2014, 08:25:29 pm »
Аз го разбрах така: имаме два въгленови електрода. В случая те използват коксче от стара батерия  като увеличават обема на електрода с активен въглен добре набит и затворен в чувалче от плат който е полупропусклива мембрана Плат от яке примерно със свойствата на брезент. да диша ама да не пуска вода.
така направените електроди се потапят в буркан с разтвор на готварска сол и си готов както ги заредиш първият път така им остава поляритета. Готварската сол се подменя периодично според мен защото все пак мембраните пропускат по малко и се получаваше едно друго съединение сега не се сещам какво. Май някакъв хипохлорид беше По добре Пировесо да каже какво е точно. Както и да е, това е цялата работа другият е по сложен за него по късно.

Благодарско Радико  :) Сега вече се заемам да експериментирам по въпросният акумулатор. Какво ли напрежение и капацитет ще има, само опита ще покаже. Мисля да използвам от ето тези въглени за електроди http://www.artservicebg.com/?sesion=MTQwMjkzOTI5NQ==&action=product&product=3363 А активен въглен на прах за пълнежа го има в аптеките. Остава само подходящ съд, но с какъв обем на електролита от готварска сол ? Предполагам че обема трябва да е колкото да покрие добре електродите  с чувалчетата активен въглен.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #6 -: Юни 17, 2014, 07:30:37 pm »
Този въглен би трябвало да стане добре само да не го разрушат бързо газовете които абсорбира, но все пак нали е за експеримент само. В прикаченият DJVU файл пишеше, че и напрежението и капацитета при експериментите на руснаците се удвоили буквално (до 2,8 v на клетка) когато използвали "костилков въглен" Тоест въглен добит от костилки на плодове. В този ред на мисли, преди години  в БАН бяха разработили метод за оползотворяване на вишневите костилки като ги овъгляваха с остра пара (температура над 400 градуса) и бяха получили въглен с по-добри качества от този на Мерк.
« Последна редакция: Юни 17, 2014, 08:23:16 pm от Maistora52 »

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #7 -: Юни 17, 2014, 09:21:28 pm »
За проба става с сол --пишат че 80-90гр въглен дава 1ач-това е с сол---с други електролити много повече. И аз се припалих да го пробвам,че имам 6 панела 37в/8а,които събират прах в мазето ;D.

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #8 -: Юни 17, 2014, 09:28:57 pm »
А дали може да се използва вместо купешки активен въглен от аптеката, стрити на прах дървени въглища, защото ще е без пари  :) дървените въглища всеки може да си ги получи самоделно, като угаси с вода жаравата на огъня.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #9 -: Юни 17, 2014, 09:44:00 pm »
Разбира се, че може обаче направени по малко по-сложна технология
Трябва да овъглиш мокри дърва в отсъствието на кислород. Тоест намокряш ги завиваш ги добре в алуминиево домакинско фолио  и на котлона. Не забравяй предварително да продупчиш една дупка във фолиото и като вземе  да  пуши запали пушека (изгаря почти напълно) в противния случай може да дойде пожарната така дими. Това за начало, после може да си направи човек подходящ съд, примерно от стоманена тръба с капачка (и дупка разбира се) но като за начало и малко домакинско фолио е достатъчно.
А най-добре както пишат и братушките да поставиш черупки от костилки вместо дърва във фолиото.
« Последна редакция: Юни 18, 2014, 07:40:59 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #10 -: Юни 18, 2014, 07:18:40 am »
Цитат
А най добре както пишат и братушките да поставиш черупки от костилки вместо дърва във фолиото.

Мисля да се спра на технологията на братушките с черупките  :) ще ги сложа в една голяма тенекиена кутия с капак и малък отвор, после нагрявам с горелката до пълно овъгляване (когато спре да пуши ) мисля че ще се получат хубави въглени, но дали трябва да са стрити, или по-добре е така едрозърнести.
« Последна редакция: Юни 18, 2014, 07:42:20 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #11 -: Юни 18, 2014, 06:09:17 pm »
по добре си ги остави на едри зърна за да им се запазят микропорите в който реално се акумулира газа
Ако ги стриеш ще намалиш поглъщателната способност защото микропорите ще се затлачат от финните частици въглен.

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #12 -: Юни 18, 2014, 07:04:50 pm »
по добре си ги остави на едри зърна за да им се запазят микропорите в който реално се акумулира газа
Ако ги стриеш ще намалиш поглъщателната способност защото микропорите ще се затлачат от финните частици въглен.
Да, и аз така си мислех, Радико а какъв е механизма на акумулиране на ток. Вероятно въглена абсорбира и задържа при заряд, на катода, водородни катиони, и на анода, кислородни аниони. При разряд се отделя на анода, кислород, а на катода водород.
« Последна редакция: Юни 18, 2014, 07:07:56 pm от @praktik »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #13 -: Юни 18, 2014, 07:34:40 pm »
Нещо такова става че се отделят газове който се абсорбират и акумулират от въглена Не съм сигурен дали са Йонизирани най вероятно да. Между другото и тук в форума бе споменато че е наблюдавано при Браун газ, няколко секунди след изключване на напрежението апарата действа като акумулатор, връща енергия.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #14 -: Юни 19, 2014, 08:27:45 am »
Колеги, личи си, че този, който е слагал статията на руския сайт нищо не е разбирал от химия - и реакциите са му грешни, и наименованията на веществата... дано поне електрическите схеми не е объркал...

Става въпрос за натриев сулфиТ - Na2SO3, а не за натриев сулфиД (Na2S), както е написано. Пак не става ясно от написаното дали става въпрос точно за натриев сулфит или за натриев хидрогенсулфит (NaHSO3), но това може би няма толкова голямо значение.

Не ми е ясно и защо е тази хоризонтална преграда по средата на съда с електролита?! Понеже присъствието й там изобщо не благоприятства процесите на дифузия, необходими за правилното функциониране на елемента... Ако е просто за укрепване и центриране на електродите, може да се измисли и далеч по-елегантно решение (с някакви телчета или олекотена конструкция, примерно...), което да не нарушава естествената циркулация и дифузия на разтвора. Ако е нещо като ограничител на отделящите се газове (за да не излизат в атмосферата) - не знам!

Газовете в активния въглен са си газове - не са йонизирани, просто са адсорбирани (прилепени към повърхността) на микро порьозната въглеродна маса. При НАГРЯВАНЕ могат да бъдат отделени. Затова се и препоръчва работа на акумулатора при 15'С - колкото е по-ниска температурата, толкова е по-висока степента на адсорбция.

За мен с химикалите няма какво да се експериментира - ясно е, че акумулаторът по втората схема (натриев сулфит + натриев хлорид) ще е най-ефективен. Далеч по-голямо значение според мен ще имат размерите на графитния електрод, вида (структурата) на активния въглен и главно степента му на графитизация (понеже графитът провежда тока, а не въглерода..), съотношение дължина/дебелина на електрода спрямо дебелина на обвивката от активен въглен, степен на уплътняване на активния въглен и т.н... С тези неща си заслужава да се експериментира.

Между другото, скоро ми трябваше хубав активен въглен за други цели и намерих доста качествен и евтин такъв от една пловдивска фирма. Не знам доколко е подходящ за тази цел, но ако открия офертата ще я постна тук. Не си играйте с черупки и подобни дивотии, освен ако не е заради самата игра.. :)

Радико, натриев хипохлорит едва ли ще се получи - потенциалът му е много висок, а и за него се използват платинирани електроди...