Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Домашен акумулатор

<< < (11/12) > >>

fantom4e:
ndm, не. тока е в електродите, не в електролита, за това преливане на електролит от един в друг, е като от пусто в празно.

Радико:
На сух акумулатор не може да се сложи работил, демек изгасен електролит. В момента на  първото зареждане протича реакция между електродите и електролита.  Заради това е нужно за първоначално зареждане сярна киселина, а това което е било вече в акумулатора е друго нещо, вече не е чиста сярна киселина. 

Аtos:
ndm, прави са колегите - не става!
Електродите при зареждане си променят структурата и състава и се очаква от тях (отдавайки заредената енергия) да възвърнат първоначалното си състояние от преди зареждането!
--- Цитат на: ndm в Октомври 25, 2014, 01:48:10 pm ---Опитах се да направя следния мислен, теоретически експеримент. Имаме два нови акумулатора т.нар. сухи незаляти с електролит. Напълваме първия с Н2SO4 + H2O, плътността на разтвора – 1.2. Включваме на заряд 72 часа с 1А ток. Имаме пълноценен прибор, който може да ни послужи за определен вид работа. Сега изливаме електролита от него в подходящ съд и заливаме втория акумулатор. Ще бъде ли акумулатор №2 пълноценен и готов за употреба както първия? Предстоят и практически експерименти, както обичайно се казва.

--- Край на цитат ---
Не се хаби в излишни експерименти - ще съсипеш и двата акумулатора така:)
При зареден акумулатор електролитът е готов да работи, отлагайки хим. съединения по електродите.При зареждането тези отлагания по електродите влизат (обратния ефект) в състава на електролита.Ако налеем концентриран електролит в разреден акумулатор, електродите няма да могат да поемат  въпросните съединения, тъй като вече са "преситени" и ще се образуват съответните соли по дъното на акумулатора или ще окъси някоя клетка, поради нарасналия обем на електрода, което би довело до "пробив"...такъв акумулатор или ще е тотално занулен, или ще гръмне.
Далеч по-правилно е в изтощен акумулатор да се налее "обеднен" електролит и да се пусне на зареждане!Тогава е по-възможно да има положителен ефект, въпреки, че е малко вероятно да се нацели точната необходима концентрация и режим на заряд!
Все пак, подобен изтощен акумулатор (ако не е алкален), който е стоял празен, го пиши заминал тотално...:)

Относно това, което казва Радико - не е съвсем така!Чиста сярна киселина си е, разликата е в концентрацията само!
И да, ако се вземе електролит от работещ акумулатор, може да се налее в сух, но НОВ и "девствен" още."Омокриш" ли го веднъж - всяко източване после е фатално-яко окисление,майка:)
Необходимо условие обаче е да се знае точната нужна концентрация и да си сигурен, че няма остатъчни микроелементи вътре!

epwpixieq-1:

--- Цитат на: PyroVeso в Юли 09, 2014, 01:29:41 pm ---Мислил съм и съм смятал много относно това - по какъв начин да се съхранява "излишната" електроенергия от соларна инсталация, така че да може да се използва нощем и/или по-облачните дни. ПАВЕЦ е добро решение, но е скъпо, огромно и.. подходящо за имот с неограничени размери и денивелация |-)
Като че ли най-удачното при наличие на относително по-голямо пространство (къща, двор..) е да се прави електролиза, при която се събират разделно водорода и кислорода, и след това да се съхранява само водорода в някакъв хидравличен съд (цистерна?) над вода.
След това водородът може да се гори директно ако е необходим за отопление, готвене, бойлери и т.н., или да се прекарва през горивна клетка, ако трябва да се произвежда електричество.
За едно домакинство съд с обем 3-4 кубика би трябвало да е достатъчен. Ако водородът се съхранява и под известно налягане (2-4-7 атмосфери), енергията за създаването на което се взима също от солара, тогава този обем може да бъде намален съответния брой пъти ИЛИ времето за автономна работа на домакинството да се увеличи също съответния брой пъти.

--- Край на цитат ---

Колега предполагам, че тази имплементация съвпада напълно с вашия анализ за складиране на "излишната" енергия и съответното й използване: https://www.youtube.com/watch?v=Vel9LH57RII
Разбира се намалена пропорционално, защото едва ли много къщи в България имат такива пространствени възможности за складиране на газовете от електролизата.
От друга страна, самия процес на електролиза може да се подобри, използвайки определени разработки от този вид: http://jnaudin.free.fr/wfcbooster/WFCbooster03en.htm

Аtos:
А какъв е шансът къщата на подобно домакинство да стане "кабрио" в един момент?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия