Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Домашен акумулатор

<< < (2/12) > >>

mi68:
Здравейте,
Идеята ми изглежда екзотична. Преди в БДЖ-то имаше акумулаторни помещения с открити клетки-стъкленици. Карат по 10 -15 години. Трябва вентилационна уредба, ако се образуват мостчета, раздвижиш сепаратора или плочата и то падне, батерията работи на пушка. Най-важното е ниската концентрация на електролита 1,21-1,24 за тропически климат, електролита замръзва в диапазона 0-(-10) градуса целзий. Автомобилните акумулатори ползват електролит за умерен климат с концентрация 1,27-1,28 точка на замръзване -60 градуса по целзий. През лятото този електролит скъсява живота на батерията и се препоръчва да се замени с летен 1,21-1,24. Това е трудоемка операция, а се практикува замяна на нова батерия 
Най-простото нещо е да се намали концентрацията на електролита и да не се допуска замръзване. В отоплявани помещения няма как да се случи. Това се отнася за оловни акумулатори.
Акумулатарите са стартерни и панцерови. Тук става въпрос за панцерови и трябва да се доставят от завода. Стартерни (автомобилни) са достъпни в търговската мрежа.
С тези трудности идеята ми изглежда екзотична, купуваш панцерови батерии от акумулаторно помещение показано на снимката, правиш отопляемо акумулаторно помещение в къщи и въпроса спира. В една къща винаги има къде да се влагат пари.

krasias:
Здравей  mi68, нещо не съм съгласен с теб по въпроса за електролита. Имай в предвид че слабите киселини много по силно разяждат оловото, докато силните киселини не го разяждат. Мисля че по-силния електролит е по-добрия вариант.  montanar може да пробваш да намериш стари батерии от електрокари и да опиташ да направиш нещо с тях. Идеята ти е добра и аз съм мислил за това защото има стари акумулатори на които само една клетка е дефектирала а останалите са в много добро състояние. Може да опиташ да потърсиш NiCd акумулатори имат много по-дълъг живот.

montanar:
Въпроса с концентрацията на електролита е интересен - не знам как влияе върху живота трябва да се проучи това нещо.....

krasias подобна ми е идеята и на мен - а дефектирали сравнително запазени аку. се намират
но се чудя дали ако си се отлеят по-големи електроди та макар и просто равни плоскости да са  няма да е по-удачно от решетъчните заводски такива (в смисъл за почистване и профилактика) - наистина площта на заводските е по-голяма но пък са доста фини и при механическо почистване ще има проблеми

krasias:
Няма да стане така защото плочите не са от чисто олово а от оловен сулфат и оловен оксид http://www.zxz-battery.eu/bg/index.php/ustroistvo-i-princip-na-rabota. Значи виждал съм клипове в youtube,  свалят клетките на стари акумулатори разделят положителните и отрицателните плочи, смилат ги поотделно и ги печеха ли ги, позабравил съм технологията която даваха. Опитай да потърсиш някой клип. 

montanar:
krasias - оловния оксид и сулфат се образуват от самата реакция зареждане/разреждане не са част от конструкцията
а при претопяване на въпросното олово от клетките всичко това оксид сулфат си става отново на олово  ;)
може да има някаква причина за да разделят електродите но не зарад сулфида и оксида

а ето и малко инфо по въпроса за конструкцията
Акумулатори с дълбоко циклиране
Морски приложения, голф бъги, електрокари и електрически превозни средства използват батерии с дълбоко циклиране, които са предназначени да бъдат напълно разредени преди да бъдат заредени отново. Понеже зареждането предизвиква прекалено загряване, което може да изкриви плочите, използват се по-дебели или по-масивни решетки за плочи за приложения с дълбоко разреждане. Нормално автомобилните акумулатори не са предназначени за повторно дълбоко циклиране и използват по-тънки плочи с по-голяма повърхностна площ за получаване на капацитет, който носи голям ток.
Автомобилните акумулатори обикновено отказват след 30-150 дълбоки цикъла, докато могат да издържат хиляди цикли при нормална употреба (2-5% разреждане).
Ако акумулатори, предназначени за дълбоко циклиране, се ползват за автомобилни приложения, те трябва да бъдат "преоразмерени" с около 20%, за да компенсират капацитета пренасящ по-малки токове.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия