Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Домашен акумулатор

<< < (4/12) > >>

montanar:
никакъв проблем няма - винаги е добре да се движат конкурентни теми - „в спора се ражда истината„
 :)

Радико:
Добре Продължавам тук пък ако интересът се увеличи ще отвориме нова тема по въпроса относно получаването на графена.
Графен се получава много лесно в лабораторни условия "сиреч любителски" когато някаква метална подложка се намаже с въглеводород и после същият се овъгли в атмосфера на горещ водород. В случая който конкретно визирам подложката е намазана със захарен сироп и след изсъхването му е овъглена. Предполагам, че за доста участници в форума водородната среда не е проблем. Нобходимо е само да се направи водородна клетка с  по голяма междина помежду електродите и да се добави между тях сито, цедка, мембрана, както искайте го наричайте което да не позволява прекомерно смесвана на водорода и кислорода. След като имаме вече горелка със изключително богат на водород пламък по нататък мисля, че процедурата е вече ясна на всички.   

Радико:

--- Цитат ---Учени от университета Райс откриха обещаваща суровина за производство на графен - най-обикновената захар, съобщава Physorg.
Разработеният от тексаския екип процес е едностепенен и става при достатъчно ниски температури, за да бъде енергийно и промишлено ефективен.
Според публикацията в сп. Nature химиците са се научили да създават качествени и големи листове графен от най-различни източници на въглерод. При това температурата при производството трябва да е около 800 С. Макар и доста, това е много важен аспект.
При 800 С силицият, ползван като подложка за създаване на графена, остава годен за правене на електронни схеми. Докато при 1000 и повече градуса той губи ключови характеристики.
Чженсон Сун, докторант в лабораторията на университета открива, че полагането на богати на въглерод материали върху медни и никелови субстрати дава като резултат графен в желаната форма - листове от един, два или друг брой еднмолекулни слоеве. Те може да се използват в цял куп приложения.
Сун и колегите му открили, че процесът лесно се настройва за производството на легиран графен. Това позволява манипулирането на електронните и оптични свойатва на материала, което отваря широки възможности за създаването на микропревключватели и логически устройства.
За получаването на чист графен Сун започнал с лист полиметилметакрилат, по-добре познат като плексиглас. За катализатор бил използван меден субстрат. При висока температура, ниско въздушно налягане и поток от водород и аргон, за десет минути плексигласът бил редуциран до чист въглерод и се превърнал в едномолекулен слой графен. С манипулиране на газовия поток Сун можел да избира дебелината на получавания графен.
После станало още по-интересно. Той изпробвал и други източници на въглерод, включително захар. Почти на майтап. Другите лаборатории търсели решение в метални катализатори.
Сун сложил 10 мг захар (а по-късно и флуорен) на медно фолио с площ 1 см. Подложил заготовката на описаните по-горе въздействия и бързо получил еднослоен графен. Знаейки за високото кислородно съдържание на захарозата и петатомните пръстени на флуорена, той очаквал дефекти в крайния продукт. Но се оказало, че те се самозаличават при образуването на графена.
--- Край на цитат ---
Източник на информацията:
http://www.obekti.bg/dnes/5-tehno/1675-v-texas-pravyat-graphene-ot-zahar

nizo:
Доста прости и издържливи са батерии желязо-никел. Определено може да си ги направиш в домашни условия и май са идеални за теб. Разгледай повече за тях.

Радико:
Да Nizo така е обаче има един малък проблем, имаше една тема тук която не е актуална вече и е изтрита:
http://mazeto.net/index.php?topic=8533.0
стой в кошчето сега там можеш да видиш за какви пари става дума когато иде реч за никел. пък захарта май е доста по евтина все още  ;)
 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия