Начало > Новини от света на технологиите

Нова технология за производство на акумулатори

<< < (2/2)

Ksurnev:
dymelsoft
Това го мярнах по някякъва телевизия и го търсих цяла седмица, докато бях грипав и не можах да го намеря.
АДМИРАЦИИ!
Изкефи ме на МАХ

Maistora52:
Интересна новина...
Какъв ли е съставът на този електролит? - същият като този във всеки оловно-киселинен акумулатор!

Е как тогава става номера, като има "специалисти", които твърдят, че обикновена смяна на един електролит с друг - нов, свеж, изисква отново зареждане... не може да даде ток веднага, пък се и бил съсипвал акумулатора...
 
"Учени твърдят, че са близо до революция при батериите за електромобили
https://www.vesti.bg/tehnologii/nauka-i-tehnika/ucheni-sa-na-praga-na-revoliucionni-avto-baterii-6070452
https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomobili/do-2035-g.-shte-se-prodavat-samo-elektromobili-6071507

Вместо да се включват в ел. мрежа, тези батерии използват течност, която се сменя. Това става много бързо и така се неутрализира най-голямата слабост на електромобила.
Всеки автомобилен фен ще каже, че най-големият проблем на електромобилите са батериите. И то не с автономния пробег, а с времето за зареждане на тези батерии. Тук говорим за часове, докато двигателят с вътрешно горене се зарежда за минути.
Този проблем изглежда е на път да бъде решен. Много вероятно е двама професори от Университета Пардю да са намерили „цаката” на батериите и електромобилите, твърди Futurism.
Технологията е нова и не изисква батерията да се зарежда в електрическата мрежа, а това става чрез източване и доливане на електролита на батерията. Важното е, че това упражнение не е много сложно. Процесът ще наподобява много този при спиране на обикновена бензиностанция. Процесът ще изисква източване на изтощения електролит, което ще става с помощта на помпа. Продължителността на това, заедно с доливането на новия зареден електролит, ще трае няколко минути.
Освен продължителността на зареждане, това решение е изключително екоцелесъобразно. Изследователите заявяват, че течността е чиста, стабилна, безопасна, евтина. Течността, източена от батерията, ще може да се презарежда през всякакъв вид електрическа инфраструктура. След това тя ще може да се изпраща на зарядните станции (бензиностанции с отделна колонка) по начина, по който това сега се случа с дизела и бензина.
Тази технология не е нова, но сега е с нов дизайн, който прави батериите по-безопасни за използване и съхранение.
Двамата професори твърдят, че всички съставки са налични, за да стане това реалност, като е необходима минимална модификация на бензиностанциите. Двамата, заедно със свои докторанти, са създали компанията IFBattery LLC, която трябва да изнесе технологията на пазара. Единственият проблем, който е и най-честият при подобни начинания, е липсата на средства за доизпипване на концепцията.
Статията не споменава конкретика по отношение тегло на батериите, мощност и т.н. Въпреки това представя решение, което може да реши най-големият проблем на електромобилите. Е това е нещо голямо и важно, което трябва да се следи."

Колонка на бензиностанциите за този "електролит"... значи има Резервоар - Въпросът е какво има в този резервоар ОСВЕН електролита - едва ли е съоръжен този резервоар с устройство за непрестанен заряд на този електролит, а и това е пожароопасно и ще е забранено от Пожарникарите.
Значи има някаква добавка в този електролит... Химия и пак химия... или ... дали?

fantom4e:
Със сигурност не става въпрос за оловно-кисел, най-вероятно е някакъв вид проточна батерия. Специалист ти го казва ;)

juliang:
Аз едно не мога да разбера ... как все още има хора, които дават пари на разни псевдоспециалисти...
Ако тази батерия е електроХИМИЧНА, то във всички случаи на електродите ще има или отлагане на материал, или отнемане на материал. Аз не се сещам за батерия, на която на електродите да не се извършва някаква реакция и те да остават вечни.
Да, теоретично е възможно да се изработи батерия, при която със смяна на електролита ще продължи отдаването на енергия, но електродите й или ще обрастат с налепи, или ще се пробият от корозия. Такава батерия ще има само няколко десетки цикъла живот, което е крайно недостатъчно. Освен ако цената й не е символична и подмяната й на няколко хиляди км не е някакъв проблем - примерно както се прави с маслото на конвенционалните автомобили с ДВГ.

fantom4e:
juliang по-сложно е отколкото си го описал, горе-долу си прав, ама не съвсем. Например електродите са инертни, по този начин споменатите от тебе проблеми не оказват голямо влияние. Особеното в проточните батерии е специфичната йоннопропусклива мембрана.
Отделно казаното от тебе за отлагане на материал и отнемане от електродите е доста хммм приблизително да кажем и като цяло не е вярно.

Има съществуващи батерии от този тип, цели станции от по 10-100 MWh, според зависи от нуждите, например: 60MWh в Абира, Япония.
Има доста фирми които произвеждат, има и БГ фирми които се интересуват и до няколко години може би ще внедрят такива. Имаше и един швейцарски измамник от арабски произход който щеше да прави кола с такава батерия, ама и той като Роси взе парите и се покри....

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия