Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Някой може ли да удари едно рамо с пресмятане на обем през малък отвор.

(1/3) > >>

rosenmvr:
Колеги трябва да пресметна през газова дюза с диаметър 2,5мм и налягане 1.5 атм за колко милисекунди би минал 1 литър газ метан.
Ако може да ми обясните как бих могъл да го сметна по прост начин. Идеята ми е да си направя екселска таблица за да мога да променям параметрите а тя да го смята.

Радико:
Формулата за изчисление е площта на дюзата умножена по разликата от налягането "преди и след дюзата" на трета степен Само разликата се повдига на куб. Не помня обаче какви бяха дименсиите.
Както и да е тази атмосфера и половина не ти казва нищо обаче за да изчисляваш дебита ти е нужен диференциален манометър. По добре с дебитомер или го измервай практически със съд пълен с вода. метана да измества водата.  А да и предполагам измерване направено с въздух би дало различни данни поради различното вътрешно съпротивление на въздуха и метана.

paparosko:
Мога да дам формулата, която се използва в хидравликата за протичане на определен дебит Q през отвор (в случая дюза), което създава известна разлика в налягането:

Q = α.f.√2∆p/ρ,

където α e коефициент на дебита (обикновено между 0,6...0,7);
             f - сечение на отвора;
             ∆p - пад на налягането (разлика в наляганията пред и след отвора);
             ρ - плътност на флуида (течността)

Ще се опитам да потърся подобна формула за протичане на газообразен флуид.

 :)

ПП: √2∆p/ρ е корен втори от 2∆p/ρ - горната черта на корена не е излезнала

paparosko:
Мисля, че щом като във формулата Q = α.f.√2∆p/ρ участва плътността, то тя трябва да е валидна за всички флуиди - и за течностите и за газовете.

 :)

Иван Димов:
   Скоростта на изтичане V от дюза е корен квадратен от 2Р/p, където Р е налягането (по-точно разликата в налягането преди и след дюзата), а р е плътността на флуида. Скоростта е в m/s, налягането е в Ра (паскали), плътността р е в kg/m3. Остава да се умножи скоростта на изтичане по сечението на дюзата и така се намира дебита в m3/s - кубичен метър за секунда. Сечението на дюзата също трябва да се изрази в квадратни метра.
   Направих сметка, но понеже не знам плътността на метана колко е, ще дам приблизително решение на задачата. Ако разделиш корен квадратен от плътността р на числото 0.002688626, ще получиш времето в секунди за изтичане на един кубически метър. За един литър това време ще трябва да го разделиш на 1000 и ще получиш отговора в секунди. За да е в милисекунди трябва да се умножи по 1000.
   Те затова хората са измислили системата SI за да се уеднаквят всички мерни единици в единен стандарт.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия