Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Компилация Барбоса - Тесла

<< < (30/51) > >>

@praktik:

--- Цитат на: x_name41 в Май 26, 2014, 09:18:01 pm ---бих искал да уточня че необходимата напрегнатост на електрическото поле за да протече ток във външната верига се отнася за разстоянието между потенциалите вътре във самия източник, на картинката разглеждам два различни източника, двата заряда разположени на  известно разстояние един от друг, представляват един източник, те не са разстоянието между външните елементи на веригата, аз имам предвид разстоянието на потенциалите вътре във самия източник, а не извън него. Всеки може да се убеди във това със конфигурацията показана на картинката, нима не е така?

--- Край на цитат ---
Ами, вземи тогава единият полюс на кондензатор и го постави на северният полюс, а другият на южният полюс, според теб при достатъчен потенциал между двата полюса на кондензатора, няма ли да протече ток ? По твоята логика, не би трябвало да има и мълнии .

x_name41:

--- Цитат на: @praktik в Май 26, 2014, 09:26:54 pm ---Ами, вземи тогава единият полюс на кондензатор и го постави на северният полюс, а другият на южният полюс, според теб при достатъчен потенциал между двата полюса на кондензатора, няма ли да протече ток ? По твоята логика, не би трябвало да има и мълнии .

--- Край на цитат ---
не съм казал подобно нещо а напротив, ако има достатъчно голяма напрегнатост на електрическото поле разбира се че ще протече ток, но щом разделите кондензатора на два полюса (както пишете) ние всъщност говорим за един източник на който полюсите му са просто разделени на някакво разстояние един от друг, което се опитвам да обясня, но вие пак очевидно не разбирате. Мълниите възникват поради формиране на същата тази голяма напрегнатост на електрическото поле, при което в определени моменти се достига до диелектричен пробив и възниква искров разряд между двете плочи на кондензатора (образно казано)

mi68:
Здравейте колеги,
Преди време в отговор №122 на колегата Phantom, изказа мнение за постоянен магнит, но това е половината истина. Другата тема е за електретите. Това е да водим дискусия кое първично "яйцето или кокошката". Това е кръгов (цикличен) процес и двете страни са важни. Проблемът е да се направи пряк мост по диаметъра на окръжността да се преминава от едно състояние в друго или обратно. Представям забавна статия за електрети. Кратко описание на телефон без захранване и магнити (подчертано с химикал).
В електрично поле имаме индукция, при движение или диелектрични загуби казано по друг начин. При магнитно поле имаме скин ефект. Електричната индукция не е изследвана, за разлика от електромагнитната, закони на Ленц и Фарадей.

@praktik:

--- Цитат на: x_name41 в Май 26, 2014, 09:33:11 pm ---не съм казал подобно нещо а напротив, ако има достатъчно голяма напрегнатост на електрическото поле разбира се че ще протече ток, но щом разделите кондензатора на два полюса (както пишете) ние всъщност говорим за един източник на който полюсите му са просто разделени на някакво разстояние един от друг, което се опитвам да обясня, но вие пак очевидно не разбирате. Мълниите възникват поради формиране на същата тази голяма напрегнатост на електрическото поле, при което в определени моменти се достига до диелектричен пробив и възниква искров разряд между двете плочи на кондензатора (образно казано)

--- Край на цитат ---

Между полюса плюс на един кондензатор, и полюса минус на друг кондензатор, ще протече ли ток ? ще протече, а между разноименните полюси на две галванични батерии, не, защо ? защото потенциалите между галваничните елементи не са разделени, там няма статично електричество както при кондензаторите, а потенциал подържан от химически реакции.

x_name41:

--- Цитат на: @praktik в Май 26, 2014, 09:56:00 pm ---Между полюса плюс на един кондензатор, и полюса минус на друг кондензатор, ще протече ли ток ? ще протече, а между разноименните полюси на две галванични батерии, не, защо ? защото потенциалите между галваничните елементи не са разделени, там няма статично електричество както при кондензаторите, а потенциал подържан от химически реакции.

--- Край на цитат ---
да, това е така (със кондензатори между другото не съм пробвал, и не знаех че протича ток между два заредени отделни кондензатора, благодаря все пак че посочихте тази особенност), добре би било всъщност някой да покаже нагледно разликата между кондензатор и галваничен елемент!, всъщност да, разглеждайки тези картинки можем да посочим че за разлика от обикновенния кондензатор на който зарядът се съхранява във диелектрика между плочите му, то  при земният капацитет, зарядът се съхранява във два уединени капацитета представляващи двете плочи - йоносферата и земята :)

галваничен елемент



кондензатор



http://www.youtube.com/v/PCae6jRw6Jg?version=3&amp;hl=bg_BG

и метод за изкуственно предизвикване на разряд между йоносферата и земята, чрез ракета със проводник
http://www.youtube.com/v/34NpyA2OuaE?version=3&amp;hl=bg_BG

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия