Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Компилация Барбоса - Тесла

<< < (28/51) > >>

@praktik:

--- Цитат на: Радико в Май 26, 2014, 02:23:01 pm ---Ами отговора е абсолютно аналогичен като отговора на първия въпрос - диода няма да светне без протичането на ток, всъщност той светва за някаква милиардна част от секундата, след което загасва защото капацитивната разлика в потенциалите се е изравнила а като не протича ток между останалите два полюса не може да се навакса разликата по химически път.

--- Край на цитат ---
Нещо не се връзва работата, диода не свети щото не протича ток между плюса и минуса на двете батерии, а защо ли, нали трябва да има потенциал между плюса и минуса на двете батерии, и то равен на потенциала между плюса и минуса на едната батерия, при условие че и двете батерии са годни и измерените им потенциали по отделно са равни.

Аххх, сега се сетих, така е защото нямаме затворена верига в този случай .  :-[

Иван Димов:
   Velektra, какви са тези въпроси? В момента на съединяването на + на едната батерия с - на другата, двата потенциала се изравняват през измервателния уред. Във веригата няма ток, защото другите + и - са свободни. Дай ги накъсо и ще премериш 3V. Това са елементарни неща.
   Да използвам случая и да обясня защо Земята има магнитно поле. Представете си голям неподвижен диск, на чиято периферия са монтирани много развъртяни жироскопи с произволна пространствена ориентация на осите им. Нека сега да завъртим големия диск. В резултат на това въртене, малките жироскопи по периферията започват да ориентират осите си на въртене така, че да са успоредни на централната ос на големия диск. При това, векторите на ъгловите им скорости стават съпосочни. С други думи, ако големият диск се върти по часовниковата стрелка, малките жироскопи също се въртят по часовниковата стрелка. Това е така, защото относителната скорост Voтн на елементарна маса dm от малките жироскопи спрямо големия диск се сумира с периферната му скорост Vпер(на големия диск) спрямо лабораторията. Или общата скорост на dm е V = Vотн + Vпер. В резултат, когато Vотн и Vпер са съпосочни имаме голяма V обща, а когато Vотн и Vпер са противопосочни имаме малка V обща. Така на голямата V обща съответства голяма центробежна сила, а на малката V обща - малка центробежна сила. Затова dm под действието на тези центробежни сили се отклонява от обичайната си траектория и малките жироскопи "полягат" в общата равнина на въртене. Получава се нещо като намагнитване поради въртенето. В списанието "Deutsche Physiк" на Стефан Маринов четох за експеримент с въртящ се цилиндричен камък, който се намагнитва при въртенето. Въртенето е с бормашина, а измерването с датчик на Хол. Интересното е, че магнитното поле е неравномерно разпределено - в периферията е по-силно от центъра и прилича по форма на развъртяна течност в цилиндричен съд. Там височината на течността в периферията е по-голяма от тази на централната част.
   Затова всяко въртящо се тяло има магнитно поле.

x_name41:

--- Цитат на: @praktik в Май 26, 2014, 05:44:26 pm ---Нещо не се връзва работата, диода не свети щото не протича ток между плюса и минуса на двете батерии, а защо ли, нали трябва да има потенциал между плюса и минуса на двете батерии, и то равен на потенциала между плюса и минуса на едната батерия, при условие че и двете батерии са годни и измерените им потенциали по отделно са равни.

Аххх, сега се сетих, така е защото нямаме затворена верига в този случай .  :-[

--- Край на цитат ---
всъщност за да протече ток между два отделни източника условията са тези

а причината е тази

обяснението е следното: Във батерията (или акумулатора) източниците на двата отделни заряда са много близо един до друг и минималната  напрегнатост на електрическото поле е достатъчна за да протече ток, докато при две отделни батерии (или акумулатора) напрегнатостта не е достатъчна за да протече ток, колкото е по-голямо разстоянието между двата потенциала толкова по-голяма напрегнатост на електрическото поле е необходима, факт! (който проверих лично с прост експеримент с ТХО захранвано от акумулаторна батерийка 3.7волта за мобилен телефон, разрядник Р350 и земя, разрядника свети, следователно протича ток). Между другото тока на утечка между заземяването и нулевия проводник изглежда също се дължи на това. А ето тук съм се опитал да ги представя нещата в събран вид

Phantom:
Аз пък щях да предложа да затвори контура от една батерия и диод през Земята. Интересно ми е какво ще се получи.

sabaka808:
При високи напрежения се получава йонизация на въздуха и той става проводник но на малки разстояния .
Например високо-волтовата бобина при автомобилите, измервал съм напрежение 18000v. и прави преход от 20мм. разстояние.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия