Автор Тема: Компилация Барбоса - Тесла  (Прочетена 227245 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #135 -: Май 26, 2014, 05:44:26 pm »
Ами отговора е абсолютно аналогичен като отговора на първия въпрос - диода няма да светне без протичането на ток, всъщност той светва за някаква милиардна част от секундата, след което загасва защото капацитивната разлика в потенциалите се е изравнила а като не протича ток между останалите два полюса не може да се навакса разликата по химически път.
Нещо не се връзва работата, диода не свети щото не протича ток между плюса и минуса на двете батерии, а защо ли, нали трябва да има потенциал между плюса и минуса на двете батерии, и то равен на потенциала между плюса и минуса на едната батерия, при условие че и двете батерии са годни и измерените им потенциали по отделно са равни.

Аххх, сега се сетих, така е защото нямаме затворена верига в този случай .  :-[
« Последна редакция: Май 26, 2014, 07:06:16 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #136 -: Май 26, 2014, 07:42:55 pm »
   Velektra, какви са тези въпроси? В момента на съединяването на + на едната батерия с - на другата, двата потенциала се изравняват през измервателния уред. Във веригата няма ток, защото другите + и - са свободни. Дай ги накъсо и ще премериш 3V. Това са елементарни неща.
   Да използвам случая и да обясня защо Земята има магнитно поле. Представете си голям неподвижен диск, на чиято периферия са монтирани много развъртяни жироскопи с произволна пространствена ориентация на осите им. Нека сега да завъртим големия диск. В резултат на това въртене, малките жироскопи по периферията започват да ориентират осите си на въртене така, че да са успоредни на централната ос на големия диск. При това, векторите на ъгловите им скорости стават съпосочни. С други думи, ако големият диск се върти по часовниковата стрелка, малките жироскопи също се въртят по часовниковата стрелка. Това е така, защото относителната скорост Voтн на елементарна маса dm от малките жироскопи спрямо големия диск се сумира с периферната му скорост Vпер(на големия диск) спрямо лабораторията. Или общата скорост на dm е V = Vотн + Vпер. В резултат, когато Vотн и Vпер са съпосочни имаме голяма V обща, а когато Vотн и Vпер са противопосочни имаме малка V обща. Така на голямата V обща съответства голяма центробежна сила, а на малката V обща - малка центробежна сила. Затова dm под действието на тези центробежни сили се отклонява от обичайната си траектория и малките жироскопи "полягат" в общата равнина на въртене. Получава се нещо като намагнитване поради въртенето. В списанието "Deutsche Physiк" на Стефан Маринов четох за експеримент с въртящ се цилиндричен камък, който се намагнитва при въртенето. Въртенето е с бормашина, а измерването с датчик на Хол. Интересното е, че магнитното поле е неравномерно разпределено - в периферията е по-силно от центъра и прилича по форма на развъртяна течност в цилиндричен съд. Там височината на течността в периферията е по-голяма от тази на централната част.
   Затова всяко въртящо се тяло има магнитно поле.
« Последна редакция: Май 27, 2014, 06:47:31 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #137 -: Май 26, 2014, 07:43:20 pm »
Нещо не се връзва работата, диода не свети щото не протича ток между плюса и минуса на двете батерии, а защо ли, нали трябва да има потенциал между плюса и минуса на двете батерии, и то равен на потенциала между плюса и минуса на едната батерия, при условие че и двете батерии са годни и измерените им потенциали по отделно са равни.

Аххх, сега се сетих, така е защото нямаме затворена верига в този случай .  :-[
всъщност за да протече ток между два отделни източника условията са тези

а причината е тази

обяснението е следното: Във батерията (или акумулатора) източниците на двата отделни заряда са много близо един до друг и минималната  напрегнатост на електрическото поле е достатъчна за да протече ток, докато при две отделни батерии (или акумулатора) напрегнатостта не е достатъчна за да протече ток, колкото е по-голямо разстоянието между двата потенциала толкова по-голяма напрегнатост на електрическото поле е необходима, факт! (който проверих лично с прост експеримент с ТХО захранвано от акумулаторна батерийка 3.7волта за мобилен телефон, разрядник Р350 и земя, разрядника свети, следователно протича ток). Между другото тока на утечка между заземяването и нулевия проводник изглежда също се дължи на това. А ето тук съм се опитал да ги представя нещата в събран вид
« Последна редакция: Май 27, 2014, 06:49:39 pm от Maistora52 »

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #138 -: Май 26, 2014, 07:50:51 pm »
Аз пък щях да предложа да затвори контура от една батерия и диод през Земята. Интересно ми е какво ще се получи.

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #139 -: Май 26, 2014, 07:56:04 pm »
При високи напрежения се получава йонизация на въздуха и той става проводник но на малки разстояния .
Например високо-волтовата бобина при автомобилите, измервал съм напрежение 18000v. и прави преход от 20мм. разстояние.
« Последна редакция: Май 27, 2014, 06:50:50 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #140 -: Май 26, 2014, 08:29:01 pm »
Цитат
Затова dm под действието на тези центробежни сили се отклонява от обичайната си траектория и малките жироскопи "полягат" в общата равнина на въртене. Получава се нещо като намагнитване поради въртенето. В списанието "Deutsche Physiк" на Стефан Маринов четох за експеримент с въртящ се цилиндричен камък, който се намагнитва при въртенето. Вътенето е с бормашина, а измерването с датчик на Хол. Интересното е, че магнитното поле е неравномерно разпределено - в периферията е по-силно от центъра и прилича по форма на развъртяна течност в цилиндричен съд. Там височината на течността в периферията е по-голяма от тази на централната част.
   Затова всяко въртящо се тяло има магнитно поле.

Ако тази хипотеза беше вярна, то би трябвало всяко небесно тяло да има магнитно поле. Факта, че не е така я опровергава напълно.
 
« Последна редакция: Май 27, 2014, 06:52:25 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #141 -: Май 26, 2014, 09:01:38 pm »
Цитат
обяснението е следното: Във батерията (или акумулатора) източниците на двата отделни заряда са много близо един до друг и минималната  напрегнатост на електрическото поле е достатъчна за да протече ток, докато при две отделни батерии (или акумулатора) напрегнтоста не е достатъчна за да протече ток, колкото е по голямо разстоянието между двата потенциала толкова по голяма напрегнатост на електрическото поле е необходима, факт!


 x_name41

А защо смяташ, че със 1 сантим , по голямо растояние, между плюса и минуса  минималната напрегнатост на електростатичното поле, няма да е достатъчна за да протече ток между плюса и минуса на две батерии. Не е така, снимката която си дал, много се съмнявам че е невярна. Моля не спекулирайте. Възможни са утечки, при които се задейства мултицета. Аз съм поставял накрайник на мултицет във нулата на мрежовото захранване, и той е отчитал напрежение.

@praktik

  • Гост
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #142 -: Май 26, 2014, 09:07:38 pm »
Цитат
Затова dm под действието на тези центробежни сили се отклонява от обичайната си траектория и малките жироскопи "полягат" в общата равнина на въртене. Получава се нещо като намагнитване поради въртенето. В списанието "Deutsche Physiк" на Стефан Маринов четох за експеримент с въртящ се цилиндричен камък, който се намагнитва при въртенето. Вътенето е с бормашина, а измерването с датчик на Хол. Интересното е, че магнитното поле е неравномерно разпределено - в периферията е по-силно от центъра и прилича по форма на развъртяна течност в цилиндричен съд. Там височината на течността в периферията е по-голяма от тази на централната част.
   Затова всяко въртящо се тяло има магнитно поле.

Ако тази хипотеза беше вярна, то би трябвало всяко небесно тяло да има магнитно поле. Факта, че не е така я опровергава напълно.
Напълно си прав, няма никаква връзка между механично въртене на електронеутрално тяло, и магнитно поле вследствие на това въртене.
« Последна редакция: Май 27, 2014, 06:53:34 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #143 -: Май 26, 2014, 09:18:01 pm »

 x_name41

А защо смяташ, че със 1 сантим , по голямо растояние, между плюса и минуса  минималната напрегнатост на електростатичното поле, няма да е достатъчна за да протече ток между плюса и минуса на две батерии. Не е така, снимката която си дал, много се съмнявам че е невярна. Моля не спекулирайте. Възможни са утечки, при които се задейства мултицета. Аз съм поставял накрайник на мултицет във нулата на мрежовото захранване, и той е отчитал напрежение.
бих искал да уточня че необходимата напрегнатост на електрическото поле за да протече ток във външната верига се отнася за разстоянието между потенциалите вътре във самия източник, на картинката разглеждам два различни източника, двата заряда разположени на  известно разстояние един от друг, представляват един източник, те не са разстоянието между външните елементи на веригата, аз имам предвид разстоянието на потенциалите вътре във самия източник, а не извън него. Всеки може да се убеди във това със конфигурацията показана на картинката, нима не е така?

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #144 -: Май 26, 2014, 09:20:15 pm »

Въпреки това, ако съм засегнал някого, моля за прошка.



Засегна ме, и ти е простено както трябва да се казва, но
разтълкувай ми моите грешни математически напъни.


"Просто обяснявах защо кондензаторът на Земята не е самата земя и защо където тече ток няма напрежение."

Реших да сметна с математическите прийоми по вездесъщия закон на дядо хом- тече ми(не знам къде) 0  хампер(а) т.нар. ток, а нямам нито, напрежение (0, някакви си там мерки и теглилки) и нямам даже и съпротивление(0-нула, този път замерено с моя т.нар. аналогов мултицет). Седя и си мисля, седя и си мисля и по едно време разбирам, че само седя.   :(
А, пък защо Земята не е кондензатор и в същото време- кондензатора на земята не е самата земя - като направя някои опити със стрелка от компас.

@praktik

  • Гост
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #145 -: Май 26, 2014, 09:26:54 pm »
бих искал да уточня че необходимата напрегнатост на електрическото поле за да протече ток във външната верига се отнася за разстоянието между потенциалите вътре във самия източник, на картинката разглеждам два различни източника, двата заряда разположени на  известно разстояние един от друг, представляват един източник, те не са разстоянието между външните елементи на веригата, аз имам предвид разстоянието на потенциалите вътре във самия източник, а не извън него. Всеки може да се убеди във това със конфигурацията показана на картинката, нима не е така?
Ами, вземи тогава единият полюс на кондензатор и го постави на северният полюс, а другият на южният полюс, според теб при достатъчен потенциал между двата полюса на кондензатора, няма ли да протече ток ? По твоята логика, не би трябвало да има и мълнии .

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #146 -: Май 26, 2014, 09:33:11 pm »
Ами, вземи тогава единият полюс на кондензатор и го постави на северният полюс, а другият на южният полюс, според теб при достатъчен потенциал между двата полюса на кондензатора, няма ли да протече ток ? По твоята логика, не би трябвало да има и мълнии .
не съм казал подобно нещо а напротив, ако има достатъчно голяма напрегнатост на електрическото поле разбира се че ще протече ток, но щом разделите кондензатора на два полюса (както пишете) ние всъщност говорим за един източник на който полюсите му са просто разделени на някакво разстояние един от друг, което се опитвам да обясня, но вие пак очевидно не разбирате. Мълниите възникват поради формиране на същата тази голяма напрегнатост на електрическото поле, при което в определени моменти се достига до диелектричен пробив и възниква искров разряд между двете плочи на кондензатора (образно казано)
« Последна редакция: Май 26, 2014, 09:36:33 pm от x_name41 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #147 -: Май 26, 2014, 09:41:01 pm »
Здравейте колеги,
Преди време в отговор №122 на колегата Phantom, изказа мнение за постоянен магнит, но това е половината истина. Другата тема е за електретите. Това е да водим дискусия кое първично "яйцето или кокошката". Това е кръгов (цикличен) процес и двете страни са важни. Проблемът е да се направи пряк мост по диаметъра на окръжността да се преминава от едно състояние в друго или обратно. Представям забавна статия за електрети. Кратко описание на телефон без захранване и магнити (подчертано с химикал).
В електрично поле имаме индукция, при движение или диелектрични загуби казано по друг начин. При магнитно поле имаме скин ефект. Електричната индукция не е изследвана, за разлика от електромагнитната, закони на Ленц и Фарадей.
« Последна редакция: Май 26, 2014, 10:17:10 pm от mi68 »

@praktik

  • Гост
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #148 -: Май 26, 2014, 09:56:00 pm »
не съм казал подобно нещо а напротив, ако има достатъчно голяма напрегнатост на електрическото поле разбира се че ще протече ток, но щом разделите кондензатора на два полюса (както пишете) ние всъщност говорим за един източник на който полюсите му са просто разделени на някакво разстояние един от друг, което се опитвам да обясня, но вие пак очевидно не разбирате. Мълниите възникват поради формиране на същата тази голяма напрегнатост на електрическото поле, при което в определени моменти се достига до диелектричен пробив и възниква искров разряд между двете плочи на кондензатора (образно казано)

Между полюса плюс на един кондензатор, и полюса минус на друг кондензатор, ще протече ли ток ? ще протече, а между разноименните полюси на две галванични батерии, не, защо ? защото потенциалите между галваничните елементи не са разделени, там няма статично електричество както при кондензаторите, а потенциал подържан от химически реакции.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Компилация Барбоса - Тесла
« Отговор #149 -: Май 26, 2014, 10:06:49 pm »
Между полюса плюс на един кондензатор, и полюса минус на друг кондензатор, ще протече ли ток ? ще протече, а между разноименните полюси на две галванични батерии, не, защо ? защото потенциалите между галваничните елементи не са разделени, там няма статично електричество както при кондензаторите, а потенциал подържан от химически реакции.
да, това е така (със кондензатори между другото не съм пробвал, и не знаех че протича ток между два заредени отделни кондензатора, благодаря все пак че посочихте тази особенност), добре би било всъщност някой да покаже нагледно разликата между кондензатор и галваничен елемент!, всъщност да, разглеждайки тези картинки можем да посочим че за разлика от обикновенния кондензатор на който зарядът се съхранява във диелектрика между плочите му, то  при земният капацитет, зарядът се съхранява във два уединени капацитета представляващи двете плочи - йоносферата и земята :)

галваничен елемент



кондензатор



<a href="http://www.youtube.com/v/PCae6jRw6Jg?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/PCae6jRw6Jg?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>

и метод за изкуственно предизвикване на разряд между йоносферата и земята, чрез ракета със проводник
<a href="http://www.youtube.com/v/34NpyA2OuaE?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/34NpyA2OuaE?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>
« Последна редакция: Май 27, 2014, 06:58:01 am от x_name41 »