Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Колеги имам нужда от помощ със закона за скачените съдове.

<< < (2/3) > >>

juliang:
Да, само че ...мисля че нивото на течността в байпаса ще стигне нивото на течността в горния съд, така че гледай байпаса да е възможно най-кратък.

С'я се сещам... ако сложиш байпаса успоредно на основната тръбичка, просто да свършва малко по-високо... дали тогава той няма да остава празен? Не мога да си го проиграя в акъла...

valex:
rosenmvr
Вариант А е работещ вариант. Единственото изискване е  тръбичката от съда надолу да може да пропусне въздух обратно в съда (грубо казано). Значи увеличаваш  диаметъра на тръбичката докато започне водата да изтича от тръбичката и да влиза въздух в съда. И това е :)

Иван Димов:
   Eто така хората правят автоматични поилки за животни. Нивото на водата е на нивото на отворите. Падне ли по-ниско, в тях влиза въздух, който намалява вакуума и така от съда пада надолу вода до момента, когато отворите се покрият и спира да влиза въздух. Отворите трябва да са достатъчно големи за да може да се разминат водата и въздуха. Периодично се долива големият съд като кранът се затваря за да се формира вакуум. До крана за доливане може да има и кран за обезвъздушаване, който се отваря при доливането и после пак се затваря. Прилагам файл.

rosenmvr:
Колега valex
Прав си за това което казваш, но отвора става много голям... ако вземеш една стъклена бутилка, за да не може да се поддава на вакуума и да се свива, същата я напълниш с вода и пробиеш капачката със свредло 10 мм , вода няма да протече... ефект има чак към 13-15 мм което е много.
Маркуча става много груб и не е практично.

Колега Иван Димов
Прав си за поилката, но тук предполагам пак има големи отвори или поне голям среден съд.

При мен се налага долния съд да е с  диаметър около 50 мм и да се пълни около 60 мм от дъното при обща височина от 100-120 мм .  Горния също ще бъде с диаметър 50 мм, но значително по-висок да кажем 200 мм.
Двата съда ще бъдат разделени един от друг между 100 - 500 мм . Може би най-подходящ би бил вариант B, но дали байпас от 6-8 мм ще бъде достатъчен?

Иван Димов:
   В случай В имаме два водни стълба с височина h, "висящи" на вакуума. С други думи, налягането на тези водни стълбове с височина h се уравновесява с атмосферното налягане. Ако отгоре е пълен вакуум, водата трябва да е с височина 10 метра. А ако е живак трябва да е "висок" 760 мм. В нашия случай имаме непълен вакуум и положението ще е такова - прилагам файл. Понеже тръбичките са тънки не знам как въздухът ще премине към зоната на вакуума за да "освободи" водата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия