Начало > Новини от света на технологиите

Скариди разлагат водата, като оръжие .

<< < (2/7) > >>

@praktik:

--- Цитат ---За ядрена реакция обаче са необходими милиони градуси... (забравете за температурата на повърхността на Слънцето - там ядрени реакции няма, има само плазма).
--- Край на цитат ---
Сигурен ли си, че в Слънцето не се получават ядрени реакции? А нали си чувал нещо и за студен синтез, въобще не е чак толкова невъзможно. Чрез Браун газ , съм чел че се осъществява студен синтез.
Не казвам обаче, че непременно скаридата е постигнала ядрен синтез :)

PyroVeso:
Да, сигурен съм, че на повърхността на Слънцето не протичат никакви ядрени реакции. Доказва го спектралният анализ на пристигналата от него светлина - в нея ги има с голяма интензивност и двете характеристични линии на хелия и нито една на водорода, което означава, че на повърхността се изхвърля "отработеното ядрено гориво". Точно по едната от тези спектрални линии в спектъра на Слънцето през 1868 г. е открит хелия, кръстен на древногръцкия бог на слънцето Хелиос. Термоядреният синтез става вътре - дълбоко в ядрото на Слънцето, където има налице необходимите за това условия - десетки милиони градуси температура и стотици хиляди атмосфери налягане.
За "студен" термоядрен синтез на Слънцето и дума не може да става... там си става класически ГОРЕЩ термоядрен синтез.

За студения термоядрен синтез съм чел много, още от пилотната статия на Флайшман и Понз през 1988 г. (мисля че беше), когато се въведе това понятие. Но от тогава - само приказки... През 90-те години група ентусиасти от ХФ на СУ се опитаха да репликират процеса, за съжаление - неуспешно. Само си спомням, че бяха прахосали много паладий, заради което беше станал скандал с ръководството (декан тогава беше проф. дхн Галин Петров). И не е да кажеш, че Партията или Статуквото ги е притискало, напротив - точно тогава в държавата беше пълно беззаконие и анархия, и всеки можеше да прави буквално каквото си иска с държавни пари...

Та за мен студения термоядрен синтез е само една гола хипотеза, която няма нито теоретична обосновка, нито някакви потвърдени на практика индикации за работоспособност... Наистина - чрез внедряването на водородните атоми в кристалната решетка на паладия (процесът се нарича "оклюзия") можем "насилствено" да ги доближим до близки до необходимите за термоядрен синтез разстояния, като по този начин "симулираме" стотиците хиляди атмосфери налягане, но как ще "симулираме" другият фундаментален фактор - температурата? Може би като "клатим" бързо атомите в клатачна машина  ;D ... Умряла работа, ако питате мен... Не е лесно да се "излъже" Природата! По-скоро ще тръгнат установките на Капи или нещо друго от сорта, което използва неизвестни и неизучени енергии и принципи, отколкото това (студения синтез).
Скарида пък да го реализира с механични средства - за това вече ще си умра от смях... все едно някоя мравка да реши да взриви Земята. Доколкото знам - най-голямата механична скорост, постигната на Земята е при скъсването на дебела метална мембрана от налягането на сгъстения въздух, който постепенно се нагнетява зад нея, в дебела и дълга метална тръба.

@praktik:
Пуеро Весо, виждам че се задъхваш от многословие, но все пак не си изчерпателен, не казваш нищо за студеният синтез на Андреа Роси, което си е факт та чак трещи, щото няма откъде да се вземе  плюса от енергия при него, а той е доста  ;D
И друго, как ще обясниш дефицита от неутрино частици излъчвани от слънцето, при условие на  "  термоядреният синтез  " в дълбините на слънцето. ;D

врановски:
Много странна дискусия. Ако скаридата чакаше на нас да и открием метод, досега да е изчезнал вид. :D :D :D И така няма нито едно доказателство, че съществува термоядрен синтез придружен от отделяне на енергия. Няма нито едно доказателство, че "студения синтез" не е всъщност разпад до по-ниски нива на материята при който се отделя енергия, част от която се поглъща от последващ синтез на ниво по-ниско от началното. Общия доказан от практиката принцип е Е=мс2 тоест масата намалява и се превръща в енергия гамакванти.
Дали това превръщане е възможно при стайна температура, мисля всеки е убеден че е възможно.
При горенето се получава окисляване като въглеводородите стават донори на електрони за кислорода за да се осъществи хим реакция.
Когато обаче искаме да гори азотно или бедно на въглеводороди гориво, използваме капсул детонатор. Ударната вълна причинена от него поражда изгаряне много по-бързо от нормалното. Казват, че азотното горене е именно разпад на атома на азота под влиянието на ударната вълна. Дали тази скарида прави точно ударна вълна, мисля да. Водата е несвиваема и това ще намали загубата на амплитуда на тази вълна докато достигне мишената.

@praktik:

--- Цитат ---Когато обаче искаме да гори азотно или бедно на въглеводороди гориво, използваме капсул детонатор. Ударната вълна причинена от него поражда изгаряне много по бързо от нормалното. Казват че азотното горене е именно разпад на атома на азота под влиянието на ударната вълна. Дали тази скарида прави точно ударна вълна, мисля да. Водата е несвиваема и това ще намали загубата на амплитуда на тази вълна докато достигне мишената.

--- Край на цитат ---
Азота не гори химически, свързва се с кислорода до азотен окис и азотен двуокис, което е ендотермична реакция, изискваща, а не отделяща топлина. Пък още по смехотворно е да се говори че атомите на азота се делят, от капсул детонатор.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия