Алтернативни енергоизточници > Toroidal Power Unit - Steven Mark

Репликация на kogechi

<< < (2/4) > >>

kogechi:
Ммм дааа...!
Много противоречиви резултати. Трудно ми е за сега да ги интерпретирам.
Прекарах microECD-то и Mobius-a по честоти от 300kHz до около 30kHz симетрични и синхронизирани импулси в съотношение 1:2:3.
Наистина със постепенното намаляване на честотите лампата светеше все по-силно (бих казал прилично), вотажа на изхода падаше и амперметъра най-после се отлепи (макар и незначително) от нулата.
Но... при намаляване на честотите се увеличаваше и тока, подаван от захранването, като стигна до около 5А при сравнително фиксиран волтаж между 12-15 волта.
Все още не подавам точни стойности от експериментите, защото нямам измерими стойности на силата на тока, а от там ми е трудно да изчисля ватовете и КПД-то, но и до там ще стигна.

kogechi:
Нещо важно! (е поне за мен е важно)
Тъй като при мен ECD control-а и Mobius-a се захранват отделно установих, че ако се спре ECD control-a преди да се изключи захранването на Mobius-a, горят или MOSFET-ите или драйверите за тях (вече изгорих по 5 от тях :) ).

При разделно захранване препоръчвам първо да се спира захранването на Mobius-a, а след това на ECD control-a. Този проблем не съществува, когато е общо захранването и се прекъсва централно.

И второ, не свързвайте ZERO на изхода на Mobius-a с GND на ECD control-a и MOSFET-ите, устройството не работи (вече го пробвах :) ). Също така не замасявайте радиаторите на MOSFET-ите, поради същата причина.

NB! Заредих се с достатъчно количество драйвери и MOSFET-и за всеки случай :).

kogechi:
И още нещо интерено!

Ако забелязахте от по-горните снимки, имам включени две крушки, от които едната не свети. Това е така, защото изначално при изработката на Mobius-а вместо пластмасови рингове за фиксиране на кабелите, го изработих от два отделни кръга - единият е от 0,75mm2 (така както е в описанието на Otto), а дригуя - 1,0mm2.
Дойде времето и ги включих и двата. Ето какво се получи :)...
Бялата лапма е включена към Mobius-a от 1,0mm2, лампата с прозрачния цокъл - Mobius 0,75mm2.

Както виждате обаче се вдигна и консумацията от захранването (виж experiment002_4.jpg), което е логично.

kogechi:
Тъй като на практика имам два синхронизирани Mobuis-a, реших да ги включа към една крушка успоредно. По закона за успоредното свързване на източници на ток, би трябвало да се увеличи тока, подаван от тях.

Свързах ги, пуснах ги... и нищо. Лампата си свети по същият начин, както и с един Mobius. Още го мисля защо... Ама ми иде да ги пусна и последователно... :)

kogechi:
Пробвах със трансформатор от компютърно захранване (~220V към ~12V), получих 63V на изхода. Лампата не светна. Ама не съм сигурен и за мощността на трафа (в нета не намерих данни за него).
Днес планирам да купя трансформатор към 24V/100W за да намаля коефициента на трансформиране.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия