Алтернативни енергоизточници > Toroidal Power Unit - Steven Mark

Репликация на kogechi

(1/4) > >>

kogechi:
Здравейте приятели!
Реших, че е време да ви информирам и за мойте опити в областта на TPU - теорията.
Това е моето устройство, което направих с леки корекции според възможностите ми.
1. Най-важното условие е да има правоъгълни импулси с конкретна честота. Тъй като мога да работя с микроконтролери -изработих EDC на базата на PIC18F452 с Fosc - 25MHz, което ми осигурява 160ns време на цикъл, и го програмирах на честоти 100, 200 и 300kHz за F1, F2 и F3 съответно.

2. За драйвери използвах TC4420 и разтоварващ резистор от 10k на изхода на драйверите (без резистора изгорих 4-ри драйвера).
3. За MOSFETs използвах IRFP460.
4. Стандартната схема на Otto с 0,75мм2 основен кабел на Mobius-a.


Първични резултати:
Input - 13,2V, 2,39A
Output - 1439V, ? A (Амперметъра не помръдва :(, т.е. много е слаб тока. По моите изчисления ако уреда работи само като трансформатор, при този изходен волтаж амперите ще са около 20mА). Малко съм разочарован, но .... (съм и инат - ще продължавам).

NB! Още не съм изчислил и не съм закачил трансформатор, за да бутна волтажа на 220V и да вдигна ампеража (тогава лампата би трябвало да светне по-ярко). Ако има готови трансформатори - посъветвайте ме за да си купя.

Успех на всички!

kogechi:
Имам един въпрос:

Някой знае ли точното разтояние между големия и малкия ринг, защото ми се струва, че съм прекалил малко. При изчисленията си използвах стойността на "златното сечение" (= 1,618), но чисто визуално ми се струва, че е малко по-високо.

Радeв:
Здрасти.
Ами дават, че трябвало ринговете трябва да са съотвено 6" големия и 4" малкия.
Ето поизчистени снимки от видеото на СМ:


Съдейки по броя на навивките е силно вероятно честотата да е много висока или да ползва як ферит.
За контролера направил ли си му някакъв интерфейс за контрол на честотите, съответно фазите на честотите?
Поздрави от мен, очаквай скоро да се влюча по-активно, но като ми минат изпитите.

kogechi:
Смятам, че разгадах истината за геометрията на Mobius-а. Другото ми увлечение е езотериката и според мен Mobius е изцяло подчинен на теорията за "златното сечение"(http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5).

Ако вземем за основа на "златния триъгълник" 6'-вия ринг, то ще излезне много интересна работа - 4'-вия ринг според размера си ляга в "златния триъгълник" в точката на пресичане на медианите. Разтоянието между плоскостите на двата ринга ще е 78,23mm (виж чертежа - "златния триъгълник" е със син цвят).
Стори ми се, че при това разтояние не може да се очаква ефект от 6'-вия ринг и електромагнитното поле на трите бобини върху 4'-вия ринг. Затова вкарах изчисленията и за "сребърния триъгълник". Ако погледнете чертежа ще видите, че същият размер на малкия ринг се вписва и в "сребърния триъгълник" и отново в точката на пресичане на медианите.  Разтоянието между плоскостите на двата ринга е 18,45mm (виж чертежа - "сребърния триъгълник" е със зелен цвят). Ако се търси влияние на 6'-вия ринг и електромагнитното поле на тритв бобини върху 4'-вия ринг, то ми се струва, че това е точната позиция. Не ми се смейте, но в това има силно езотерично значение. Цялата геометрия в природата е подчинена на тази пропорция (виж geometry.jpg).

Това е модифицирания Mobius с 18,45mm разтояние между плоскостите на ринговете (виж new Mobius01.jpg, new Mobius02.jpg, new Mobius03.jpg).

Продължавам експериментите с тази позиция на 4'-вия ринг, но ако трябва ще го вдигна и на 78,23mm за да видя разликата.

kogechi:
Разбира се Radko!
Паралелно с експериментите, разгръщам и софтуера на микроконтролера. Идеята ми е да мога да използвам синхронни/асинхронни и симетрични/асиметрични импулси, но най-важното за мен беше да видя, че лампата ще светне принципно.

Е видях - светна :)... продължавам напред.

За момента съм с фиксирани честоти, указани по-горе в темата. За всяка промяна в честотите - препрограмирам контролера, но в близко бъдеще ще го управлявам с бутони и планирам LCD-дисплей за визуализиране на настройките в режим "Setup". Другия вариант, който умувам е да се управлява от лаптопа ми по USB-порта. Още не съм решил как точно ще го направя.
Също така мисля да пробвам с 3, 4 и 7 чифта бобини, защото тези бройки също имат езотерично значение. Иска ми се да пробвам и да раделя primary и secondary coils и да ги управлявам разделно в режими на синхронно/асинхронно и симетрично/асиметрично. И още доста идеи, ама нека да е постепенно.

За сега целта ми е да получа стабилни и измерими резулати от Mobuis-a.
За промените ще пиша малко по-късно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия