Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Налягането и водородно-кислородната смес

(1/2) > >>

mi6o:
Здравейте,
Въпросът ми е чисто технически, понеже самата концепция е малко объркваща (според мен). Малко въведение- всички се опитваме малко или много да подкараме ДВГ с водородно-кислородна смес (независимо от начина на получаване). Самата смес се получава при нормални условия (стандартно атмосферно налягане и температура). След това ако искаме да я захраним в ДВГ… как се държи тази смес. От проучването което направих, намерих че обикновен бензинов ДВГ има налягане в цилиндъра в краят на нагнетателният цикъл между 2 и 5 МПа (290 и 725 psi). Независимо от начинът на захранване на тази смес в цилиндъра (порт-инжекция, директно впръскване) тя в крайна сметка ще се окаже в среда с 2-5МПа налягане и поне 2000Ц температура. Това води до автоматичното възпламеняване на сместа. Въпросът- ако НН-О сместа се сгъстява предварително до налягане достатъчно, за да може да се впръсква директно, ще бъде ли в газообразно състояние или ще се втечни (преди впръскването). Самата смес няма да се „съхранява” за дълги периоди в нагнетено състояние. Благодаря предварително за отговорите. Ако модераторите смятат, че темата е обсъждана, и пиша на неправилното място- може да я изтъркат.

juliang:
Мисля че на 50 бара ННО сместа няма да се втечни, не и при нормално температури. Вероятно при -100 градуса може и да се втечни, но водорода се втечнява изключително трудно, кислорода става течен под -150 градуса... а сместа всъщност не е химично съединение, така че би трябвало да се държи като смес - всеки елемент да запази характеристиките си.
А за 2 000 те градуса... аз си спомням че главата на колата ми е алуминиева, клапаните са стоманени... изключено е повърхностите им да се нагряват до такава температура. Може в процеса на горена за момент да се образуват такива температури някъде в сместа, но при разширяването й тя ще падне значително, така че ... по-приемливо за мен е да се говори за температури от порядъка на 400-500 градуса.

PyroVeso:
Водородно-кислородната смес детонира при налягания и температури далеч по-ниски от посочените. В различни източници, като мерки за безопасност при експериментиране с подобни смеси пише, че при налягане 8 бара (~атм.) детонацията е твърде вероятна и по принцип над 5 бара трябва много да се внимава. Освен това - веднъж тръгне ли процесът, той задължително протича под формата на детонация... за голямо количество такава смес няма такова нещо като "бавно горене", понеже представлява смес на молекулно ниво в идеалното съотношение. От всичко това следва, че HHO НЕ Е подходящо гориво за ДВГ. За турбини и реактивни двигатели, стърлингови двигатели и т.н. може би да, но не и за ДВГ.
Съвсем по друг начин стои въпросът, когато HHO се използва като подобрител на процеса на изгарянето на основното гориво. И колкото по-тежко, трудно летливо, калпаво и т.н. е основното гориво, толкова по-голямо е подобрението... Например, при основно гориво метан (CNG) и дори пропан-бутан (LPG) почти няма подобрение, при бензина има осезаемо, а при нафта, мазут, керосин и т.н. - най-голямо.

valex:
PyroVeso
Имам въпрос 'чистото' HHO с експлозия или имплозия гори?
Това което съм видял в нета е противоричиво според мен.

juliang:
Хмм... интересен въпрос. Предполагам че ако сместа се състои само и изцяло от водородни и кислородни молекули... ще има имплозия. Но ако има и водна пара или въздух, който няма да участва в реакцията то тогава повишаването на температурата на "пълнежа" ще доведе до разширяване на сместа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия